Zdravie

Príčiny oneskorenia menštruácie u adolescentov a čo robiť s nepravidelným cyklom?

Pin
Send
Share
Send
Send


Podrobne som študoval článok o vývoji menštruácie u adolescentných dievčat av tejto súvislosti. Dcéry 15 rokov, menštruácia od 12 rokov, nepravidelné, oneskorenia od 2 do 3 mesiacov, niekoľkokrát dlhšie prestávky (ale nedosiahli šesť mesiacov).
Už dvakrát sa stretávajú s týmto problémom: mesačne prišiel, ale mal formu "mazanice", ktorá trvala niekoľko týždňov. Prvýkrát šli k lekárovi, urobili ultrazvuk, všetko bolo normálne, ale dali polycystický pravý vaječník. Hormóny sa potom nevzdali. Situácia sa teraz opakovala, ale celý mesiac tu boli alokácie, najprv jasné dva týždne, potom to vyzerá ako normálne celoročné menštruácie, ale nechceli skončiť. Urobili ultrazvuk, všetko je normálne, nevideli polycystika, ako povedal lekár, jediná vec je hrúbka endometria 11,7, ale vzhľadom na celý mesiac krvácania sa domnievali, že toto je dôvod.
Vykonali testy na hormóny:
Folikuly stimulujúci hormón 6.16 (norma. Obdobie 6.3-24 faul. Fáza 1 polovica 3.9-12, 2 pol 2.9-9.0 Luther. Fáza 1.5-7.0)
LG 6.92
Testosterón Spolu 0,76 (norma 0,1-0,9)
Prolaktín 15.32 (norma 1.2-19.5)
TTG 3,04 (norma 0,4-4,2)
Podľa týchto analýz nám lekár ponúkol dve možnosti liečby. Pred prijatím testov, aby sa zastavil výtok, bol priradený "Orgametryl" po dobu 15 dní. Potom lekár navrhol, aby sme buď priradili „Diane-35“ na 6 mesiacov („na odstránenie akné“) alebo „Jazz“. Alebo pred každým mesačným týždenníkom pijeme 7 dní „Duphaston“ 2 krát denne. Potom sa pozrite na výsledky.

Dievča je pomerne veľké, výška 165, váha 73, malé kožné vyrážky na tvári, riedke chĺpky okolo bradaviek. Existuje genetická predispozícia k polycystickým vaječníkom, pretože Mal som problémy s dospievaním s cyklom a potom dve operácie na vaječníkoch (dermoidné cysty).
Po preskúmaní všetkých materiálov na vašich stránkach o tomto probléme, som si uvedomil, že vymenovanie OK nie je správne zaobchádzanie. Ak je to možné, žiadam vás preto o radu.

zverejnené 13.6.2014 15:11
aktualizované 12/10/2014
- Detská gynekológia

Berezovskaya Ye P. odpovedá

Syndróm polycystických ovárií je VŽDY sprevádzaný poškodením dvoch vaječníkov, nielen jedného, ​​pretože ide o endokrinný metabolický syndróm. Vzhľadom k tomu, polovica tela nemôže trpieť diabetes mellitus, a druhá môže byť úplne zdravé, tak môže polycystický ovariálny syndróm.

U adolescentov môžu vaječníky často vyzerať ako „polycystické“, pretože majú väčšiu pravdepodobnosť, že majú anovulačné cykly, funkčné cysty a hyperpláziu endometria sú tiež častejšie. To všetko je normou pre dospievanie.

Vaše dieťa má nadváhu, ktorá môže ovplyvniť tvorbu menštruačného cyklu. Preto je v prvom rade dôležité cvičiť, vytvoriť vyváženú zdravú stravu. Hormonálne pozadie dievčaťa je normálne, takže neodporúčam plaziť sa s hormonálnou „úpravou“.

Kedy by mala začať prvá menštruácia?

Pre dospelé ženy je menštruácia celkom bežná, ale pre mladé dievča, ktoré prvýkrát vidí krv, to môže byť skutočný šok. To je dôvod, prečo by mala matka vopred informovať svoju dcéru o nevyhnutných fyziologických zmenách v tele.

Každý zástupca spravodlivého pohlavia od narodenia je individuálny. Ani najskúsenejší lekár nebude schopný s presnosťou povedať, keď má dievča prvé menštruačné obdobie (menarche). V súčasnosti sa vek považuje za normu od 11 do 15 rokov. Vo väčšine prípadov sa prvá menštruácia vyskytuje vo veku 12-13 rokov. Avšak asi u 5% dievčat sa môže vyskytnúť v 9 alebo dokonca 16 rokoch.

Vitajte! Mám už 15 rokov, ale stále nie sú žiadne mesačné. Sexuálny život nikdy nežil. Všetky moje priateľky mali 12-13 rokov. Čo mám robiť? (Ksenia, 15 rokov)

Ahoj, Xenia. Ešte nepotrebujete paniku. U niektorých dievčat sa to tiež stáva, že menštruácia najprv prejde na 16 rokov, alebo dokonca vo veku 17 rokov. Bohužiaľ nemôžem povedať, že ste 100% zdravý. Najlepšie rozhodnutie pre vás je navštíviť detského gynekológa a urobiť ultrazvuk panvových orgánov.

Aby nedošlo k vynechaniu patológie v prípade, že sa výtok objavil príliš skoro alebo naopak - nie sú v žiadnom zhone, odporúča sa poradiť s pediatrickým gynekológom a endokrinológom.

Okrem individuálnych charakteristík fyzického vývoja môže obdobie nástupu menarche ovplyvniť:

 • potravín
 • dedičnosť,
 • psycho-emocionálny stav
 • odložené choroby
 • postava,
 • hormonálny stav.

Napríklad, podľa štatistík, obézne dievčatá zvyčajne prichádzajú oveľa skôr ako tenké. Zároveň nezdravá strava a neustály stres môžu oddialiť nástup puberty a trvalé cvičenie - priblížiť.

Existujú aj tzv. Prekurzory menštruácie. Pred objavením sa prvého krvavého výboja sa telo každej dievčatá začne meniť za 2-3 roky:

 • aktívny rast vlasov začína v podpazuší a slabinách,
 • množstvo tukového tkaniva sa zvyšuje, najmä v oblasti brucha a stehien,
 • povodie je distribuované,
 • hrudník začína rásť.

Približne 6-7 mesiacov pred menarche sa objavia bieli - ľahký výtok z pošvy. Nie je tiež nezvyčajné, že dievčatá začínajú pociťovať obvyklé príznaky blížiacej sa menštruácie u dospelých žien - potláčajúc spodnú časť brucha, slabú slabosť, zmenu chuti do jedla a náhle zmeny nálady. Nebojte sa týchto zmien. Hovoria len, že malé dieťa vyrastalo a čoskoro sa zmení na mladé dievča.

Dobré popoludnie, doktor. Moja dcéra má 13 rokov. Prvé obdobia, ktoré šla pred rokom. Cyklus bol v podstate pravidelný, niekedy s miernym oneskorením. A teraz už dlhý čas nie je žiadny výtok, uplynulo 50 dní. Je to norma a ak nie, ako vrátiť mesačne? (Lyudmila, 35 rokov)

Dobré popoludnie, Lyudmila. Nebojte sa. V prvých rokoch po menarche sa môže krvácanie objaviť nepravidelne. Chvíľu počkajte. Ak mesačné oneskorenie trvá dlhšie ako 3 mesiace, obráťte sa na detského gynekológa, aby ste zistili príčinu.

