Zdravie

Príčiny amenorey u žien

Dôvody môžu byť:

- niektoré choroby ženských pohlavných orgánov, t

- dlhodobé lieky určitých typov, t

- niektoré zmeny v stave tela ženy alebo jej životného štýlu.

V tomto ohľade lekári oddelene oddeľujú tzv. Fyziologickú amenoreu, ktorá sa vyskytuje u žien počas tehotenstva a počas prvých niekoľkých mesiacov po pôrode (ak žena samozrejme dojčí), ako aj jej ďalšie typy spojené s určitými patológiami. V závislosti na dôvodoch, ktoré ju viedli, je amenorea často sprevádzaná ďalšími príznakmi: zvýšený rast vlasov, zvýšená telesná hmotnosť, suchosť a iné nepríjemné pocity v pošve, návaly horúčavy, bolesti hlavy, podráždenosť atď.

Na diagnostiku amenorrhea dnes, metódy, ako je ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov, štúdium hladiny hormónov v krvi, rovnako ako mnoho ďalších metód, vrátane aj röntgenové lebky lebky, sa používajú dnes. A samozrejme, lekári berú do úvahy súvisiace udalosti, o ktorých sme hovorili vyššie. Čo sa týka liečby tohto ochorenia, je to určené dôvodmi, ktoré podnietili výskyt amenorey a môžu sa líšiť od hormonálnej terapie k chirurgii.

A aby sme pochopili vlastnosti a povahu takejto ženskej choroby ako amenorea, poďme najprv hovoriť o menštruačnom cykle ako celku.

Čo je menštruačný cyklus?

Keď zdravá žena dosiahne pubertu, v jej tele sa začnú vytvárať špeciálne hormóny, na ktorých závisí cyklická povaha všetkých procesov vyskytujúcich sa v ženských pohlavných orgánoch. Tieto hormóny sú estrogén a progesterón, a záleží na ich množstve, ako dobre sa žena vyvíja. Normálne, v prvej polovici menštruačného cyklu by mali v tele prevládať estrogény, pretože pod vplyvom týchto hormónov sa folikuly, ktoré obsahujú vajíčka, vyvíjajú vo vaječníkoch ženy.

Tieto hormóny tiež ovplyvňujú vnútornú vrstvu maternice ženy, čo spôsobuje jej zahusťovanie (to je nevyhnutné pre normálne prijatie oplodneného vajíčka) a prsné žľazy.

Druhá polovica menštruačného cyklu je však spravidla charakterizovaná zmenou hormonálneho pozadia ženy. Tu prichádza do popredia progesterón, ktorého hladina sa v tele výrazne zvyšuje. To je tehotenský hormón, a ak žena vajíčko nebolo oplodnené tentoraz, vnútorná vrstva jej maternice, pod vplyvom hormónu, je odmietnutý. Menštruácia začína priamo a po jej skončení sa cyklus opakuje.

Menštruačný cyklus však môže byť narušený pod vplyvom vonkajších faktorov (stres, zmena prostredia, podnebia, fyzická námaha atď.) A pod vplyvom vnútorných faktorov (rôzne zmeny v tele ženy).

Druhy amenorea, ktoré sú pridelené lekári dnes

Po prvé, amenorea môže byť rozdelená na primárne a sekundárne. Okrem toho sa primárne môže vyskytnúť len u mladých dievčat, ktoré už majú pubertu a menštruácia ešte nebola. Pre ženy, ktoré mali menštruáciu, je charakteristická iba sekundárna amenorea.

Okrem toho sa amenorea tradične delí na ovuláciu a anovuláciu v závislosti od toho, či nastane ovulácia.

Hlavné príčiny amenorey u žien

Medzi hlavné príčiny tohto stavu, ako je amenorea, patria lekári:

2. Dojčenie.

3. Včasná menopauza. Prejavuje sa u žien mladších ako 45 rokov a vyznačuje sa okrem amenorey, návaly horúčavy, výkyvy nálady, nepríjemné pocity z pošvy a iné podobné príznaky.

