Hormóny

Čo ovplyvňuje hormón prolaktín u žien a za aké procesy je zodpovedný?

Pin
Send
Share
Send
Send


Endokrinný systém žien je viac ako tucet hormónov, z ktorých každý plní špecifickú funkciu. Prebytok alebo pokles koncentrácie týchto látok neprejde bez stopy pre všeobecné zdravie. Ich nedostatok alebo prebytok vedie k postupnej destabilizácii celého organizmu. Hormonálne pozadie žien je prolaktín, ktorý je zodpovedný za plný výkon laktácie. Ak je hladina látky v krvi nižšia alebo vyššia ako normálne, vždy s ňou zaobchádzajte. V závislosti od stupňa poškodenia mozgu má konzervatívny alebo chirurgický charakter.

Čo je prolaktín

Prolaktín (PRL, mammatropín, laktogénny hormón) je hormón proteínového pôvodu, produkovaný hypofýzou (o 95%) a sliznicou maternice (o 5%). Ak sa koncentrácia látky odchyľuje od normy v ktorejkoľvek zo strán, mala by byť ovplyvnená aktivita tejto časti mozgu. Zmeny v koncentrácii hormónu sú nebezpečné spolu s radom porúch, ktoré sú primárne spojené so ženským reprodukčným systémom.

Čo robí hormón prolaktín, jeho funkcie

Fyziologické funkcie hormónu v tele žien:

 1. Aktivácia hrudných ciest počas tehotenstva (príprava na laktáciu), zväčšenie prsníkov počas gravidity.
 2. Vytvorenie priaznivých podmienok pre produkciu mlieka v období dojčenia.
 3. Podpora funkčnej aktivity corpus luteum (štruktúra produkuje progesterón).
 4. Tvorba prsných žliaz v dospievaní.
 5. Účasť na procese ovulácie.

Počas tehotenstva, kvôli normálnej koncentrácii prolaktínu, je zloženie a objem plodovej vody normálne. Látka určuje užitočnosť menštruačného cyklu. S dostatočnou koncentráciou sa riziko potratu výrazne znižuje. Čiastočne hormón poskytuje imunitným schopnostiam tela.

Čo ovplyvňuje hladinu prolaktínu?

Koncentrácia tejto látky v krvi je ovplyvnená aktivitou mozgu (užitočnosť jeho stavu), emocionálnym prostredím a faktorom stresu. Hormon sa nebude produkovať v dostatočnom množstve, ak je žena fyzicky a psychicky emocionálne prepracovaná, trpí nespavosťou a endokrinnými ochoreniami.

Aká je normálna hladina prolaktínu

Na určenie, či je konkrétny pacient v súlade s prolaktínom, je potrebné vziať do úvahy, že ukazovatele sa líšia v priebehu rôznych období cyklu. Odpoveď štúdie by sa tiež mala interpretovať na základe toho, či je žena tehotná alebo nie: t

 • Počas tehotenstva je hormonálny index 34–386 ng / ml.
 • Ak žena nie je tehotná - 4-23 ng / ml.
 • V prvej fáze menštruačného cyklu - 4,5-23 ng / ml.
 • Počas ovulácie - až 32 ng / ml.
 • Po ovulácii a do konca cyklu - 5-30 ng / ml.

Lekár pri interpretácii výsledkov štúdie berie do úvahy prítomnosť anorexie u ženy, syndrómu polycystických ovárií, cirhózy pečene a ochorenia štítnej žľazy. Uvedené patológie môžu umelo ovplyvniť ukazovatele analýzy, čo robí odpoveď nespoľahlivou.

Príčiny zvýšeného prolaktínu

Zvýšený prolaktín je dôsledkom mnohých potenciálne možných faktorov:

 1. Prenesené poranenia hlavy (bez ohľadu na druh a rozsah škody).
 2. Utrpel mŕtvicu.
 3. Stres a pobyt v napätom psycho-emocionálnom prostredí.
 4. Fyzické vyčerpanie.
 5. Aktívny nádorový proces v mozgu. Výsledný novotvar stláča hypofýzu a toto oddelenie nemôže plne fungovať.
 6. Infekčné poškodenie mozgu.

Aby mohol lekár rýchlo napraviť hladinu hormónu, musíte ho informovať o faktoroch, ktoré predchádzali zvýšeniu alebo zníženiu množstva látky. Patrí medzi ne prenesené poranenia hlavy a tela, zvýšený tlak (hypertenzia) a podobné ochorenia u príbuzných.

Ako znížiť hladinu prolaktínu

Normalizovať hormóny prolaktín ľudových prostriedkov neodporúča žiadny kompetentný špecialista. Dôvod - je takmer nemožné predvídať účinok bylinnej medicíny na stav mozgu. Druhým argumentom je, že implementáciou metód tradičnej medicíny nie je vždy možné dosiahnuť terapeutický účinok rýchlo. I keď je to neprijateľné oneskorenie v eliminácii patológií mozgu, čo viedlo k zvýšeniu koncentrácie hormónu.

Terapia zahŕňa zavedenie týchto liekov:

 • Bromokryptín. Aplikuje sa 7,5 mg (čo zodpovedá tabuľke 3), potom sa dávka zníži na 2,5 mg. Trvanie kurzu je 8 mesiacov. Možné vedľajšie účinky - nevoľnosť, vracanie, trasenie rúk, triaška.
 • Dostinex. Aplikujte 0,25 mg každých 12 hodín, po ktorom nasleduje korekcia dávky po 1 týždni. Trvanie kurzu môže presiahnuť šesť mesiacov. Možné vedľajšie účinky sú spojené s poruchami trávenia, srdcovou aktivitou a dyspeptickými reakciami.
 • Parlodel. Trvanie kurzu je aplikované podľa individuálne stanovenej schémy a závisí od príčiny zmien v množstve hormónu. Potenciálne možné vedľajšie účinky spojené s aktivitou čreva, srdca a stavu nervového systému.

Napriek výhodám liečby uvedenými liekmi, každá z nich obsahuje kontraindikácie na použitie. Ak sa necítite dobre počas liečby niektorým z uvedených liekov, okamžite to oznámte svojmu lekárovi. Odborník určí diagnostickú diagnózu na základe výsledkov, pri ktorých bude liek zrušený alebo nahradený analógom.

Príčiny zníženého prolaktínu

Znížený prolaktín je dôsledkom infarktu hypofýzy alebo užívania určitej skupiny liekov (napríklad Bromkriptina, Dopamín). Tento stav sa často vyvíja v dôsledku genetických ochorení, z ktorých jedným je Sheehanov syndróm. Iné príčiny - trvanie tehotenstva počas 42 týždňov, popôrodná nekróza hypofýzy, ochorenia mozgu (infekčné, nádorové, deštruktívne). Ak je hormón znížený u ženy, ktorej vek je viac ako 50 rokov, nástup menopauzy nie je vylúčený. Po traumatických poraneniach mozgu a zápalových procesoch je hypoprolaktinémia ľahšie korigovaná ako pri génových mutáciách.

Ako zvýšiť hladinu prolaktínu

Na zvýšenie hormónu v krvi sú ženám predpísané podávanie nootropných liekov - Actovegin, Cerebrolysin, Piracetam. Tieto roztoky zlepšujú kvalitu mozgového obehu, čo je priaznivý stav pre činnosť hypofýzy. Anatomická štruktúra aktívne produkuje hormón. Kontraindikácie pre zavedenie nootropných liekov - predtým utrpel mŕtvicu, problémy s funkčnou schopnosťou obličiek.