Ako je normálne vytvorenie cyklu

Nemyslite si, že menarche sa nelíši od obvyklej mesačnej. Po prvýkrát by ste nemali očakávať jasnú červenú krv. Farba výboja sa zvyčajne mení od svetložltej po hnedú.

Menarche je mimoriadne vzácny. Typicky, výtok je krátky mazanec alebo len niekoľko kvapiek krvi. U niektorých dievčat (5-7%) však krvácanie môže od začiatku veľmi intenzívne.

Nie je žiadnym tajomstvom, že menštruačný cyklus každej dospelej ženy má niekoľko vlastných vlastností, čo znamená, že ju má aj každé dievča. Napríklad prestávka medzi krvácaním u niekoho môže byť len 21 dní a niekto má všetkých 35. Počet „červených“ dní sa tiež môže líšiť od 3 do 7, ako aj množstvo krvi stratenej (zvyčajne 60 dní). 100 ml). Okrem toho, niektoré dievčatá si nevšimnú príchod kritických dní vôbec, zatiaľ čo iní si v tomto čase sťažujú, že majú silnú bolesť žalúdka a lieky proti bolesti pijú s hrsťami.

U adolescentných dievčat nie je menštruačný cyklus vždy jeden mesiac (alebo od 21 do 35 dní). Predtým, ako sa výtok začne pravidelne objavovať a dievča bude s veľkou presnosťou vedieť, či stojí za to pripraviť hygienické výrobky, bude to trvať približne dva roky. Do tej chvíle by sa nemalo prekvapiť, že menštruácia začína za mesiac, hnedá, príliš skromná atď.

Dobrý večer. Moja dcéra má 15 rokov. Pred 7 mesiacmi začala chodiť mesačne. Faktom je, že zakaždým v týchto dňoch sa dcéra sťažuje, že má zlú bolesť žalúdka, nevoľnosť a závraty. Je to norma a môže sa niečo urobiť? (Inna, 40 rokov)

Dobrý večer, Inna. Nie, toto nie je normou. Ak je dievča úplne zdravé, nemala by si vôbec všimnúť príchod menštruácie. Obráťte sa na svojho gynekológa na vyšetrenie.

Po menarche je veľmi dôležité začať menštruačný kalendár a označovať každý mesiac od prvého do posledného dňa.

Napriek tomu, že prvých pár rokov menštruácie je nepravidelných, a to je považované za absolútnu fyziologickú normu, existujú situácie, kedy by ste mali okamžite kontaktovať pediatrického gynekológa, aby ste vylúčili patologické stavy:

 1. Po menarche kratšom ako dva roky uplynula menštruácia o viac ako 3 mesiace.
 2. Mesačne ísť viac ako 7 dní. Zvlášť stojí za to strážiť, ak sú všetky tieto dni alokácie dosť hojné.
 3. Bolestivé obdobia. Ak je dievča úplne zdravé (čo je v dnešnej dobe dosť zriedkavé), nemala by pociťovať „nepohodlie“ v „týchto“ dňoch. Približne 90% žien si všimne, že počas menštruácie pociťujú malú nevoľnosť a bolesť v spodnej časti brucha. Avšak, ak je žalúdok s mesačnými bolesťami dostatočne silný, dievča sa cíti kŕčové bolesti a veľmi silná slabosť, musíte okamžite kontaktovať špecialistu.
 4. Početné obdobia. Obvykle žena stráca počas menštruácie asi 80 ml. v krvi. Viac o tom môže variť o patológii. Zistite, koľko tekutiny je stratené, môžete ľahko podľa počtu použitých tesnení. Ak je hygienický produkt pre 3-4 kvapky naplnený za menej ako 3-4 hodiny - znamená to odchýlku od normy.
 5. Menštruácia je 2-krát mesačne. Pri krátkom cykle (21 dní) sa niektoré dievčatá obávajú a veria, že menštruačná krv sa objavuje častejšie, než by mala. Ak je však obdobie medzi výskytom krvácania ešte kratšie, stojí za to preskúmať. Predpokladá sa, že u dospievajúcich počas puberty je fenomén častých období celkom normálny. Nech je to akokoľvek, je lepšie okamžite odstrániť možné problémy u lekára.

V takýchto prípadoch by ste nemali návštevu lekára odložiť, dúfať, že všetko sa vytvorí samo. Skutočnosť, že dievča ešte nezačalo žiť sexuálne, vôbec neznamená, že jej reprodukčné orgány fungujú tak, ako majú a sú úplne zdravé. Existuje množstvo gynekologických ochorení, ktoré sa môžu vyvinúť v detstve a prejavujú sa počas puberty.

Okrem toho sa odporúča navštíviť pediatrického gynekológa približne 2 mesiace po menarche, aj keď nie sú žiadne abnormality. Skúsený lekár zozbiera anamnézu, vyhodnotí zmeny na dievčenskom tele, vyjadrí svoj názor a vypracuje harmonogram návštev.

ahoj Moja vnučka má 14 rokov. Jej menštruácia začala pred 1,5 rokmi. Všetko bolo v poriadku, ale dnes mi sťažovala, že jej obdobie je preč. Za posledné 3 mesiace. Mám o ňu veľmi obavy, čo mám robiť? (Victoria, 57 rokov)

Ahoj Victoria Nepravidelné obdobia u adolescentov - tento jav je celkom normálny. Nemôžem vám však povedať, či je takéto zlyhanie patológiou alebo variantom normy. Takéto dlhé oneskorenie je znamením návštevy detského gynekológa.

Mesačné hygienické predpisy

Príchod menštruácie okrem puberty naznačuje, že zloženie dievčenskej vaginálnej flóry sa navždy mení. Aby sa zabránilo akýmkoľvek patologickým procesom, je potrebné prísne dodržiavať potrebné hygienické opatrenia.

Je potrebné dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Nemyja sa v kúpeľni. Lepšie dávať prednosť duši. Umyte teplou vodou najmenej 2 krát denne, ráno a večer, a lepšie po každej výmene tesnenia. Tiež vo vode na umývanie, môžete pridať nejaké byliny, ako je lekáreň harmanček, nechtík alebo veľmi málo manganistanu draselného. Mal by sa umývať od pubis smerom k anus, ale nie naopak.
 2. Hygienické vložky by sa mali meniť niekoľkokrát denne.
 3. Pred spaním je lepšie používať dlhé, veľké tesnenia. Sú veľké a široké. Tým sa minimalizuje riziko „úniku“.
 4. Aj keď sú dnes tampony určené špeciálne pre panny, je ešte lepšie dať prednosť tesneniam. Ak dievča používa tampony, je potrebné ich vymeniť aspoň každé 3-4 hodiny.
 5. Nemali by ste sa zúčastniť počas menštruačných sáun a kúpeľov, rovnako ako supercool.

Je potrebné pripomenúť, že menštruačná krv je vynikajúcou živnou pôdou pre rôzne patogénne baktérie. Preto môže byť nedodržiavanie hygienických predpisov škodlivé pre zdravie.

ahoj Mám mladšiu sestru, má 14 rokov. Bola vždy plná tuku a tu sa rozhodla schudnúť. 2 mesiace stratila 8 kilogramov. Problém je, že teraz stratila svoje obdobie. Nie sú viac ako 4 mesiace po chudnutí. Môže byť prepojená a ako obnoviť slučku? (Gloria, 25 rokov)

Ahoj, Gloria. Takýto dramatický úbytok hmotnosti by mohol spôsobiť poruchy v tele vašej sestry, čo viedlo k vymiznutiu menštruácie. Vezmite ju do detského gynekológa, urobte ultrazvuk. Skúsený lekár identifikuje príčinu oneskorenia a pomôže napraviť situáciu.

Kedy je nepravidelný cyklus príznakom choroby?