4. Frustrácia z regulácie menštruačného cyklu spojená so zmenami hormonálnych hladín, ktoré môžu byť dôsledkom stresu, nadmerného cvičenia, nezdravej stravy, atď.

5. Polycystické vaječníky (lekári to nazývajú „syndróm polycystických ovárií“). Je to dosť závažné ochorenie, pri ktorom sa vaječníky ženy zväčšujú a začínajú aktívne produkovať androgény - mužské pohlavné hormóny. Vedľajšie účinky tohto ochorenia sú zvýšený rast vlasov na tele, amenorea a často neplodnosť.

6. Bubnová šmykľavka. Nie je to veľmi bežná a skôr nebezpečná choroba a nie každý vie, čo to je. V skutočnosti, cystická šmyk je nádor, ktorý sa vyvíja z oplodneného vajíčka a nesie príznaky tehotenstva. Ochorenie je mimoriadne závažné a vyžaduje okamžitú liečbu.

7. Použitie ženy určitých hormonálnych liekov alebo antidepresív.

8. Choroby mozgu a narušenie centrálnych regulátorov menštruačného cyklu. Takéto ochorenia môžu zahŕňať rôzne ochorenia hypofýzy, mŕtvice, poranenia, mozgové nádory. Sú sprevádzané mnohými vedľajšími účinkami, vrátane amenorey.

9. Ak hovoríme o primárnej amenorea, potom príčiny jej výskytu môžu byť také vrodené anomálie ženských pohlavných orgánov, ako je nedostatočná tvorba vaječníkov alebo maternice.

10. Choroby štítnej žľazy (zvýšenie a zníženie jej funkcie), nádory nadobličiek, obezita a iné podobné ochorenia.

Príčiny amenorey, existuje mnoho, a len správne ich nastavenie v každom prípade, môžu lekári poskytnúť ženám kvalifikovanú a účinnú pomoc.

Typické príznaky amenorey

Hlavným príznakom tohto ochorenia je, ako bolo uvedené vyššie, predĺžená neprítomnosť menštruácie, ktorá je podstatne dlhšia ako obvyklé oneskorenie cyklu. Je však charakterizovaná amenoreou a ďalšími zjavnými príznakmi, ktoré mimochodom môžu určiť príčinu tohto ochorenia. A ak je amenorea spojená s obezitou, zvýšeným rastom vlasov na tele alebo výskyt akné, je s najväčšou pravdepodobnosťou spojená s polycystickými vaječníkmi. Ak sú príznaky spojené s amenoreou: suchosť v pošve, návaly tepla, výkyvy nálady atď., Je to s najväčšou pravdepodobnosťou predčasná menopauza. Amenorea môže byť tiež sprevádzaná opuchom prsných žliaz a uvoľňovaním mlieka z nich, bolesti hlavy a v tomto prípade je s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobená nádorom hypofýzy.

Pamätajte, že predĺžená amenorea má negatívny vplyv na telo ženy, vedie k vylúhovaniu vápnika z kostí ak exacerbácii kardiovaskulárnych ochorení. A navyše, oveľa viac nebezpečných chorôb môže stáť za amenorea, a preto musí byť diagnostikovaná a liečená včas.

Diagnóza amenorea a testy, ktoré sú podávané ženám, ktoré trpia.

Diagnostikujte primárnu amenoreu u mladých dievčat v prípade, že menštruácia nedosiahne 15 rokov.

Sekundárna amenorea je diagnostikovaná u žien, ktorých menštruácia nie je prítomná dlhšie ako 6 mesiacov, za predpokladu, že žena nie je tehotná a nedojčí.

Tu je zoznam hlavných testov a štúdií, ktoré lekár môže predpísať žene trpiacej amenoreou:

1. Testy na hormóny. Tieto testy budú schopné stanoviť také príčiny amenorey ako rôzne endokrinné ochorenia, polycystické vaječníky, nádory nadobličiek, nádory hypofýzy a abnormálne fungovanie štítnej žľazy.