Aj ženy majú predpísané lieky obsahujúce estrogén - majú priaznivý vplyv na proces produkcie hormónov. Gynekológovia predpisujú stretnutia Proginova. Tablety neinhibujú proces ovulácie. Účinnou látkou je estradiol valerát, odporúčaný režim je 1 tableta denne (2 mg) počas 3 týždňov. Po prestávke na 7 dní a ak je to potrebné (určí sa laboratórnou metódou), pokračujte v kurze. Gynekológovia neodporúčajú užívať zbytočne dlhú prestávku počas 21-dňového kurzu, pretože sa zvyšuje riziko krvácania z maternice.

Možné možné komplikácie počas liečby liekom Proginov: t

 • Zvýšenie telesnej hmotnosti
 • Výskyt akné lézie na koži tváre a tela.
 • Intenzívny rast vlasov na tvári a hrudníku.
 • Rozmazaný krvavý výtok z pošvy.

Najzávažnejšou komplikáciou hormonálnej terapie je trombóza. Stav je smrteľný. Výskyt akýchkoľvek vedľajších účinkov pri hormonálnej terapii je dôvodom na zastavenie priebehu, bez ohľadu na množstvo lieku, ktoré už bolo v tomto čase užívané.

Liek nie je predpísaný, ak má žena myómy, malígne nádory prsných žliaz, hypertenzia, zlyhanie pečene. Ďalšími limitujúcimi faktormi sú vaginálne krvácanie nevysvetliteľného pôvodu. Neodporúčame užívať Proginovu mladšiu ako 18 rokov. Hoci účelom liečiva je zvýšiť koncentráciu prolaktínu, hormonálne činidlo sa počas dojčenia nepoužíva.

Počas liečby s Proginovom je pacient sledovaný na hladinu krvného tlaku, pričom skúma stav mliečnych žliaz.

Príznaky zmien prolaktínu v tele

Odchýlku koncentrácie hormónu od normy môžete určiť pred kontaktovaním špecialistu z nasledujúcich dôvodov:

 • Strata vedomia, časté bolesti hlavy a závraty. Bolestivý syndróm je často zamieňaný s migrénou, pretože podobne ako pri tomto ochorení je nepríjemný pocit ťažko odstrániteľný analgetikami.
 • Zrakové poškodenie, stmavnutie pred očami.
 • Časté opakované krvácanie z nosa.
 • Porušenie koordinácie pohybov.
 • Nedostatok libida.
 • Neplodnosť.
 • Rýchly prírastok hmotnosti.
 • Porušenie menštruačného cyklu.
 • Oneskorený sexuálny vývoj.
 • Nevoľnosť, takmer vždy sa mení na záchvaty vracania.
 • Zvýšenie telesnej teploty na vysoké čísla.

Tieto príznaky naznačujú vývoj patológií mozgu, čo následne vedie k hormonálnej nestabilite. V ordinácii lekára by ste mali informovať o všetkých rušivých príznakoch, vrátane tých, ktorým sa podarilo zastaviť pred návštevou špecialistu. Napríklad na normalizáciu telesnej teploty, zbaviť sa nevoľnosti alebo znížiť bolesť.

Dôsledky abnormálnych hladín prolaktínu

S nadbytkom alebo nedostatkom prolaktínu zvyšuje riziko komplikácií, vrátane: t

 1. Porušenie menštruačného cyklu.
 2. Znížená sexuálna túžba.
 3. Aktívny rast vlasov u mužského typu.
 4. Nedostatočný vývoj prsných žliaz.
 5. Zvýšenie telesnej hmotnosti
 6. Nedobrovoľné uvoľnenie mlieka z mliečnych žliaz.
 7. Deštrukcia kostného tkaniva.

Hyperprolaktinémia vedie k rozvoju neplodnosti (pretože existujú problémy s nástupom ovulácie). Odchýlka koncentrácie hormónu od normy vedie k odtrhnutiu vajíčka (potratu), neurologickým poruchám, vzniku akné.

Testy prolaktínu

Na určenie koncentrácie hormónu - pacient je poslaný na krvný test. Ale cieľom špecialistu je odhaliť hlavné porušenie, ktoré priamo súvisí so stavom mozgu.

Na určenie príčiny hormonálnej nerovnováhy sú predpísané nielen laboratórne, ale aj inštrumentálne diagnostiky. Najväčšia informatívnosť je charakterizovaná MRI, CT. Tieto metódy komplexného radiačného zobrazovania nám umožňujú identifikovať nádorové a infekčné lézie mozgu, zhodnotiť ich zásobovanie krvou.

Príprava na odovzdanie, ako prejsť, v ktorý deň cyklu prejsť

Určiť hladinu prolaktínu v tele ženy, ktorá má podstúpiť krvný test. Z žily sa odoberie vzorka biologického materiálu. Pre správne stanovenie objemu hormónu je dostatok 5 ml krvi. Odozvu na analýzu je možné získať po malej dobe - 1-2 dni.

Príprava na postup je základná: najmenej 1 deň pred analýzou by sa mala upustiť od intímnej intimity. V predvečer ráno sa neodporúča jesť jedlo. Odpoveď štúdie bude skreslená, ak krátko pred odobratím krvi bola žena v strese.

Štúdia sa odporúča uskutočniť 5-8 dní od začiatku menštruácie.

Ak žena z určitých dôvodov nie je úplne pripravená podstúpiť laboratórnu diagnostiku, štúdia sa prenesie.

Prolaktín je dôležitým hormónom v endokrinnom systéme. Odchýlka od normy znižuje reprodukčné schopnosti žien a možnosť laktácie. Pri prvých príznakoch hormonálnej nerovnováhy by ste mali navštíviť gynekológa-endokrinológa. Neodporúča sa odmietať predpísané typy diagnostiky - každá z nich je cenná pri určovaní príčiny zhoršenia pohody.

Miera prolaktínu

Norma prolaktínu v ženskom tele, nie tehotná, sa pohybuje od 15 do 20 ng / ml. Prolaktín je produkovaný prednou hypofýzou a z väčšej časti v spánku, v ranných hodinách spánku. Odporúča sa však, aby analýza prolaktínu trvala 2 hodiny po prebudení, pretože v tomto čase hladina prolaktínu klesá na minimum.

Produkcia prolaktínu u tehotnej a dojčiacej ženy stimuluje receptory v bradavkách. Čo je to, hormón prolaktín je výrobcom mlieka a stimulácia bradavky spôsobuje začiatok tejto produkcie, ktorá sa prenáša impulzom na samotnú hypofýzu.

Hladina prolaktínu v krvi ženy veľmi závisí od množstva iného ženského hormónu - estrogénu.

Pretože prolaktín je laktotropný hormón, jeho zvýšená hladina v ženskej krvi môže pretrvávať ešte niekoľko rokov po pôrode a dokonca aj po ukončení dojčenia.

Funkcie prolaktínu v mužskom tele zahŕňajú úpravu telesnej hmotnosti človeka, úpravu produkcie spermií, zvyšovanie libida a výskyt sekundárnych pohlavných charakteristík v dospievaní.

Hormonálna norma prolaktínu u mužov sa v priebehu takmer celého života nemení a predstavuje 15-16 ng / ml. Zvýšené hladiny prolaktínu v krvi alebo hyperprolaktinémii sa musia liečiť rýchlo as použitím hormonálnej terapie, pretože tento jav u mužov spôsobuje pokles sexuálnej túžby a neplodnosti.