V niektorých prípadoch môžu byť nepravidelné obdobia rušivým znakom, čo naznačuje, že vaše zdravie nie je v poriadku. Príčinou nepravidelného menštruačného cyklu u dospievajúcich môžu byť nasledovné stavy:

 • Syndróm polycystických ovárií
 • Ochorenie štítnej žľazy
 • Zvýšené hladiny prolaktínu v krvi
 • Porucha vaječníkov
 • Abnormálny vývoj maternice alebo vaječníkov
 • Poruchy zrážanlivosti krvi atď.

V takom prípade sa musíte poradiť s lekárom?

Mali by ste sa poradiť s gynekológom, ak:

 • Nemali ste mesačne viac ako 3 mesiace v rade
 • Mesačne prichádzajú každé 2 týždne po dobu 2-3 mesiacov v rade
 • Váš cyklus trvá viac ako 45 dní počas niekoľkých mesiacov.
 • Mesačne trvá viac ako 7 dní v rade
 • Mesačne tak hojné, že musíte zmeniť pad alebo tampon každé 2 hodiny alebo viac
 • Okrem nepravidelnej menštruácie, máte také príznaky ako: nadmerný rast vlasov na tvári a tele, mastná pleť a akné, a tiež, ak ste stratili váhu veľmi nedávno alebo naopak, získali niekoľko kilogramov bez zjavného dôvodu.

Časté mesačné oneskorenie u adolescentov

Ak ste vo veku od 11 do 15 rokov a máte časté mesačné meškania, nie je to dôvod na obavy. Pravidelný menštruačný cyklus sa môže stanoviť len niekoľko rokov po začiatku prvého menštruačného cyklu. Mesačné oneskorenia sa môžu vyskytnúť aj v dôsledku stresu, fyzického reštartu, cestovania atď. Na našich stránkach sa nachádza článok venovaný tejto téme: 10 dôvodov oneskorenia menštruácie.

V akých prípadoch nie sú oneskorenia normálne? Zavolajte svojho lekára, ak:

 • Už ste žili sexuálne (mali ste sex s chlapom).
 • Mesačné oneskorenie bolo viac ako 3 mesiace v rade.
 • Každý mesiac prichádza s mesačným intervalom dlhším ako 45 dní.

Liečba nepravidelného cyklu u adolescentov

Nepravidelné obdobia u mladých dievčat si spravidla nevyžadujú osobitné zaobchádzanie a cyklus sa stanovuje nezávisle v priebehu niekoľkých mesiacov alebo rokov. V zriedkavých prípadoch však môžete potrebovať priebeh liečby zameraný na obnovenie menštruačného cyklu.

Na tieto účely gynekológovia najčastejšie predpisujú antikoncepčné tabletky s veľmi nízkymi dávkami hormónov. Lekár Vám môže predpísať takéto tabletky, aj keď ste stále panna a ešte neplánujete začať sexuálny život.

Ak je príčinou nepravidelného cyklu problém so štítnou žľazou, lekár môže predpísať lieky na odstránenie problému. Normalizácia hormónov štítnej žľazy povedie k normalizácii menštruačného cyklu.

Význam menštruačného krvácania pre ženské telo

Menštruácia (menštruácia, regulácia) - odmietnutie funkčnej vrstvy endometria (tj sliznice maternice) a jeho odstránenie z tela, sprevádzané krvácaním. Najprv sa objavuje v puberte a končí menopauzou - obdobím postupného zániku reprodukčnej funkcie.

V procese puberty s telom sa vyskytujú tieto zmeny:

 • objavia sa ochlpenia, podpazušia, nohy a ramená,
 • objavujú sa sekundárne sexuálne znaky - hrudník rastie, boky sú zaoblené,
 • objaví sa menštruácia.

Obdobia každého dievčaťa začínajú v rôznom veku. Niekto, koho sa objavia za 10 rokov a niekto v 14 rokoch. Dôvody spočívajú nielen v individuálnych charakteristikách organizmu, ale aj v podnebí, životných podmienkach, predtým trpiacich chorobách atď.

Hlavnou funkciou menštruácie je mesačná obnova epitelu maternice. Ide o komplexný proces, ktorého hlavným účelom je poskytnúť žene so zdravým potomstvom. Od chvíle prvého mesačného prepustenia je dievča schopné porodiť.

Ďalšia funkcia je ochranná. Niekedy funkčná vrstva maternice rozpoznáva patológiu v oplodnenom vajíčku. Ako napríklad poruchy chromozómov alebo DNA. S pomocou menštruácie, telo nezobrazuje pripojené fetálne vajcia.

Mesačný cyklus začína prvým dňom krvácania. Bežne trvá 26-35 dní, takže sa zakaždým rozpadne na rôzne čísla. Regula - ukazovateľ zdravia žien. V prípadoch oneskorenia, eliminácie tehotenstva, môžete mať podozrenie na poruchu v tele. Obdobia 12–15 rokov však môžu byť nepravidelné, pretože sa vyskytujú hormonálne zmeny v tele. V priemere trvá cyklus približne 1–2 roky.

Aby ste nezmeškali nástup menštruácie, môžete si vytvoriť notebook, v ktorom budete označovať celý cyklus. S príchodom smartfónov bolo možné spustiť virtuálny kalendár, v ktorom sa systém vypočíta a varuje pred blížiacimi sa významnými ženskými dňami. Niektoré aplikácie zbierajú informácie nielen o dátume začiatku a konca regulácie, ale aj o stave dievčenského tela počas tohto obdobia.

Faktory, ktoré ovplyvňujú mesačný cyklus

Ženský cyklus ovplyvňuje mnoho faktorov. Dôležitú úlohu pri regulácii tohto procesu majú hormóny: estrogén a progesterón. So zvýšením dávky hormónov v krvi zhrubne epitel maternice. Ak príde oplodnenie vajíčka, koncentrácia hormónov prudko klesne a endometrium sa zničí. Horná (funkčná) vrstva endometria vychádza z krvi. Potom sa cyklus opakuje. Hormonálne poruchy v adolescencii sa môžu vyskytnúť z rôznych dôvodov. Endokrinné žľazy len začínajú plne fungovať, takže obdobie môže byť prvýkrát nepravidelné.

Prvý výskyt regulácie je ovplyvnený:

 • fyzického vývoja
 • genetika,
 • choroby z detstva.

Ak dievča predbehne svojich vrstovníkov vo fyzickom vývoji, potom, s najväčšou pravdepodobnosťou, jej obdobie začne skôr. Genetika tiež ovplyvňuje tvorbu organizmu. Ak babička a matka regulačné šiel neskoro, potom dievča a nebudú začať skoro. Ak bolo dieťa v detstve veľmi choré, vyskytli sa nejaké podliatiny, chvenie - to môže mať vplyv aj na dni žien.