2. Rádiografia lebky. Táto štúdia pomáha zistiť prítomnosť (alebo neprítomnosť) nádoru hypofýzy.

3. Ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov. To vám umožní identifikovať vrodené chyby týchto orgánov alebo získaných chorôb.

Liečebné metódy pre amenorea, ktoré lekári používajú dnes

Všetky metódy liečby amenorey znamenajú predovšetkým odstránenie príčin jej výskytu. A pretože sa môžu trochu líšiť. Za predpokladu, že príčinou amenorey je nádor alebo vrodené anomálie genitálnych orgánov, používa sa na liečbu najčastejšie chirurgického zákroku. A ak je to spojené s výkyvmi hladiny určitých hormónov, pacientovi je predpísaná hormonálna terapia.

Ale v každom prípade, ak bola pozorovaná neprítomnosť menštruácie dlhšie ako 6 mesiacov a váš gynekológ o tom stále nevie, mali by ste ho okamžite kontaktovať, aby Vám poradil.

Čo je amenorea

Tento syndróm je charakterizovaný absenciou menštruácie po dobu najmenej šiestich mesiacov. Dôvody jej vývoja sú odlišné. Keď sa používa termín "amenorea", lekári naznačujú, že to nie je diagnóza, ale iba symptóm ochorenia. Takéto klinické prejavy sú pozorované, keď dôjde k porušeniu ženského tela.

Stojí za zmienku, že amenorea a hypomenstruačný syndróm sú dva rôzne koncepty. V prvom prípade dochádza k úplnej absencii menštruácie av druhom prípade k ich malému množstvu. Hypomenstruačný syndróm často predchádza vážnejším poruchám reprodukcie.

Druhy amenorey

Klasifikácia je založená na dvoch typoch amenorey: pravdivé a nepravdivé. V prvej forme sú všetky zmeny zachované v maternici a vaječníkoch, ale existujú anatomické prekážky, kvôli ktorým menštruačný prúd chýba. Krv sa začína hromadiť v maternici, vajíčkovodoch alebo vagíne. Tento problém môže byť často vyriešený len chirurgicky.

V skutočnej forme je absencia menštruácie spôsobená cyklickými procesmi v tele. Zároveň nedochádza k ovulácii a preto sa hnojenie stáva nemožným. V závislosti od dôvodov, ktoré viedli k vzniku tohto syndrómu, rozlišujte medzi patologickými a fyziologickými odrodami.

fyziologický

Fyziologická amenorea je normálny stav, pri ktorom nedochádza k menštruačnému prúdu. Nie je dôvod na to, aby sa vyskytli obdobia, keď sa u dievčat mladších ako 16 rokov neobjavujú obdobia. Zníženie funkcie vaječníkov počas menopauzy sa tiež považuje za normálne. Zmiznutie menštruácie počas tohto obdobia je fyziologický proces.

Existuje vzťah medzi stavmi, ako je amenorea a tehotenstvo. Normálna funkcia vaječníkov a maternice u žien je zachovaná, ale krvný výtok z genitálneho traktu nie je pozorovaný. Niekoľko mesiacov po narodení, budú pokračovať.

Fyziologická amenorea je tiež charakteristická prejavom oneskorenia počas laktácie. Predčasný pôrod alebo spontánny potrat môže viesť k opsymenorea (predĺženému menštruačnému cyklu trvajúcemu viac ako 35 dní) a úplnej absencii prepustenia.

patologická

Syndróm je porucha menštruačnej funkcie spôsobená rôznymi poruchami v tele:

 • zápal reprodukčných orgánov,
 • dysfunkcia vaječníkov,
 • hormonálnej nerovnováhy
 • nedávne gynekologické manipulácie.