Porušenie prolaktínu u žien

Miera prolaktínu v ženskej krvi sa neustále mení. V dopoludňajších hodinách je zvýšená, po 2-3 hodinách jej obsah klesá a takéto kvapky sa vyskytujú niekoľkokrát denne. Táto podmienka sa považuje za normálnu. Keď je prolaktín prítomný v nome, obličky a genitálie pracujú uspokojivo a tehotné ženy majú dostatok mlieka.

Ak však tieto prolaktínové prepätia v tele zlyhajú a ich hladina zostane po dlhú dobu zvýšená, alebo naopak, môže to viesť k veľmi nebezpečným podmienkam.

Po prvé, so zvýšeným obsahom prolaktínu, stavu nazývaného prolatinémia, je mesačný menštruačný cyklus prerušený. Ak je prolaktín vysoko zvýšený, potom môže menštruácia v zásade prestať. Tento stav ovplyvňuje schopnosť žien otehotnieť, je jasné, že bez ovulácie je to nemožné.

Ak je v krvi nízky obsah hormónov, vedie to k zastaveniu produkcie mlieka u tehotnej ženy a neplodnosti vo zvyšku. Prolaktinémia je najčastejšie výsledkom nesprávnej a nekontrolovanej hormonálnej liečby, ako aj zneužívania alkoholu a cigariet.

Porušenie normy prolaktínu u mužov

Je veľmi zlé, že mnohí muži nevedia o prolaktíne, čo to je a aké následky môže spôsobiť porušenie jeho úrovne. Každý je zvyknutý na skutočnosť, že hlavným mužským hormónom je testosterón, a len málo ľudí si myslí, že iné hormóny kontrolujú procesy v tele človeka.

Takže čo je hormón prolaktín pre mužov. Prolaktín nielen reguluje rovnováhu vody a soli v tele. Ale produkovaný v hypofýze, stimuluje produkciu testosterónu, hormónu, ktorý robí človeka mužom. To znamená, že nízka hladina prolaktínu u človeka vedie k jeho obezite, k zmene tvaru ženského typu a dokonca k uvoľneniu mlieka z mliečnych žliaz, pretože náboj je luteotropný. V tomto prípade sa človek stáva úplným bezmocným.

Niekedy sa prolaktín nazýva "stresový hormón", pretože je pod vplyvom nervového systému, ktorý môže zlyhať. Keď nervózna a zodpovedná práca, muži majú často príznaky hormonálneho zlyhania. To je podráždenosť, nespavosť, vysoký krvný tlak. Ak analýza prolaktínu ukázala zníženú hladinu tohto hormónu, potom by to mohol byť nádor v hypofýze alebo autoimunitné ochorenie.

Hormóny v tele človeka sa môžu začať aktívne rozpúšťať z množstva alkoholu. Významné narušenie endokrinného systému, cirhóza pečene a ďalšie ochorenia vnútorných orgánov, ako je zlyhanie obličiek.

Prolaktinémia u mužov sa môže prejaviť ako dôsledok sedavého životného štýlu a nezdravej stravy, ktorá vedie k obezite.

Normálne hladiny hormónov sú narušené používaním hormónov a steroidov bez lekárskeho predpisu, napríklad pri športovaní.

Normalizácia hladiny hormónu je potrebná, akonáhle sa objavia prvé príznaky jeho zvýšenia alebo zníženia. Ak nebudete podstúpiť priebeh liečby v čase, potom impotencia sa môže stať celoživotnou a obezita, ktorá nasleduje, povedie k predčasnej smrti. Liečba je obzvlášť naliehavá, keď sa nádor vyskytuje v hypotalame alebo hypofýze, v tomto prípade bude liečba chirurgická.

Diagnostika príčin odchýlok od normy

Aby bolo možné presne určiť, aký druh prolaktinómu má pacient, dostane krvný test. Okrem toho existuje špecifický protokol odberu vzoriek - čas odberu vzoriek, stav pacienta a niekoľko ďalších odchýlok. Analýza sa vykonáva niekoľkokrát, zvyčajne 3 až 4 krát. To vám umožňuje presnejšie prerozdeliť stupeň odchýlky od normy.

2-3 dni pred testom sa neodporúča navštíviť kúpeľ alebo saunu. На этот же период придётся отказаться от спортивных занятий и тяжелой физической работы.

Так же следует избегать влияющих на психическое состояние, событий. Если другого выхода нет, то не ходить 2-3 дня на работу. Je dôležité, aby ste sa vyhli sexuálnemu kontaktu 2-3 roky pred absolvovaním analýzy.

Nemôžete podceňovať úlohu dojčenia v živote matky a dieťaťa, pretože dieťa s materským mliekom dostáva protilátky na väčšinu chorôb a matka je zase plná materských inštinktov, ktoré stabilizujú jej psychiku. Preto, aby sa určila príčina odchýlky od normy prolaktínu, žena podstúpi rad diagnostických postupov. Človek môže v zásade podľa viacerých indikácií poslať im vlastný lekár:

 1. V prvom rade, spolu s krvným testom, sa uskutočňuje zobrazovanie mozgu magnetickou rezonanciou. Pretože laktogénny hormón je produkovaný v hypofýze, je logické začať hľadať odchýlky. Alebo v hypotalame. Práve v tomto štádiu je zvyčajne detekovaný prolaktinóm - nebezpečný novotvar v hypotalame. Predpokladá sa, že u 25% študovaných pacientov s prolaktinómom tento stav nie je nebezpečný, hoci hladina prolaktínu môže byť 100 ng / ml, 150 ng / ml a dokonca 200 ng / ml. Ak teda existuje možnosť, liečba v tomto prípade sa vykonáva chirurgicky. Výnimku tvoria len ak bol zistený mikroprolaktinóm, v takom prípade môže pomôcť radiačná terapia.
 2. Študuje sa štruktúra a pracovná kapacita štítnej žľazy pacienta, tento orgán je hlavným činiteľom v hormonálnej aktivite ľudského tela.
 3. Na normalizáciu práce vnútorných orgánov je potrebné poznať ich stav. Preto ultrazvukové vyšetrenie pečene, obličiek a genitálií.
 4. Liečba závisí od celkového stavu krvi, takže pacient dostane krvný test na jeho biochemické zloženie.
 5. Anamnéza je zhromažďovaná, a to, ošetrujúci lekár zistí, ktoré lieky pacient v poslednej dobe. To platí najmä pre športovcov a ženy používajúce perorálnu antikoncepciu.
 6. Nie je dôležitým faktorom pri určovaní choroby, je to rozhovor s pacientom o jeho sexuálnom živote. Ak je žena frigidná a nemá žiadne sexuálne pocity, hormonálna liečba jej určite pomôže. Je to jednoducho potrebné, pretože žena, aby si udržala svoje zdravie, musí žiť sexuálne až 50-60 rokov a niekedy aj dlhšie. To isté platí pre mužov, pravidelný sexuálny život pomáha produkovať nielen potrebné hormóny, ale aj endorfíny - ktoré predlžujú mladosť.

V priebehu diagnostických opatrení sa skúma nielen prolaktín u žien, ale aj rýchlosť mikroprolaktínu. Jeho podiel v tele by nemal prekročiť 40% celkového hormónu. Ak je hladina malého prolaktínu nad 60% celkovej dávky, potom by sa mal tento stav urýchlene liečiť.

Liečba hormonálnej nerovnováhy

Ako liečiť nedostatok alebo nadbytok prolaktínu, rozhodne endokrinológ alebo gynekológ. V každom prípade by liečba nemala byť nezávislá. Koniec koncov, len lekár bude schopný rozhodnúť, aká rýchlosť je charakteristická pre konkrétneho pacienta. Je obzvlášť dôležité predpísať správnu liečbu dojčenia.