Príčiny zlyhania menštruačného cyklu u dievčat 15 rokov

Mnohé príčiny môžu spôsobiť poruchy v cykle:

 1. Nadváhou. V prítomnosti nadváhy môžu nastať také problémy ako: oligomenorea - zriedkavá menštruácia, amenorea - nedostatok kritických dní. Nadváha môže spôsobiť hormonálne problémy u adolescentov, čo vedie k skorej puberte.
 2. Nedostatok telesnej hmotnosti. Drastické chudnutie môže byť príčinou problémov s cyklom, pretože hormóny reprodukčného systému sú produkované v malých množstvách. To vedie k nepravidelnému mesačnému alebo jeho nedostatku. V závažných prípadoch, ako je anorexia, cyklus sa nedá obnoviť.
 3. Poruchy endokrinného systému (diabetes mellitus, problémy so štítnou žľazou). Po ošetrení je cyklus spravidla normalizovaný.
 4. Skoršie ochorenia. Každá choroba je stres pre telo. Aj chlad môže ovplyvniť malé oneskorenie kritických dní. Hneď ako sa telo obnoví - cyklus sa upraví.
 5. Vrodené abnormality pohlavných orgánov, napríklad: ohyb maternice, aplázia (neprítomnosť maternice).
 6. Hormonálne poruchy. Príznaky sú: akné (akné, akné), nadmerné potenie, poruchy rastu, hirsutizmus (nadmerný rast vlasov), nedostatok vývoja prsných žliaz.
 7. Zápalové ochorenia genitourinárneho systému. Neodkladajte liečbu, pretože sa môžu stať chronickými a dokonca viesť k neplodnosti.
 8. Zvýšené cvičenie. Toto je najčastejšia príčina problémov s cyklami u dievčat. Veľké zaťaženie v škole, vyučovanie v skupinách as lektormi, nadmerné cvičenie v športe - to všetko vedie k neúspechom v mladom tele.
 9. Psychologické skúsenosti. V ťažkej adolescencii sa problémy môžu objaviť doma a v škole s priateľmi. Dieťa v tomto stresujúcom období potrebuje pozornosť a podporu zo strany rodičov. Menštruácia sa zlepší po odstránení príčiny stresu.
 10. Včasný nástup sexuálnej aktivity. Tento faktor nepriaznivo ovplyvňuje tvorbu reprodukčného systému. Okrem toho vždy existuje riziko tehotenstva. Je potrebné hovoriť s dieťaťom na tému antikoncepcia, sexuálna výchova.
 11. Zmena klímy. Výlet do mora alebo presun na nové miesto môže spôsobiť nepravidelnú menštruáciu. Po aklimatizácii sa všetko vráti do normálu.
 12. Zlé návyky, ako napríklad užívanie alkoholu alebo drog. To môže ovplyvniť stav tela a spôsobiť oneskorenie menštruačného cyklu.

Na určenie presnej príčiny problémov s predpismi môže len lekár. Po zozbieraní histórie a vyšetrenia predpíše potrebné testy a potom priebeh liečby.

Aké je bežné oneskorenie?

Pre dievčatá v dospievaní je mierne oneskorenie normálne. V dospievaní neexistuje žiadna norma o pravidelnosti a trvaní menštruácie. Prvé 2 roky umožnili nepravidelný cyklus.

Získajte kalendár. Ak nie sú žiadne kritické dni 30-40 dní - nebojte sa. Ale ak sa oneskorenie vyskytuje neustále, mesačne zmizne na niekoľko mesiacov, líšia sa v dĺžke trvania a hojnosti absolutória - to je príležitosť navštíviť lekára.

Možné patologické faktory

Patologická absencia menštruácie sa vyskytuje v dôsledku endokrinných, gynekologických alebo neurologických porúch. Príčiny môžu byť svojou podstatou primárne (pravdivé) alebo sekundárne.

Primárna amenorea - absencia sekundárnych pohlavných znakov a menštruácie. Táto patológia sa vyznačuje nízkym obsahom hormónov (estrogén a progesterón), znížením aktivity vaječníkov. Symptómy pravej amenorey zahŕňajú: genitálie detí, suchosť vagíny, krátky vzrast, absenciu predmenštruačných príznakov (opuch prsnej žľazy, ťahanie bolesti v spodnej časti brucha) a filozofiu genitálií.

Pri sekundárnej amenorei zodpovedá vývoj sexuálnych charakteristík norme, cyklické zmeny sa vyskytujú v reprodukčných orgánoch ako pri menštruácii, ale nedochádza k žiadnemu výtoku. Dôvodom môže byť:

 • obštrukcia maternice,
 • fúzia pošvy alebo krčka maternice,
 • Plesňová žila (atresia).

Ak má dieťa nasledujúce príznaky, je potrebné poradiť sa s lekárom:

 • nedostatok
 • akútna alebo otravná bolesť v bruchu,
 • normálne sa vyvinuli sekundárne sexuálne charakteristiky.

Sekundárnou amenoreou sa sekréty akumulujú v dutine maternice, v pošve.

Keď potrebujete navštíviť lekára

Pediatrický gynekológ by mal byť navštívený, ak má dievča už 14 rokov a nie sú žiadne obdobia a nie sú žiadne známky puberty. Po vyšetrení môže lekár poslať na vyšetrenie alebo iných špecialistov na vyšetrenie. Niekedy dôvod spočíva v nesprávnej strave alebo nadmernom strese, stresu. Môžu však existovať vážne zdravotné problémy. Preto je potrebný výlet do gynekológa.

Lekár sa má poradiť, ak: t

 • slučka je príliš krátka alebo príliš dlhá
 • menštruácia trvá menej ako 3 alebo viac ako 10 dní,
 • omeškania počas 3 mesiacov
 • všeobecná malátnosť, bolesť brucha, nevoľnosť, závraty s predpismi.

V každom prípade, samoliečba za to nestojí. Možno existujú skryté zdravotné problémy, ktoré je potrebné liečiť skôr, ako vedú k komplikáciám alebo sa stávajú chronickými.

Stanovisko lekárov

Poruchy menštruačného cyklu sa vyskytujú z rôznych dôvodov. Závažnosť môže stanoviť len lekár. Preto od dospievania by malo dievča pravidelne navštevovať gynekológa.

Odporúčania na udržanie zdravého cyklu:

 1. Viac odpočinku. Akékoľvek zaťaženie by malo byť mierne, šport by nemal spôsobiť únavu. Spánok by mal byť úplný, najmenej 7-8 hodín.
 2. Zdravé jedlo. Ak sú problémy s nadváhou, potom je potrebné stanoviť správnu výživu. Žiadne diéty. Odporúča sa vylúčiť nezdravé potraviny (rýchle občerstvenie, hranolky), diverzifikovať stravu so zeleninou a ovocím, mliečnymi výrobkami.
 3. Normalizácia psychologického stavu. V adolescencii dieťa potrebuje najmä veľa rodičovskej lásky a starostlivosti. Nie každé dieťa zvyčajne vníma zmenu vo svojom vlastnom tele. Úlohou rodičov je pomôcť prispôsobiť sa zmenám, naučiť sa vyrovnať sa s ich emóciami.

Dôvody oneskorenia menštruácie u adolescentov sú odlišné. Je dôležité navštíviť gynekológa na profylaktické účely, pretože včasná detekcia a liečba chorôb pomôže vyhnúť sa komplikáciám av budúcnosti umožní dievčaťu stať sa matkou.

Kedy by mala začať mesačne

Za normálnu sa považuje výskyt menštruácie vo veku 12-14 rokov. Na začiatku menštruácie, skôr alebo neskôr, by ste sa mali obrátiť na detského gynekológa, aby ste zistili príčinu.

Je možné, že ide o individuálnu normu (napr. Oneskorenie menštruácie môže nastať počas stresu alebo extrémnych športov). Napriek tomu stojí za to ísť do detského gynekológa, pretože absencia zväčšenia prsníka vo veku 12-13 rokov a menštruácia vo veku 15 rokov hovorí o oneskorenom sexuálnom vývoji a môže byť prejavom takéhoto stavu ako hypogonadizmus (nedostatočná produkcia pohlavných hormónov vaječníkmi).

Sú to tiež možné genetické poruchy a stavy spojené s abnormálnym vývojom pohlavných orgánov.