Primárna amenorea je pozorovaná u dievčat v pomerne mladom veku. Tento stav je spôsobený inhibíciou procesu puberty, v ktorom nie je menštruácia vo veku 14 rokov. Takýto príznak je u adolescentov na 16 rokov, keď nie je žiadny výtok, ale sú tam sekundárne sexuálne charakteristiky. Táto porucha je charakteristická pre Turnerov syndróm.

V tomto období nie je vylúčená falošná amenorea spôsobená vrodenými abnormalitami reprodukčného systému.v ktorých sú zachované zmeny vaječníkov a maternice. Krv sa môže hromadiť v maternici, vagíne a vajíčkovodoch a nemá prístup kvôli nesprávnej štruktúre týchto orgánov.

Sekundárna amenorea sa prejavuje u žien v reprodukčnom veku. Menštruačný tok s týmto zastavením a neprítomnosťou najmenej šesť mesiacov. Najbežnejšou je hypotalamická amenorea, spôsobená spomalením alebo úplným zastavením produkcie hormónu uvoľňujúceho gonadotropín hypotalamom. Lekári hovoria, že sa môže objaviť na pozadí intoxikácie, hladovania, citlivosti na stres a množstva patológií.

Pri zvýšených koncentráciách hormónu hypofýzy, ktorý stimuluje funkciu vaječníkov, sa pozoruje hypergonadotropná amenorea. V prípade nedostatočného množstva týchto hormónov v krvi sa prejavuje mierne odlišná forma syndrómu - hypogonadotropná amenorea.

Rizikové faktory vedúce k amenorea

Existuje mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú reprodukčný systém a môžu zvýšiť riziko vzniku amenorey. Gynekológovia poznamenávajú, že reprodukčné poruchy sú častejšie v takýchto prípadoch:

 • prítomnosť tohto syndrómu u príbuzných, t
 • anorexia alebo bulímia,
 • zvýšená, vyčerpávajúca fyzická aktivita,
 • nevhodná diéta.

Príčiny amenorey

Lekári hovoria, že príčiny amenorea môžu byť veľmi rôznorodé. Medzi hlavnými sa rozlišujú:

 1. Polycystický vaječník. Orgány sa zväčšujú, rast vlasov a produkcia androgénov sa zvyšuje, nastáva neplodnosť a zastaví sa menštruácia.
 2. Včasná menopauza. Je zaznamenaný u žien mladších ako 45 rokov. Existujú klinické prejavy ako potlačenie libida, návaly horúčavy, suchosť v oblasti vagíny a náhle výkyvy nálady.
 3. Dojčenie. Počas laktácie môže menštruačný tok chýbať do troch rokov. Táto podmienka sa považuje za prirodzenú a nespôsobuje obavy.
 4. Tehotenstvo. Vzhľadom na príčiny amenorey sa toto nazýva najčastejším zo žien, ktoré sú sexuálne aktívne.
 5. Hormonálne zlyhanie. Faktory spôsobujúce túto poruchu môžu byť stres, nezdravá strava, choroby vyskytujúce sa v chronickej forme a zvýšená fyzická námaha. Zároveň je narušená práca hypotalamu a hypofýzy - hlavných regulátorov cyklu - a objavuje sa hypotalamická amenorea.
 6. Patológia regulátorov mozgu a cyklu.
 7. Prijatie liekov. V gynekológii sa poznamenáva, že použitie hormonálnych, protirakovinových liekov a antidepresív môže viesť k dysfunkcii reprodukčného systému.
 8. Falošné tehotenstvo. Táto patológia vyžaduje okamžitú liečbu.
 9. Vrodené chyby pohlavných orgánov. Vzhľadom na to, že regulácia cyklu je porušená, objavuje sa primárna amenorea.
 10. Choroby postihujúce endokrinný systém. V závislosti od typu patológie je tento syndróm sprevádzaný ďalším príznakom: neznášanlivosť nachladnutia alebo tepla, silná slabosť, zmena telesnej hmotnosti, chvenie v rukách.