V prvom rade sa eliminuje samotná príčina hormonálnej nerovnováhy. Niekedy stačí mierne korigovať diétu a životný štýl pacienta a niekedy sa ukáže operácia hypofýzy alebo štítnej žľazy.

Len v druhej fáze liečby sa aplikuje hormonálna terapia, ktorá zahŕňa použitie liekov obsahujúcich syntetické hormóny alebo látky, ktoré stimulujú ich produkciu. V čase liečby môže žena zastaviť mesačný cyklus menštruácie. Od dojčenia, počas obdobia liečby, je tiež žiaduce ho odmietnuť alebo znížiť. Koniec koncov, všetky drogy prijaté tak či onak, budú v materskom mlieku.

Ošetrujúci lekár predpisuje nielen lieky, indikuje, čo má venovať pozornosť v dennom rytme - vyhnúť sa stresu, ísť spať v rovnakom čase, pohybovať sa viac, čo presne má byť, je a v akom množstve a čo treba riešiť pozornosť vo vašom živote. Nezabudnite sa vzdať alkoholu a fajčiť.

Produkcia a typy hormónov

Hlavné množstvo prolaktínu sa tvorí v prednom laloku hypofýzya (adenohypofýza). Tento proces je navyše kontrolovaný hypotalamom. Tkanivá centrálneho nervového a imunitného systému, placenty, prsné žľazy tiež vylučujú tento hormón v malých množstvách.

Svojou biochemickou povahou označuje peptidové hormóny, proteíny podobné prolaktínu. Prakticky všetky funkcie aktívne látky priamo alebo nepriamo súvisiace s reprodukciou, V tele existujú štyri formy hormónu:

 • monomérny prolaktín (alebo "malý" - molekulová hmotnosť (MM) 22 000), t
 • dimerický (alebo „veľký“ - MM 50 000),
 • trojrozmerný (alebo "veľmi veľký" - MM 100 000),
 • glykozylovaná (MM - 25 000).

Takáto transformácia molekuly látky sa vysvetľuje prítomnosťou troch disulfidových mostíkov, ktoré poskytujú špeciálne chemické vlastnosti prolaktínu a schopnosť priestorových modifikácií. Makroprolaktín a monomérna látka vykazujú odlišnú biologickú aktivitu.

Najvyšší stupeň interakcie s bunkovými receptormi má monomérny prolaktín, jeho podiel v tele predstavuje približne 80%. Obsah veľkého množstva iných foriem hormónu v krvi vám umožňuje diagnostikovať patologické stavy, ktoré sú normálne prítomné v krvi zdravých ľudí, ale v malých koncentráciách.

Doteraz nie sú známe všetky funkcie prolaktínu. Je to spôsobené jeho odlišnou biologickou aktivitou, ktorá je priamo závislá od izoformy látky. V medicíne existuje hypotéza, že s nimi súvisia prejavy periférnych funkcií hormónu, ale tento problém ešte nebol starostlivo študovaný.

Prolaktín sa vyrába u oboch pohlaví. Hormon ovplyvňuje telo žien aj mužov takto:

 • podporuje prejav druhotných sexuálnych charakteristík,
 • reguluje sexuálne správanie
 • zvyšuje imunitu
 • poskytuje rovnováhu vápnika, sodíka, horčíka a vody,
 • uvoľnený počas stresu pre rast adaptačnej kapacity organizmu,
 • ovplyvňuje prírastok hmotnosti.

Odhalil vzťah medzi prolaktínom a stresom. Hladina hormónov výrazne stúpa v každej stresovej situácii., To sa týka nervového aj fyzického stresu. Koncentrácia látky v tele žien aj mužov sa môže zvýšiť v prítomnosti závažných patológií. V takýchto prípadoch by mal endokrinológ poradiť o hormonálnej terapii.

Okrem vyššie uvedených funkcií prolaktínu je špecifickým účinkom hormónu hypofýzy na ľudské telo zachovanie reprodukčného a sexuálneho zdravia. Hormón má priamy vplyv na tvorbu a dozrievanie spermií.

Primárnou funkciou laktátového hormónu v ženskom tele je premena mledziva do materského mlieka u tehotných žien, aktivácia jeho produkcie. Počas obdobia kŕmenia sa vyjadruje vzťah medzi estradiolom a prolaktínom. Ten vykazuje antikoncepčný účinok, ktorý inhibuje proces zrenia vajíčok.

Okrem toho je normálna koncentrácia látky rozhodujúca pre reprodukčnú funkciu žien: t

 • prolaktín ovplyvňuje počatie,
 • zabezpečuje pripojenie oplodneného vajíčka na vnútorné steny maternice,
 • ovplyvňuje normálny priebeh tehotenstva,
 • podporuje aktívnu tvorbu glandulárneho prsného tkaniva v poslednom trimestri tehotenstva,
 • znižuje prah bolesti počas pôrodu,
 • stimuluje prvý dych novorodenca.

Dôvody na zvýšenie

Všetky dôvody, pre ktoré sa prolaktín môže zvýšiť u žien a mužov, možno rozdeliť do troch skupín: t

 1. Určité fyziologické podmienky.
 2. Vedľajší účinok liekov.
 3. Endokrinné poruchy.

Pozoruje sa fyziologické zvýšenie koncentrácie hormónov:

 • počas nočného spánku (po 1 - 1,5 začína hladina látky rásť),
 • sexuálnym kontaktom,
 • s emocionálnym preťažením
 • počas aktívnej fyzickej aktivity
 • v dôsledku prebytku bielkovinových potravín.

Stresový hormón prolaktín dáva najvyššiu mieru v príslušnej situácii, preto má také meno. Prírodné príčiny významného zvýšenia hormónov sú tehotenstvo a dojčenie.tieto ukazovatele sa považujú za normálne.

Pri dlhodobom užívaní liekov sa pozorujú vysoké hodnoty hormónu:

 • perorálne kontraceptíva
 • antidepresíva,
 • lieky proti vracaniu
 • liek na liečbu vredov a hypertenzie,
 • lieky psychotropné akcie.

Endokrinné poruchy spojené so zvýšením prolaktínu zahŕňajú:

 • Benígny nádor hypofýzy (prolaktinóm).
 • Dysfunkcia štítnej žľazy. To môže byť spôsobené porušením koncentrácie hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH), ktorý vylučuje hypofýzu. Tento hormón má priamy vplyv na produkciu tyroxínu a trijódtyroxínu (hlavný hormón štítnej žľazy). Stabilná hladina TSH a prolaktínu je veľmi dôležitá počas tehotenstva.
 • Viacpočetné cysty vaječníkov.

Malígne neoplazmy, chronické ochorenia pohlavných orgánov, pásového oparu, ochorení pečene a obličiek, patologická produkcia hormónov inými tkanivami majú nepriamy vplyv na zvýšenie prolaktínu.

Príznaky vysokého prolaktínu

Časté bolesti hlavy, depresia, prírastok hmotnosti, znížený výkon, emocionálna nestabilita, porucha spánku sú bežné príznaky zvýšenej koncentrácie hormónov (hyperprolaktinémia).

U žien, ktoré nie sú tehotné a nie sú tehotné, spôsobuje vysoký prolaktín neplodnosť, citlivosť prsníkov, opuch a vylučovanie mlieka, príznaky osteoporózy, rast vlasov na tvári, nohách, hrudníku je aktivovaný.

Testosterón je antagonista prolaktínu. U mužov, so zvýšením koncentrácie týchto látok, nastáva impotencia, neplodnosť, sexuálna túžba sa znižuje, zväčšujú sa prsné žľazy a začína sa predčasná strata vlasov na hlave.