Prečo má dievča nepravidelný cyklus

Táto situácia môže byť spojená s hormonálnymi poruchami, ktoré sa najčastejšie objavujú pod vplyvom nasledujúcich dôvodov:

stres, Preťaženie nervového systému v procese štúdia, konfliktov v rodine alebo v škole môže viesť k hormonálnej nerovnováhe,

nadmerné cvičenie, Osobitne ohrozené sú dievčatá atlétky a milovníci extrémnych typov telesnej aktivity,

nezdravá strava, Nadmerná túžba po chudnutí je mimoriadne škodlivá nielen pre hormonálny systém, ale tiež vedie k vyčerpaniu imunity, nervovému systému, narušeniu všetkých orgánov a systémov. V takýchto situáciách sa často vyžaduje pomoc rady odborníkov - detského gynekológa, endokrinológa, psychiatra.

Tendencia k prejedaniu môže viesť k rozvoju diabetes mellitus, kŕčových žíl, syndrómu polycystických ovárií a radu ďalších porúch.

Taktiež toxické účinky (nepriaznivé environmentálne podmienky, požitie toxických látok z potravín, fajčenie, drogy), závažné chronické ochorenia (primárne ochorenia endokrinného a nervového systému) a genetické abnormality môžu viesť k nepravidelnej menštruácii.

Charakteristiky menštruačného cyklu u adolescentov

Sexuálny vývoj žien nastáva v niekoľkých etapách. V dospievaní dochádza k nárastu všetkých metabolických procesov, ktoré končia v puberte a schopnosti ženského tela počať a vykonávať dieťa. Nástup menštruácie je odlišný, v priemere menštruácia začína vo veku 12 rokov:

 • Prvé štádium (adrenarche), druh prípravy dievčenského tela na menštruáciu, je zvýšenie koncentrácie pohlavných hormónov. Môže k tomu dôjsť už 8 rokov pod vplyvom činnosti kôry nadobličiek, ktorá produkuje mužské hormóny - sú prekurzormi ženských pohlavných hormónov,
 • Druhé obdobie - thelarch - je charakterizované preplnením hrudníka, vzhladom vlasov pod pažami a na pubis. Približne 2 roky po tomto procese sa objaví prvá menštruácia. Podľa štúdií, v 90% prípadov, kritické dni začínajú bližšie k veku 13-14 rokov, ale v niektorých prípadoch obdobia možno pozorovať už od 10-11 rokov.

Nepravidelné kritické dni pre dospievajúce dievča nie sú nezvyčajné. Skorý nástup menštruácie zvyčajne spôsobuje výskyt anovulačných cyklov počas prvého roka po menarche - uprostred menštruácie, vajíčka nevyzrievajú, čo sa považuje za normu.

Tvorba ovulačného cyklu u dospievajúcich dievčat môže trvať až 10 rokov. Iba vo veku 18 - 20 rokov funguje reprodukčný systém podľa fyziologickej normy a ovulácia sa objavuje v každom menštruačnom cykle.

V prvých rokoch je menštruácia u adolescentov extrémne nepravidelná. 12 mesiacov po menarche môže byť trvanie menštruácie od 23 do 90 dní a iba do siedmeho roka je jej trvanie skrátené na maximálne 38 dní. Individuálny cyklus každého dievčaťa je stanovený najskôr vo veku 20 rokov. Takáto nepravidelnosť je spôsobená tvorbou hormonálneho pozadia, výkyvmi metabolických procesov a nezrelým reprodukčným systémom.

Ak je dievča 14-15 rokov, nie je mesačne, potom stojí za to kontaktovať gynekológa. Okrem toho nebude zbytočné čítať ďalšie informácie o tejto otázke.

Tvorba menštruačného cyklu

Na charakteristických znakoch spôsobených pubertou je možné vidieť aproximáciu menštruácie. Po asi 10 rokoch a ešte skôr, dievčatá začnú truchliť prsné žľazy, tam je bohaté vlasy na pubis, v podpazuší. Je to sekundárne sexuálne charakteristiky sú indikátorom puberty dievčat.

Menarche (prvá menštruácia v živote dievčaťa) je zriedka rovnaká ako u dospelej ženy. Zvyčajne prvý výtok je špinenie, skromný, ich trvanie nepresiahne 2-4 dni. Len za niekoľko rokov by sa mala cyklickosť stanoviť - rovnaké intervaly medzi obdobiami a rovnakou priemernou dĺžkou trvania kritických dní.

Najmä nepravidelný cyklus menštruácie u adolescentov sa vyskytuje v prvom roku. Počas 12-14 rokov po začatí vypúšťania, trvanie cyklu nepresiahne 20-25 dní, ale v niektorých prípadoch môže trvať až 45 dní. Je spôsobená nízkymi hladinami hormónu estrogénu.

Cyklus sa stáva takmer pravidelným za 14-15 rokov. Hormonálne pozadie je v tejto dobe stabilizované, koncentrácia ženských pohlavných hormónov sa stáva takmer rovnakou ako u dospelých žien.

Nástup menarche u väčšiny dievčat je individuálny a závisí od faktorov, ako sú:

 • genetická predispozícia
 • sexuálny vývoj,
 • životné podmienky a potraviny, t
 • chorôb z detstva.

U adolescentov by menštruácia mala pokračovať bez výrazného syndrómu bolesti, výskytu zrazenín, prílišného prepúšťania krvi. Odchýlky od tejto normy si vyžadujú ošetrenie, a keď je cyklus vytvorený nezávisle, dohľad nad odborníkom.

Príčiny nepravidelných menštruácií

Narušenie menštruačného cyklu u dievčat môže nastať z rôznych dôvodov:

 • Dedičnosť hrá dôležitú úlohu vo fungovaní adolescentného reprodukčného systému. Vo väčšine prípadov sú hladiny hormónov a vaječníkov spôsobené najmä genetickou predispozíciou,
 • vonkajších faktorov. Nepriaznivé environmentálne podmienky, stres, fyzické a duševné preťaženie nepriaznivo ovplyvňujú dospievanie, vrátane pohlavia, dospievajúcich dievčat,
 • nepravidelná menštruácia môže byť spôsobená zvýšenou fyzickou námahou, cvičením, nedostatkom riadneho odpočinku, zneužívaním gadgetov, oneskorením v dôsledku stresu,
 • diéta. Nízky index telesnej hmotnosti a nadmerná tenkosť vedú k oneskoreniu v puberte, znižujú úroveň pohlavných hormónov, čo najviac odkladajú nástup menštruácie. Nadváha a obezita tiež nepriaznivo ovplyvňujú sexuálne zdravie dievčaťa,
 • niektoré gynekologické ochorenia, pokles alebo nadbytok hormónov v krvi v dôsledku narušenia štítnej žľazy, ochorenia CNS spôsobujú aj zlyhanie menštruačného cyklu,
 • abnormality štruktúry maternice a iných pohlavných orgánov často vedú k predčasným menarche alebo zlyhaniam cyklu.

Vzhľadom k tomu, že dievčenský reprodukčný systém sa nachádza v procese, ktorý ju ovplyvňuje akýkoľvek vonkajší alebo vnútorný negatívny faktor. Prenesené vírusové a iné choroby, nezdravá strava, fajčenie a pitie alkoholu, nedostatok riadneho spánku a odpočinku - to všetko má negatívny vplyv na celkové zdravie a vedie k poruche menštruačného cyklu.

Bezpečné príčiny nepravidelných období u dievčat

Zvážte, čo za 14 rokov príčiny nepravidelného cyklu menštruácie môžu byť v dospievajúcich dievčatách. Ihneď povedzte o vplyve vonkajších faktorov. Práca reprodukčného systému môže byť ovplyvnená tak nepriaznivou ekologickou situáciou v mieste bydliska, ako aj nezdravou atmosférou v rodine. Asociálne správanie rodičov a nedostatočná pozornosť bráni psychike dieťaťa a ovplyvňuje jeho vývoj.