Dôvody poklesu

Pokles hladín prolaktínu súvisiaci s vekom je fyziologicky odôvodnený. Existujú však aj iné dôvody, ktoré vedú k poklesu hladiny hormónu u žien a mužov:

 • dedičnosť (genetická patológia hypofýzy, hypotalamus),
 • zvýšená sekrécia pohlavných žliaz (napríklad v prípade polycystických vaječníkov),
 • nádory a hypofyzárna chirurgia,
 • poranenia hlavy a poškodenie hypofýzy,
 • expozície
 • predchádzajúce infekčné ochorenia (napríklad mumps u mužov),
 • užívanie určitých liekov.

Symptómy nízkeho prolaktínu

Príznaky zníženého prolaktínu sa prejavujú v dysfunkcii reprodukčného systému, mentálne poruchy sú fixné a metabolické procesy zlyhávajú. U žien a mužov sa vyvinie neplodnosť a obezita, je narušený spánok, často sa vyskytujú bolesti hlavy a vyskytujú sa nervové poruchy vo forme fóbií a obsedantných obáv.

Ženy môžu mať samovoľné potraty v skorých štádiách, malé množstvo alebo žiadne mlieko, poruchy cyklu. Znížený prolaktín (hypoprolaktinémia) je zriedkavý jav, ktorý je bez povšimnutia, kombinácia symptómov je individuálna.

Stanovenie hladín hormónov

Na stanovenie koncentrácie prolaktínu sa vykoná biochemický krvný test, ktorý sa odoberie zo žily. Na získanie spoľahlivých výsledkov sa analýza musí preniesť na prázdny žalúdok. ráno od 8 do 10 hodpozorovať niekoľko prípravných opatrení (vylúčiť stresové faktory, pohlavie, vystavenie nadmernému teplu a chladu). Obmedzenia sú spôsobené tým, že úroveň látky sa počas dňa mení a podlieha vplyvu vonkajších faktorov.

Laboratórne krvné testy nie sú jedinou metódou na stanovenie koncentrácie účinnej látky. Spoľahlivejší výsledok sa dosahuje pri vykonávaní komplexného lekárskeho výskumu. V prípade významných odchýlok od bežných ukazovateľov sa dodatočne vykonáva: t

 • MRI mozgu. Skúma sa oblasť hypofýzy a hypotalamu. Ak je to potrebné, kontrastné.
 • Rádiografiu. Kostrové kosti sa analyzujú na podráždenie.
 • Všeobecné vyšetrenie štítnej žľazy. Aktivita hypofýzy je spojená so sekréciou hormónov štítnej žľazy.
 • US. Diagnostika stavu obličiek, pečene, vaječníkov a prsných žliaz sa vykonáva na identifikáciu možných patológií.
 • Stanovenie hladiny cholesterolu a cukru v krvi u pacientov s nadváhou.
 • Ďalšie vyšetrenie u očného lekára. Odporúča sa, ak sa po MRI zistí patológia.

Je možné stabilizovať koncentráciu prolaktínu s použitím farmakoterapie, tradičnej medicíny, úpravy životného štýlu. Liečebný režim závisí od diagnostikovanej príčiny ochorenia, preto sa komplex terapeutických opatrení volí individuálne.

Pri menších odchýlkach od normy av neprítomnosti patológií vnútorných orgánov sa nevyžaduje liečba liekmi. Musíte dodržiavať jednoduché pravidlá:

 • dostatočnú fyzickú aktivitu, špeciálne postupy (napríklad jóga),
 • normalizácia hmotnosti
 • správnej výživy obohatenej o vitamíny a minerály
 • odstránenie stresových faktorov.

Pri príliš vysokých dávkach je predpísaná farmakoterapia. Liek a jeho dávkovanie určuje iba lekár. Ak je zvýšenie hladiny hormónu spojené s prolaktinómom, vykoná sa operácia na odstránenie nádoru.

V ľudovej medicíne nie sú žiadne recepty, ktoré sú priamo zamerané na reguláciu hladiny hormónu., Rastlinné suroviny majú symptomatický účinok, majú upokojujúci účinok alebo sú zamerané na zníženie hmotnosti.

Pre korekciu nízkeho prolaktínu neexistujú žiadne špeciálne terapeutické opatrenia, vykonáva sa iba symptomatická liečba.

Ak chcete znížiť hladinu prolaktínu, musíte dodržiavať špeciálnu diétu. Dôraz by sa mal klásť na produkty, ktoré obsahujú:

 • Kyselina listová Zlepšuje vstrebávanie proteínov, stimuluje tvorbu pohlavných hormónov. Pečeň, mäso, špenát, petržlen, vajcia.
 • Vitamín B12, ktorého zdrojom sú hydinové mäso, hovädzie mäso, morské ryby, pečeň a iné vedľajšie produkty, mliečne výrobky. B12 obsiahnutý v nich je dobre absorbovaný v prítomnosti vápnika.

Kyselina listová a vitamín B12 by mali byť súčasne prítomné v potrave, aby sa dosiahol maximálny terapeutický účinok. Menu by malo obsahovať orechy, semená, ľanový olej. Je dôležité vylúčiť výrobky, ktoré zvyšujú prolaktín: biely chlieb, sladké pečivo, údené mäso, konzervované potraviny, varené klobásy.

Štruktúra a štruktúra prolaktínu

Čo znamená prolaktín? Tento latinský výraz je odvodený od slova lac (lactis) - mlieko. Hormon s týmto nutričným názvom je zodpovedný za vývoj a rast mliečnych žliaz, produkciu materského mlieka a niektoré ďalšie funkcie tela.

Prvýkrát sa o prolaktíne dozvedel v roku 1928, potom sa látka izolovala z hypofýzy dojníc. A ľudský mammotropín objavili až v roku 1970 vedci Frantz a Kleinberg. Odvtedy sú funkcie a schopnosti prolaktínu neustále pod dohľadom výskumníkov na celom svete, ale hormón ešte nebol plne študovaný.

Laktotropín je svojou štruktúrou typickým peptidovým hormónom, patrí medzi proteíny podobné prolaktínu. Zloženie molekuly prolaktínu - 199 aminokyselín, ktoré sú jedným koherentným reťazcom s tromi disulfidovými mostíkmi.

V ľudskej krvi je laktotropín vždy v troch izoformách:

 • monomérny prolaktín (alebo málo prolaktín), až do 80-85% z celkového t
 • dimerický prolaktín (veľký prolaktín), približne 10-15%,
 • makroprolaktín (veľký prolaktín), menej ako 5%.

Biologicky aktívna forma je malý, monomérny, laktotropín. Zostávajúce dve formy v tele zdravého človeka obiehajú vo veľmi malých množstvách. Zvýšenie hladiny veľkého a veľmi veľkého laktogénneho hormónu môže indikovať benígny nádor alebo iné závažné ochorenia.

Syntéza prolaktínu

Prolaktín sa syntetizuje v prednom laloku hypofýzy - adenohypofýze, spolu s tropickými a somatotropnými hormónmi. Produkcia prolaktínu priamo závisí od dvoch hormónov, estrogénu a dopamínu.

Estrogén pôsobí v dvoch smeroch - aktivuje rast buniek, ktoré uvoľňujú mammotropín, a zvyšuje vylučovanie samotného laktačného hormónu. Na rozdiel od toho dopamín neustále spomaľuje produkciu laktotropínu. Do tohto procesu sa zapájajú dopaminergné bunky hypotalamu a hneď ako sa syntéza dopamínu akýmkoľvek spôsobom zníži, množstvo prolaktínu v krvi prudko skočí.

Počas tehotenstva sa progesterón užíva na kontrolu a zníženie hladiny laktotropínu. Stimulačná funkcia estrogénu môže nahradiť mechanoreceptory bradaviek - počas laktácie pomáhajú zvyšovať prolaktín v krvi.

V mužskom tele sú testosterón a prolaktín navzájom priamo závislé. Laktotropín sa vždy zvyšuje súčasne s estrogénom, čo vedie k poklesu syntézy testosterónu, ktorý je plný vážnych porúch. Keď je hlavný mužský hormón normálny, prolaktín sa okamžite vráti k normálnemu počtu.

Receptory luteotropných hormónov sa nachádzajú v širokej škále orgánov. Srdce a pľúca, týmus a pankreas, obličky a nadobličky, maternica a vaječníky, prsné žľazy, semenníky, koža a kostrové svaly, dokonca aj niektoré časti CNS.

Список довольно внушительный, но конкретное действие «молочного гормона» распространяется только на одну мишень – молочные железы. Заметное влияние пролактина на другие ткани и органы не обнаружено.

От чего зависит уровень пролактина

Prolaktín je veľmi citlivý hormón, jeho hladina sa môže počas dňa výrazne zmeniť. Najvyššie sadzby - v noci av skorých ranných hodinách, po prebudení. Preto existujú osobitné pravidlá na testovanie prolaktínu - analýza sa má vykonať ráno, od 8 do 10 hodín. A od chvíle, keď osoba vystúpila z postele, by mali prejsť aspoň 3 hodiny.

Pre ženy je na analýzu pridaná jedna ďalšia požiadavka - prolaktín a cyklus, Ideálny čas na odber krvi pre laktotropín sa považuje za 5-8. Deň menštruačného cyklu (od začiatku menštruácie). Dnes sa však mnohí lekári domnievajú, že hladina mammotropínu môže kedykoľvek kolísať, takže deň nie je pre podanie prolaktínu absolútne dôležitý. Takže je lepšie poradiť sa s endokrinológom a ísť na procedúru v deň, ktorý vám lekár predpíše.

Laktotropín sa často označuje ako stresové hormóny (spolu s adrenalínom). Existuje jeden dôvod - koncentrácia látky v krvi sa mení z najmenšieho stresu. Boli nervózni, jedli kúsok, prešli dôležitou správou alebo podstúpili ťažkú ​​operáciu - hladina mammotropínu okamžite vyskočila. Zvýšenie príčin prolaktínu môže byť nasledovné:

 • fyziologické (šport, akákoľvek fyzická aktivita, u žien - tehotenstvo a dojčenie),
 • emocionálne (stres, nervové preťaženie, pohlavný styk a stimulácia bradaviek u žien),
 • mechanické (zranenia a operácie), t
 • lekárske (lieky, najmä hormonálne lieky - estrogény a antikoncepčné prostriedky),
 • patologické (cirhóza pečene, tumory hypofýzy, zlyhanie obličiek atď.).

Funkcia a účinok prolaktínu v tele

Hlavnou funkciou laktotropného hormónu je monitorovanie ľudského reprodukčného života a zabezpečenie vzhľadu potomstva. Medzi hlavné ciele prolaktínu patria:

 • tvorba a rast prsných žliaz u dievčat počas puberty,
 • syntéza a udržiavanie mlieka v prsníku po pôrode,
 • zastavenie ovulácie (antikoncepcia) počas dojčenia dieťaťa,
 • analgetický účinok (na uľahčenie pôrodu a ľahké kŕmenie, keď dieťa môže uhryznúť na bradavku),
 • zabezpečenie orgazmu počas pohlavného styku,
 • u mužov stimulácia produkcie spermií a kontrola sexuálnej aktivity.

Prolaktín účinkuje tvrdšie pri kŕmení dieťaťa. Hormon stimuluje tvorbu mlieka a je zodpovedný za plnenie prsníka živnou zmesou., Znižuje tiež uvoľňovanie estrogénu a progesterónu, zastavuje ovuláciu a zabraňuje nástupu nového tehotenstva, kým sa telo matky nevráti z pôrodu. Preto sú prolaktín a menštruácia v tomto období úzko spojené - zvyčajne sa v prvých mesiacoch kŕmenia nevyskytuje menštruácia.

Čo ovplyvňuje prolaktín okrem reprodukcie a sexuálnej spokojnosti, vedci stále ešte nie sú presne určení. Je presne známe, že mammotoprín je priamo zodpovedný za prípravu pľúc novorodenca na prvý dych a plač. To je veril, že "mlieko" hormón je imunitný stimulant a pomáha rastu krvných ciev. A tiež zodpovedný za tvorbu nervového a zrakového systému dieťaťa počas vývoja plodu.

Laktogénny hormón je tiež príčinou nezvyčajného účinku u novorodencov - tzv. Mlieka čarodejníc. Počas tehotenstva je hladina laktátového hormónu v tele matky zvýšená, čo sa prejavuje aj v detskom veku. Niekedy bezprostredne po narodení majú deti oboch pohlaví mliečnu tekutinu z bradaviek, alebo „čarodejnícke mlieko“. Tieto sekréty rýchlo prechádzajú a nemajú žiadny vplyv na zdravie detí.

Editácia výšky prolaktínu

Nazýva sa stav zvýšených hladín prolaktínu v krvi hyperprolactinemia, Existujú dva typy hyperprolaktinémie: fyziologické a patologické.

fyziologický hyperprolaktinémia nie je spojená s ochoreniami. Koncentrácia prolaktínu sa môže zvýšiť počas hlbokého spánku, ťažkej fyzickej námahy, dojčenia, tehotenstva, pohlavného styku, stresu. patologická hyperprolaktinémia je zvyčajne spôsobená akoukoľvek chorobou.

Zvýšené hladiny prolaktínu môžu slúžiť ako indikátor:

 • syndróm galaktorea
 • syndróm amenorey
 • dysfunkcia vaječníkov,
 • dysfunkcia, adenóm hypofýzy,
 • hypotalamické ochorenia,
 • hypotyreóza,
 • zlyhanie obličiek
 • cirhóza pečene,
 • autoimunitné ochorenia - reumatoidná artritída, difúzna toxická struma, systémový lupus erythematosus,
 • hypovitaminóza B6,
 • stres,
 • poškodenie hrudníka.

Zvýšený prolaktín môže byť tiež dôsledkom užívania antipsychotík, antiemetík, antihistaminík, estrogénov a niektorých ďalších liekov. Hyperprolaktinémia sa môže vyvinúť ako výsledok chirurgických zákrokov na hrudi, častých kyretáží maternice, potratov.

Existuje tiež idiopatická forma hyperprolaktinémie, pri ktorej sa zvyšuje funkcia buniek hypofýzy, pričom ich počet zostáva takmer nezmenený. Príčiny idiopatickej hyperprolaktinémie neboli doteraz stanovené.

Hyperprolaktinémia u žien prestáva menštruačný cyklus. Zvýšenie koncentrácie prolaktínu môže viesť k rozvoju neplodnosti, anorgazmia, frigidita, pokles sexuálnej túžby, zvýšenie veľkosti prsných žliaz až do vzniku makromastie (obrie prsné žľazy), môžu sa vyvinúť cysty alebo adenómy prsných žliaz a neskôr dokonca rakovina prsníka. S výrazným zvýšením hladín prolaktínu je charakteristická galaktorea. Veľmi vysoké hladiny prolaktínu môžu spôsobiť duševnú chorobu.