Iné príčiny nestabilnej menštruácie v pubertálnom období:

 1. Stres - časté problémy a skúsenosti majú negatívny vplyv na stav tela mladého dievčaťa. Emocionálne preťaženie zvyšuje pravdepodobnosť nepravidelného príchodu menštruácie.
 2. Dedičná predispozícia - ak má matka gynekologické problémy, s najväčšou pravdepodobnosťou budú geneticky prenesené na dcéru.
 3. Fyzická aktivita - posilnené cvičenie, zlá denná rutina, nedostatok hodín spánku vytvárajú nadmerné napätie na krehkom tele. Práca v rozšírenom režime nemá čas plne sa vyrovnať so všetkými funkciami.
 4. Iracionálne potraviny - hojnosť rýchleho občerstvenia a iných nezdravých potravín, ako aj nedostatok vitamínov a minerálov, sú škodlivé v období dospievania. Aby sa menštruačné obdobie stabilizovalo čo najskôr, dievča musí dodržiavať správnu diétu, sledovať hmotnosť a vyhnúť sa prílišnej strate alebo obezite.

Príčinou nepravidelnej menštruácie vo veku 13 rokov u dievčat a dospelých žien môže byť aj zmena klímy. Premiestnenie, cestovanie do zahraničia a dovolenka na mori vo vlastnej krajine núti telo k aklimatizácii. Z tohto dôvodu dochádza k zlyhaniu cyklu.

Prvé menštruačné obdobia u dievčat prichádzajú po ochlpení stydkých a axilárnych oblastí a začiatku rastu prsníka. Lekári hovoria, že telo je pripravené na krvácanie v čase, keď je objem tukového tkaniva 17%. Ale pre pravidelný cyklus potrebuje telo 22% tukového tkaniva.Pozorovania ukázali, že v úplných dievčatách menštruácia začína skôr ako v tenkých, a nastaviť rýchlejšie.

Nepravidelné obdobia u adolescentov ako znak ochorenia

Ak má dospievajúce dievča nepravidelné mesačné obdobia, ktoré nesúvisia s fyziologickými faktormi, musí byť vyšetrená na závažné ochorenie. Lekár by mal v prvom rade venovať pozornosť stavu genitálneho traktu a vaječníkov. Fistuly, urogenitálna trauma, onkologické zmeny, pracovná nerovnováha medzi hypofýzou a vaječníkmi negatívne ovplyvňujú menštruačný cyklus.

Chlamýdie a ľudský papilomavírus - infekčné ochorenia môžu spôsobiť nestabilitu kritických dní. Sú charakterizované juvenilným krvácaním. Jedná sa o ťažké krvácanie dlhšie ako 7 dní, vyčerpanie tela a vedúce k rozvoju anémie. Silné krvácanie sa často otvára po mesačnom oneskorení. Nové obdobia sa nesmú pozorovať 2 - 6 mesiacov.

Traumatické poranenie mozgu tiež narušuje menštruačný cyklus u dospievajúcich dievčat. Produkcia ženských hormónov je priradená hypofýze. Po nehode alebo silnom úraze s poškodením lebky je hypofýza poškodená a začne pracovať nesprávne. V dôsledku toho sa mesačník neustále oneskoroval.

Aké iné ochorenia porušujú menštruačný cyklus u dievčat:

 • Porucha vaječníkov.
 • Syndróm polycystických ovárií.
 • Rozvinutie maternice alebo vaječníkov.
 • Zvýšené hladiny prolaktínu v krvi.
 • Porucha zrážanlivosti krvi.
 • Patológia štítnej žľazy.

U dievčat, ako u dospelých žien, môže byť endometrióza a endometritída príčinou nestabilného krvácania. Obe patológie narušujú syntézu hormónov a spôsobujú nepravidelné periódy.

Diagnóza a liečba

Dievčatá s poruchou menštruačného cyklu musia prejsť vyšetrením:

 • Vyšetrenie na gynekologickej stoličke.
 • Meranie indexu telesnej hmotnosti.
 • Ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny.
 • Analýzy na objasnenie hormonálneho stavu.

Na liečbu nepravidelného cyklu menštruácie u adolescentov by lekári mali, berúc do úvahy príčinu porušenia. Dievčatka alebo zodpovedné dieťa, ktoré sa usilovne venuje domácim úlohám a pripravuje sa na skúšky, nemá dostatok spánku a neustále sa obáva, mala by zmeniť režim dňa a mať čas na správny odpočinok.

Ak sa dievča drží diétu, napodobňuje modly a privádza sa do vyčerpania, bude potrebovať pomoc detského psychológa, dietológa, odborníka na výživu.

Ak je príčinou nepravidelného cyklu diabetes mellitus, hyperplázia nadobličiek alebo hypotyreóza, ako liečiť základný problém a súvisiace ochorenia, lekár rozhodne na základe klinického obrazu - potom sa upravia „nesprávne“ obdobia.

Drogová regulácia mesačného cyklu u adolescentov sa vykonáva takto:

 1. Hormonálna terapia - pacientovi sa vyberie optimálne liečivo a počas liečebného procesu kontroluje hladinu hormónov v krvi.
 2. Vitamíny - lekár sa zameriava na správnu výživu a predpisuje multivitamínové komplexy s prevahou vitamínov E a B.
 3. Homeopatia - teenager sa predpisuje Cyclodinone (kvapky alebo tablety), ak telo nie je alergické na jeho zložky. Bylinný liek pôsobí jemne na mladý organizmus. Tento režim vyvinul lekár s prihliadnutím na príčinu a príznaky ochorenia. Zvyčajne sa liek užíva ráno a v noci.

Antikoncepčné tabletky na reguláciu menštruačného cyklu, dokonca aj panny sú predpísané. Lieky vybrané lekárom sú neškodné.

Ak sa po nasledujúcom oneskorení vyskytne hojné krvácanie a objavia sa závraty a celková slabosť, dievča sa obráti na procedúru kyretáže. Pred začatím jeho realizácie je panenská panna odrezaná Novocainom. Injekcia ušetrí tkanivo od roztrhnutia.

Ak nepravidelné obdobia adolescenta nesúvisia s ochorením, rodičia sú poučení o normalizácii denného režimu dieťaťa ao výžive. Je dôležité, aby ste dievča obkľúčili opatrnosťou a láskou a chránili pred stresmi a skúsenosťami. Ak sa však napriek všetkému úsiliu cyklus nezlepšuje, má zmysel podrobiť sa dôkladnému vyšetreniu a identifikovať vlastnosti organizmu. Možno príčina zlyhania menštruácie nie je nebezpečná a individuálna.

Kedy sa obávať

Okrem fyziologických dôvodov môže byť zlyhanie menštruačného cyklu u dievčat spôsobené nasledujúcimi faktormi:

 • zvýšená koncentrácia prolaktínu
 • syndróm polycystických vaječníkov,
 • zníženie zrážanlivosti krvi,
 • patologickú štruktúru maternice, vaječníkov, t
 • ochorenie štítnej žľazy,
 • polypy, endometritída, cysty,
 • infekčné a zápalové procesy v genitáliách.

Porušenie menštruačného cyklu u adolescentov vyžaduje odvolanie sa na lekára v nasledujúcich prípadoch:

 • menštruácia chýba viac ako 3-4 mesiace v rade,
 • cyklus je 45 alebo viac dní v posledných mesiacoch,
 • kritické dni dvakrát mesačne s intervalom medzi 14 až 20 dňami,
 • trvanie krvácania je 7 dní alebo viac,
 • príliš silné krvácanie, keď sa má tampón a podložka meniť častejšie ako raz za 2 hodiny,
 • nedostatok menštruácie po 16 rokoch.