Znížená hladina prolaktínu Edit

Zníženie prolaktínu indikuje:

 • Sheehanov syndróm (apofýza hypofýzy),
 • tehotenstva
 • lieky: dopaminergné lieky (dopamín, levodopa, bromokriptín, kabergolín, tergurid, ropinirol), kalcitonín, konjugované estrogény, cyklosporín A, dexametazón, apomorfín, morfín, nifedipín, rifampicín, sekretín, sekreto, xtrofín, dexametazón, morfín, nifedipín, rifampicín A, dexametazón, morfín, nifedipín, rifampicín A, dexametazón, apomorfín A, morfín, nifedipín, rifampicín,

Hormonálne funkcie

Prolaktín sa vyrába v ženskom aj mužskom tele. To sa deje v hypofýze pod vplyvom hypotalamu. Stimulovať produkciu hormónu tehotenstva a dojčenia, stres, niektoré choroby. Počet mužov a žien je odlišný:

 • prolaktín je normou v ženskom tele až do 23 ng / ml u negravidných, t
 • u gravidných a dojčiacich žien sa táto hodnota zvyšuje na 356 ng / ml, t
 • prolaktín je normou u mužov nie viac ako 15 ng na mililiter krvi.

Funkcie tohto hormónu sú pomerne rozsiahle:

 • účasť na formovaní druhotných sexuálnych charakteristík,
 • regulácia sexuálneho správania
 • účasť na imunitnom systéme,
 • podporovať telo počas stresu,
 • regulácia telesnej hmotnosti

Jej hlavnou funkciou v ženskom tele je však stimulovať produkciu materského mlieka a súčasne oneskorovať ovuláciu.

Fyziologické zvýšenie prolaktínu

Takáto zmena je krátkodobá a samotná. Z fyziologických dôvodov sa prolaktín u žien v takýchto časoch zvyšuje:

 • počas spánku
 • počas pohlavného styku,
 • s nadmerným emocionálnym stresom,
 • s intenzívnou fyzickou námahou
 • v dôsledku bohatého príjmu proteínov.

Zvýšenie koncentrácie tejto látky na pozadí skúseností, nervového napätia viedlo k druhému názvu tejto látky - stresovému hormónu prolaktínu.

Najprirodzenejšími príčinami zvýšeného prolaktínu sú tehotenstvo a dojčenie. V týchto situáciách môže hladina hormónu vzrásť na veľmi veľké hodnoty, čo je variant normy.

Vedľajší účinok liekov

Hormonálny prolaktín často dosahuje vysoké hodnoty v dôsledku dlhodobého používania určitých liekov:

 • perorálne kontraceptíva, t
 • lieky na liečbu depresie
 • antiemetiká
 • finančných prostriedkov zahrnutých v komplexnej terapii peptického vredu a hypertenzie, t
 • lieky s psychotropným účinkom.

V pokynoch pre každé liečivo je indikovaný možný hyperprolaktinémia ako vedľajší účinok.

Patologické stavy

Príčiny zvýšeného prolaktínu môžu byť spojené s ochoreniami iných orgánov zapojených do hormonálnej regulácie.

Normálne je prolaktín produkovaný hypofýzou. Ak sa však objaví nádor tohto orgánu (prolaktinóm), koncentrácia hormónov začne stúpať. Prolaktinóm má benígny priebeh, vyžaduje však terapiu.

Patológia štítnej žľazy s poklesom jej hormón-produkčnej funkcie - hypotyreóza - môže tiež viesť k zvýšeniu koncentrácie prolaktínu. Podobný jav sa vyvíja so syndrómom polycystických ovárií. Prítomnosť takejto patológie znamená potrebu medicínskej a chirurgickej liečby.

prejavy

Symptómy hyperprolaktinémie sú spojené s hormonálnymi funkciami. Existujú spoločné prejavy u mužov a žien. Jedná sa o konštantné bolesti hlavy, emocionálne depresie, zvýšenie telesnej hmotnosti. Existuje ťažká únava, poruchy spánku, podráždenosť.

Existujú však príznaky charakteristické len pre mužov a len pre ženy. U predstaviteľov silnej polovice vedie zvýšený prolaktín k rozvoju impotencie a neplodnosti, zníženiu libida a zvýšeniu prsných žliaz. Začína predčasná plešatosť. Je to spôsobené poklesom testosterónu, ktorý je antagonistom prolaktínu.

Keď je prolaktín u žien zvýšený, dochádza k neprimeranému uvoľňovaniu mlieka z prsných žliaz, opuchu a citlivosti prsníka, nedostatku ovulácie a sterility. Rast vlasov v miestach atypických pre ženy: na tvári, prsiach, nohách sa zosilňuje. Charakteristickým znakom je rozvoj osteoporózy.

diagnostika

Diagnóza hyperprolaktinémie a jej príčiny sú stanovené na základe klinického obrazu a komplexných vyšetrení.

Spočiatku menovaný krvný test na hormóny. Muži môžu vykonávať test v ktorýkoľvek deň, u žien, 5-8 dní menštruačného cyklu sú považované za najvhodnejšie pre štúdium, to znamená obdobie po ukončení menštruácie.

Ak sa zvýši obsah prolaktínu, vyžaduje sa ďalšie vyšetrenie.

Na získanie presnejšieho výsledku by sa mal vykonať krvný test v súlade s niektorými pravidlami:

 • v predvečer analýzy sa odporúča vyhnúť sa stresovým situáciám,
 • je dôležité odmietnuť pohlavný styk,
 • nevykonávajú tepelné spracovanie
 • krv by mala byť darovaná na analýzu medzi 8. a 10. hodinou.

Ďalšie vyšetrenia sa vykonávajú v prípadoch, keď je hladina prolaktínu vysoká. Ich cieľom je nájsť príčinu tohto stavu. Vykonajte nasledujúce vyšetrenia:

 • krvný test a ultrazvuk na štúdium funkcie štítnej žľazy,
 • X-ray vyšetrenie kostrového systému
 • Ultrazvuk reprodukčného systému: maternica, vaječníky, prsné žľazy,
 • vypočítaná alebo magnetická rezonancia lebky s hypofýzou.

Po zistení príčin hyperprolaktinémie je predpísaná vhodná liečba.

Ako znížiť prolaktín? Terapia bude závisieť od stupňa zvýšenia hormónu. S miernym prebytkom normálnych indikátorov a absenciou orgánovej patológie sa liečba liekmi nevyžaduje.

Ak chcete upraviť úroveň prolaktínu, môžete použiť nasledujúce opatrenia:

 • normalizáciu výživy
 • zníženie hmotnosti na normálne hodnoty
 • odstránenie stresových faktorov
 • odmietnutie užívať drogy, ktoré podporujú hyperprolaktinémiu.

Ak sú údaje veľmi vysoké, existujú patologické stavy reprodukčného systému alebo hypofýzy, vyžaduje lieky. Znížený prolaktín je možný s nasledujúcimi liekmi:

 • deriváty alkaloidov námeľa: Bergolak, Dostinex, Cabergolin,
 • hinagolida derivát - Norprolak.

Vhodné liečivo a jeho dávkovanie vypočítava gynekológ-endokrinológ na základe hormonálnej hladiny.

Prečo predpísať chirurgickú liečbu? Ak sa vyvinuli prolaktinómy, bude ťažké znížiť hladinu prolaktínu liekmi - budú si vyžadovať celoživotný príjem. Preto sa podľa indikácií vykonáva chirurgická liečba a eliminácia nádoru hypofýzy. V dôsledku toho sa po takomto zásahu prolaktín vracia do normálu.

Tradičná medicína nemá žiadne recepty, ktoré môžu skutočne znížiť hladinu hormónov. Predpisujú sa iba symptomatické prostriedky: upokojujúce bylinky, bylinné prípravky, ktoré pomáhajú schudnúť, ak máte nadváhu. Tento spôsob ošetrenia je pomocný a pred jeho použitím by sa mal poradiť s odborníkom.

Hormonálny stres alebo laktácia?

Prolaktín je hormonálna látka, ktorá robí hypofýzu. V inom sa nazýva laktogénny hormón, z ktorého sa jasne prejavuje jeho hlavná funkcia: je zodpovedná za výskyt mlieka u žien po pôrode. Stimulácia laktácie je jednou z hlavných funkcií prolaktínu. Zvýšenie vo fyziologickej norme nastáva v stave akéhokoľvek stresu: od nervózneho po fyzické, preto je to tiež stresový hormón.

V niektorých prípadoch môže zvýšenie hladiny prolaktínu u mužov a žien signalizovať patologické procesy vyskytujúce sa v tele. V tomto prípade je potrebné konzultovať s endokrinológom a korigovať hormonálne pozadie tela.

Miera a príčiny nárastu u žien

Orientácia v laboratórnych normách prolaktín je pomerne zložitá: takmer všetky laboratóriá dávajú svoje vlastné štandardy, kvôli jednotkám merania hormónu. Táto zmena je spôsobená tým, že laboratóriá pracujú na rôznych zariadeniach, používajú súpravy reagencií od rôznych výrobcov a rôzne metódy definovania.

Ako rozlúštiť výsledok analýzy? Pozrite sa na formulár laboratórnej analýzy v stĺpci „norma“, ktorý obsahuje všetky informácie o merných jednotkách a limitoch noriem, od dolného po horný prah. Vo väčšine prípadov sú výsledky uvedené v MDU / L alebo v ICU / ml, niekedy v ng / ml.

Množstvo prolaktínu v krvi žien je silne ovplyvnené menštruačným cyklom:

 • Od 4,5 do 33 ng / ml alebo od 136 do 1000 mU / l - počas obdobia dozrievania folikulov.
 • Od 6,3 do 49 ng / ml alebo od 190 do 1484 mU / l - počas obdobia ovulácie.
 • Od 4,9 do 40 ng / ml alebo od 148 do 1212 mU / l - počas luteálnej fázy.

Normálna, priemerná hladina hormónov v krvi žien je 30 ng / ml alebo asi 750 mU / l, s malými odchýlkami v závislosti od veku. Neexistujú žiadne prísne pravidlá a pokyny, na ktoré obdobie sa má analýza vykonať, všetky výsledky sa interpretujú s prihliadnutím na cyklus.

Keď darujete hormón, musíte venovať pozornosť fyziologickým dôvodom zvýšenia prolaktínu. Po určitú dobu (1-2 dni) pred štúdiou je potrebné sa vyhnúť námahe, fyzickému vyšetreniu prsných žliaz, pohlaviu, inak môžete vyvolať prebytok prolaktínu.

Okrem toho existujú takzvané denné prolaktínové biorytmy. Čo je to? Sú to výkyvy vo výrobe hormónu a jeho uvoľňovanie do tela, zvyšujú sa uprostred dňa a padajú večer. Preto najvhodnejším indikátorom budú ranné vzorky. Zvýšený prolaktín indikuje hormonálnu nerovnováhu v tele, ktorá vyžaduje nevyhnutnú korekciu a liečbu. Významný a trvalý nadbytok normy môže byť výsledkom nádorov hypofýzy.

Krvná rýchlosť počas tehotenstva

Prolaktín je maximálne zvýšený v 25. týždni tehotenstva, má tendenciu klesať pri pôrode, ale vo všeobecnosti je udržiavaný na stredných hraniciach. Ďalší vrchol sa dosiahne v čase dojčenia.

Štandardy prolaktínu pre tehotné ženy:

 • V prvom trimestri - od 3,2 do 43,0 ng / ml.
 • V druhom trimestri - od 13,0 do 166,0 ng / ml.
 • V treťom trimestri - od 13,0 do 318,0 ng / ml.

Obsah prolaktínu v krvi tehotných žien sa môže mierne zvýšiť.

Miera a účinky nárastu u mužov

U mužov hormón nevykonáva vitálne funkcie a jeho rýchlosť je významne nižšia ako u žien. Rozsah sa pohybuje od 2,5 do 17 ng / ml alebo od 75 do 515 mU / l, už by nemal byť obsiahnutý v mužskom tele.

Vysoká hladina prolaktínu spôsobuje zlyhanie, ktoré môže viesť k nasledujúcim dôsledkom:

 • Zníženie libida, jeho úplná absencia.
 • Impotencia.
 • Neplodnosť.
 • Fyzické zmeny v tele: zväčšenie prsníkov, vypadávanie vlasov.

Zmeny môžu byť vyvolané výskytom benígneho nádoru hypofýzy - prolaktinómu, jeho príznaky sú zvyčajne rozmazané videnie, poruchy CNS, nespavosť, depresia, všeobecná nervozita.

Okrem toho môže byť zvýšenie hladiny prolaktínu spôsobené nasledujúcimi dôvodmi:

 • Rôzne benígne a malígne nádory a cysty hypotalamu.
 • Choroba prostaty.
 • Cirhóza a ochorenie pečene a obličiek.
 • Dysfunkcia štítnej žľazy (štítna žľaza ovplyvňuje zvýšenie hormónu v 40% prípadov).
 • Prijatie niektorých liekov hormonálneho a nehormonálneho pôvodu.
 • Užívanie amfetamínov a iných liekov podobného spektra.

Nadmerné hladiny prolaktínu v mužskom tele vyžadujú opravu, kontrolu a včasnú liečbu u endokrinológa.

Zoznam chorôb

Ak je prolaktín u ženy zvýšený, vyvoláva závažné poruchy menštruácie, pretože hyperprolaktinémia môže spôsobiť: t

 • Vývoj polycystických, endometrióz, myómov odlišnej povahy. Sú častou príčinou neplodnosti u žien vo veku 24 až 35 rokov.
 • Дисменорею, аменорею, когда месячные задерживаются или полностью исчезают
 • Гирсутизм у женщин и выпадение волос у мужчин.
 • Нарушения овуляции, выделение молока из желез, никак не связанное с кормлением.
 • Увеличение веса.
 • Príznaky narušenia centrálneho nervového systému.

Choroby, ktoré sú priamo alebo nepriamo spojené so zvýšením hladín prolaktínu:

 • Znížená produkcia hormónu stimulujúceho štítnu žľazu, hypotyreóza.
 • Rôzne nádory a cysty hypofýzy a hypotalamu, najmä gliómy, meningiómy, sarkoidóza a iné malígne zmeny.
 • Mastopatia a malígne zmeny v prsných žľazách.
 • Chronické zápalové ochorenia prostaty a adenómu u mužov.
 • Rôzne herpes - pásový opar.
 • Choroby pečene a obličiek, rôzne cirhózy pečene.
 • Patologická sekrécia hormónu inými bunkami glandulárneho tkaniva, nie hypofýzy.


Produkcia prolaktínu úzko súvisí s inými hormónmi, narušením žliaz - príčinami a dôsledkami priameho alebo nepriameho hormonálneho zlyhania. Aby sa to napravilo, jedna analýza prolaktínu nestačí, sú potrebné iné testy, ako napríklad estrogén, progesterón pre ženy a testosterón pre mužov. V prípade mastopatie u žien je potrebné podstúpiť vyšetrenie dvakrát ročne.

Pin
Send
Share
Send
Send