Patológia je tiež indikovaná symptómami, ako je nadmerný rast vlasov na tele a tvári, náhla strata alebo prírastok hmotnosti, zmeny stavu kože (akné, zvýšený obsah tuku) a mastná seborrhea na pokožke hlavy. Všetky tieto príznaky indikujú hormonálnu poruchu a vyžadujú korekciu.

Okrem toho, ak dievča má sex, nemôžete vylúčiť prítomnosť tehotenstva, vrátane mimomaternicového vývoja rôznych pohlavne prenosných chorôb.

Liečebné prístupy

Pred vymenovaním liečby sa diagnostika vykonáva s cieľom zistiť príčinu nepravidelného menštruačného cyklu u dievčaťa. Diagnostické opatrenia zahŕňajú:

 • stanovenie indexu telesnej hmotnosti
 • vyšetrenie gynekológom,
 • Ultrazvuk brušných orgánov,
 • všeobecné vyšetrenia moču a krvi (ak je to potrebné, biochémia môže byť predpísaná), stanovenie hormonálneho stavu.

Výber liekovej terapie závisí od toho, čo spôsobilo zlyhanie:

 • v prípadoch porúch štítnej žľazy môže byť predpísaná hormonálna liečba. Okrem pravidelného príjmu liekov sa monitorujú aj mesačné koncentrácie hormónov v krvi.
 • vymenovanie multivitamínov, výber správnej výživy. Vitamíny B a E majú mimoriadny význam pre rastúci organizmus.
 • homeopatických prostriedkov na nápravu menštruačného cyklu.

Ihneď by ste sa mali poradiť s lekárom, ak okrem menštruačnej poruchy dochádza k prudkému úbytku hmotnosti, výraznému zvýšeniu prietoku krvi počas menštruácie, intenzívnej bolesti, vzniku krvácania medzi kritickými dňami.

Menštruačné poruchy u adolescentov

Pomerne často vo viac ako 50% prípadov má teenager oneskorenú menštruáciu alebo úplnú absenciu (amenorea).

Oligomenorea - trvanie menštruačného cyklu u dievčat je viac ako 35 dní.

Amenorea - absencia menštruácie dlhšie ako 6 mesiacov. Táto porucha môže byť primárna aj sekundárna. Amenorea je považovaná za primárnu v prípade, keď teenager pred 16. rokom nebol raz mesačne. Sekundárne je porucha menštruačného cyklu, keď dievča v určitom okamihu neprichádza iná menštruácia, aj keď pred týmto cyklom bol pravidelný.

Juvenilné krvácanie je masívne krvácanie z pošvy, ktoré trvá viac ako týždeň a je sprevádzané príznakmi anémie (závraty, bledosť, slabosť, nízky krvný tlak). Toto krvácanie sa často vyskytuje po dlhom oneskorení.

Oligomenorea je častejšie diagnostikovaná. Ale je potrebné pripomenúť, že všetky druhy porušovania cyklu môžu viesť k vážnym následkom (neplodnosť), ak včas nevenujete pozornosť problému. Treba však pamätať aj na to, že mladé dievčatá v období vzniku menštruačného cyklu môžu mať malé zlyhania, ktoré si nevyžadujú lekársky zásah, ktorý by nemal byť pravidelný a dlhý. V opačnom prípade môžu všetky tieto poruchy znamenať problém v reprodukčnom zdraví.

alarmy

Ak dievča začalo pubertu a nastala menštruácia, potom matka musí monitorovať frekvenciu a charakter prepustenia. Jediné porušenie v priebehu roka - jeden a pol po nástupe menštruácie možno považovať za normu. Mali by ste však poznať tzv. Príznaky úzkosti, keď zistíte, že dievča musí byť prijaté k lekárovi:

 • dievča dovŕšilo pätnásť rokov a nikdy nemala žiadne obdobia,
 • menštruácia je mimoriadne bolestivá, čo vedie k narušeniu činnosti a zníženiu výkonu dievčaťa,
 • výtok krvi z pošvy trvá viac ako sedem dní,
 • ťažký výtok (krvácanie), keď sa vyžadujú časté zmeny hygienických vložiek (častejšie ako raz za tri hodiny),
 • interval medzi obdobiami je pomerne veľký (tri mesiace alebo viac),
 • počas obdobia 12 mesiacov alebo viac, t
 • intermenštruačný výtok krvi.

Diagnostické opatrenia

Porušenie menštruačného cyklu vyžaduje starostlivú diagnostiku v každom veku, najmä počas puberty. Je to spôsobené tým, že reprodukčné zdravie dievčaťa je stále veľmi krehké a akékoľvek zmeny (dokonca aj tie najmenšie) v mladom tele ho môžu negatívne ovplyvniť.

Pri odkázaní dievčaťa na lekára s týmto problémom je potrebný integrovaný prístup k diagnostike a liečbe.

Diagnóza nepravidelného mesačného obdobia zahŕňa:

 • Prieskum, ktorý pomôže objasniť sťažnosti, určí históriu vzniku menštruačného cyklu (ak mesačne) a históriu života dievčaťa. Je potrebné identifikovať faktory, ktoré by mohli ovplyvniť hormóny.
 • Gynekologické vyšetrenie na identifikáciu patológie pohlavných orgánov. Ak dievča už má sex, potom sa vykoná úplné vaginálne vyšetrenie a bimanálne vyšetrenie. Je potrebné užívať tampóny z pošvy, močovej trubice a krčka maternice.
 • Laboratórne výskumné metódy. Mali by ste absolvovať všeobecnú analýzu krvi a moču, aby ste zistili latentný zápal v tele. Skúmajú sa tampóny na prítomnosť infekcie genitálneho traktu. Krv je nevyhnutne potrebná na štúdium hormonálneho pozadia (prolaktín, luteinizácia a folikuly stimulujúci hormón).
 • Ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov. S cieľom identifikovať patológiu vnútorných pohlavných orgánov.

Len po úplnom preskúmaní a prijatí všetkých výsledkov testu môže jeden súd posúdiť príčiny vzniku porušenia a predpísať adekvátnu liečbu.

Liečba menštruačných porúch u dospievajúcich dievčat

Pomerne často sa štýl a tempo života mladej dievčatá stáva príčinou nepravidelných období. V tomto prípade spočíva liečba menštruačných porúch u adolescentov v korekcii denného režimu a diéty:

 • Normalizácia denného režimu. Vyžaduje sa plný zdravý nočný spánok aspoň 8 hodín. Počas dňa stojí za to si odpočinúť.
 • Znížiť fyzickú námahu. Môžete hrať šport, ale s mierou (ranné cvičenia, jóga, jogging, chôdza, lyžovanie a korčuľovanie).
 • Je potrebné sa vyhnúť stresovým situáciám, odporúčajú sa dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu, je potrebné zvládnuť techniku ​​dychových cvičení, ktoré pomôžu upokojiť sa v stresovej situácii.
 • Správna výživa. Aby bol menštruačný cyklus bežným dievčaťom, je potrebné plne jesť, v tomto prípade sú tuky zvlášť dôležité. Sú nevyhnutné pre normalizáciu menštruácie.

Ak sa vyžaduje medikácia, predpisuje ho iba lekár. Samoliečba môže poškodiť mladé, krehké telo.

 • Hormonálna terapia. Lieky sa vyberajú veľmi starostlivo, počas liečby sa majú sledovať hladiny hormónov v krvi.
 • Vitamíny pomáhajú normalizovať menštruačné funkcie. Okrem korekcie výživy sú predpísané vitamínové komplexy, ktoré v zložení obsahujú vitamíny B a E. Tieto lieky by mal predpisovať aj špecialista.
 • Pomerne často, teenageri s týmto problémom sú predpísané bylinný prípravok Cyclodinone. Je kontraindikovaný v prítomnosti intolerancie na ktorúkoľvek zložku (alergickú reakciu). Tento liek má mierny účinok na telo. Trvanie podávania a dávkovanie má zvoliť ošetrujúci lekár na základe príčiny a prejavov patológie. Cyklodinón sa užíva dvakrát denne, ráno a pred spaním.

Ak je príčinou infekcia, potom je predpísaná vhodná liečba. Po odstránení príčiny by sa mala obnoviť pravidelnosť menštruácie.

Keď nepravidelný cyklus nie je patológia

Normálne by mala byť menštruácia pravidelná, po určitom počte dní (s odchýlkou ​​maximálne 3 dni). Doba cyklu by mala byť najmenej 21 a nie viac ako 35 dní. Môžu existovať výnimky, v ktorých sú cykly o niečo kratšie alebo dlhšie (je to spôsobené genetickými vlastnosťami organizmu). Porušenie pravidelnosti cyklu je spontánne, jednorazové (napríklad v dôsledku zmeny klímy, stresu, dramatického úbytku hmotnosti), ale môže byť dlhé, dokonca trvalé.

V určitých obdobiach života dochádza k nepravidelným obdobiam v dôsledku prirodzených fyziologických procesov vyskytujúcich sa v tele a nepovažujú sa za patologické. Takže na začiatku puberty 1-2 roky, dievčenská menštruácia prichádza chaoticky, pretože počas tohto obdobia sa objavuje vývoj genitálií a úroveň hormónov regulujúcich procesy cyklu ešte nebola stanovená.

Po pôrode sa obdobie ženy objavuje spravidla po ukončení dojčenia a počas prvého obdobia, keď sa obnovuje hormonálne pozadie, môžu byť nepravidelné.

Cyklus sa pri používaní hormonálnej antikoncepcie rozbije. Nepravidelné špinenie sa najčastejšie vyskytuje do 3-4 mesiacov od začiatku užívania tabletky alebo po náhlom prerušení ich užívania.

Poznámka: Niektoré ženy úmyselne porušujú harmonogram užívania perorálnych kontraceptív, aby oneskorili alebo urýchlili nástup menštruácie. Zároveň existuje riziko pretrvávajúceho zlyhania menštruačného cyklu alebo výskytu amenorey.

V období pred menopauzou sú prirodzené prerušenia nástupu menštruácie. V súvislosti so starnutím vaječníkov, vyčerpaním zásob vajec v tele dochádza k ďalšej hormonálnej úprave. V tomto prípade je menštruácia nepravidelná a po určitom čase úplne zmizne.

Vznik prerušenia prispieva k užívaniu určitých liekov (hormonálne látky, trankvilizéry, antikoagulanciá), nadmernému požívaniu alkoholu.

Nepravidelný cyklus ako znak ochorenia

Choroby, ktoré sú symptómom menštruačných porúch, sú často spojené s hormonálnymi poruchami v tele.

Hyperprolaktinémia. Zvýšený obsah hormónu prolaktínu v krvi vedie k zníženiu hladiny estrogénu a progesterónu, v dôsledku čoho menštruácie prídu s veľkým oneskorením, stanú sa vzácnymi alebo úplne zmiznú. V tejto patológii sú sprievodnými príznakmi u žien výtok mlieka z bradaviek počas obdobia, ktoré nie je spojené s dojčením, rastom vlasov a neplodnosti. Príčiny patológie môžu byť nádory hypofýzy, dysfunkcia štítnej žľazy, antidepresíva a niektoré ďalšie lieky.

Polycystický vaječník. V prítomnosti cystických útvarov vo vaječníkoch sa u žien môžu vyskytnúť menštruačné oneskorenia, intermenštruačné krvácanie. Príznaky sú tiež zvýšenie telesnej hmotnosti a rast vlasov na netypické pre ženské oblasti tela.

Benígne a malígne nádory maternice a vaječníkov (cystóm, myómy, rakovina). Pre takéto ochorenia sa objavuje bolesť v spodnej časti brucha, chaotické krvácanie, patologické prepúšťanie medzi menštruáciou.

Zápalové a infekčné ochorenia pohlavné orgány ovplyvňujú stav endometria, môžu urýchliť alebo spomaliť jeho odmietnutie a symptómom je nepravidelná menštruácia. Takáto patológia, ako zápal vaječníkov, môže spôsobiť v tele hormonálne poruchy.

Hyperplázia endometria, endometrióza, adenomyóza. Hormonálne zlyhanie vedie k abnormálnemu vývoju endometria, čo vedie k tomu, že menštruácia sa stáva bolestivou, prichádza nepravidelne. Existuje nebezpečné intermenštruačné krvácanie.

Príčiny zlyhania cyklu u adolescentov

Ak sa po dvoch rokoch cyklus pre dievča nestanovil, obdobia sa vyskytujú nepravidelne, to znamená porušenie zdravotného stavu. Chaotický nástup menštruácie je charakteristický pre vyčerpaných adolescentov, ktorí sú závislí na hladovej strave, čo niekedy vedie k anorexii. Avitaminóza a anémia môžu tiež spôsobiť abnormality. Zvýšená nervozita, emocionalita, tendencia k hystérii často vedú k tomu, že menštruácia prichádza s prerušeniami.

Príčiny nepravidelného nástupu menštruácie môžu byť tiež:

 • skorá sexuálna aktivita, promiskuita,
 • zápalové a infekčné ochorenia pohlavných orgánov,
 • abnormality vo vývoji maternice a vaječníkov,
 • endokrinné poruchy
 • zhoršenie zdravotného stavu
 • zlé návyky.

V rovnakom čase dochádza k tzv. Juvenilnému krvácaniu z maternice. Ich vzhľad môže byť vyvolaný fyzickou prepracovanosťou, duševnou traumou, nezdravou stravou, chorobou.

Príčiny patologických porúch cyklu v menopauze

Hormonálna zmena, ktorá sa vyskytuje v tele po približne 45 rokoch, môže viesť k vzniku takejto patológie ako hyperestrogénia. Dôvodom je porucha mozgového systému hypotalamus-hypofýza. Zároveň sa mnohonásobne zvyšuje riziko vzniku estrogénovo závislých nádorov, hyperplázie endometria. Hyperestrogenizmus vedie k nepravidelnému krvácaniu z maternice.

Kedy navštíviť lekára

Skutočnosť, že porušenie cyklu vzniklo v súvislosti so závažnými patológiami, je indikovaná nasledujúcimi znakmi:

 • cyklus sa každý mesiac viac a viac skracuje alebo predlžuje, nezmestí sa v intervale 21-35 dní, menštruácia sa ukončí u ženy v reprodukčnom veku,
 • dlhé cykly striedajú s krátkymi,
 • pozorovaná neplodnosť,
 • zvýšená bolesť v dolnej časti brucha počas a medzi menštruáciou,
 • objaví sa intermenštruačné krvácanie,
 • výtok medzi menštruáciou má výraznú farbu, nepríjemný zápach, zvláštnu textúru.

Ak dievča nemá menštruáciu staršiu ako 15 rokov, je potrebné poradiť sa s lekárom (gynekológom, endokrinológom).

Pin
Send
Share
Send
Send