Príznaky okrem nedostatku menštruácie

Medzi hlavné príznaky patrí absencia menštruačného výboja počas šiestich mesiacov a neplodnosť. Súbežné príznaky tohto syndrómu môžu byť:

 • obezita. Označuje hormonálnu nerovnováhu,
 • žiadne známky puberty,
 • príznaky zvýšeného testosterónu. Rast vlasov na tele sa zvyšuje, tvar a zmena hlasu, nadmerné potenie je pozorované,
 • galaktorei. Ženy, ktoré nie sú tehotné, majú na prsiach mlieko,
 • príznaky menopauzy. V súvislosti so znížením funkcie vaječníkov je zaznamenaná bolesť v oblasti srdca, pocit tepla a potenia.
 • podráždenosť,
 • poruchy spánku.

Prečo by ste sa nemali sami liečiť

Nedostatočná menštruácia by mala byť dôvodom návštevy gynekológa. U zrelej ženy sa tento príznak môže objaviť, keď nastane tehotenstvo. Túto skutočnosť môžete vyvrátiť alebo potvrdiť pomocou testu. Ak dostanete negatívny výsledok, je potrebné chápať, že nie je možné pochopiť dôvody týchto zmien v tele. Iba lekár je schopný identifikovať faktory, ktoré vyvolávajú prejavy tohto syndrómu.

Konzultácia s gynekológom je potrebná aj v prípade primárnych príznakov, ktoré môžu byť nebezpečné pre dospievajúce dievča. Často sa zachovávajú zmeny vaječníkov a maternice a menštruačný tok sa hromadí v pošve, ako aj v maternici a vajíčkovodoch. Situáciu je možné napraviť len chirurgickým zákrokom.

Lekár musí byť diagnostikovaný. Súčasne sa starostlivo študuje anamnéza, vykonáva sa vyšetrenie a určujú sa laboratórne testy. Okrem toho môže gynekológ odkázať ženu na iných úzkych špecialistov, aby zistil príčinu dlhodobej neprítomnosti menštruačného toku.

Liečba amenorey sa predpisuje až po identifikácii príčiny. Lieky a hormóny môžu byť použité v priebehu liečby. V prípade výskytu nádorov alebo porúch štruktúry reprodukčného systému, keď sa krv akumuluje v maternici, vykonáva sa chirurgický zákrok. Je nevyhnutné, aby výživa s amenoreou bola pravidelná a vyvážená.

Vlastná liečba je prísne zakázaná. Liečba musí byť prísne kontrolovaná lekárom. V prípade menovania hormonálnych liekov nie je možné prerušiť priebeh a nezávisle meniť dávkovanie. Takéto činnosti môžu viesť k rozvoju komplikácií a zhoršiť stav reprodukčného systému. Len ak budú dodržané všetky lekárske odporúčania, ženy budú mať možnosť otehotnieť.

Dôsledky amenorey

Ak nie je menštruácia dlhšiu dobu, ženy majú poruchu reprodukcie.Z tohto dôvodu sa tehotenstvo s amenoreou nevyskytuje. Hlavnou komplikáciou je neplodnosť. Pri absencii riadneho ošetrenia sú možné iné, menej nebezpečné následky:

 • osteoporóza,
 • rakovina maternice
 • hyperplázia endometria maternice.

V závislosti od toho, čo presne spôsobilo vznik tohto syndrómu, môžu existovať iné komplikácie, vrátane vaskulárnej dystónie, diabetu, extragenitálnych patológií, ktoré sa vyvíjajú na pozadí zmien hladín hormónov, aterosklerózy, hirsutizmu a obezity.

Každá žena by mala vedieť, čo vedie k dlhej absencii menštruácie. Napriek tomu, že toto porušenie nie je choroba, nemôžete nechať bez dozoru. Je dokázané, že takéto zmeny v tele často poukazujú na vážne problémy. Len s včasnou a správne zvolenou terapiou bude možné vyhnúť sa nežiaducim komplikáciám a obnoviť reprodukčnú funkciu. Spravodlivý sex má stále šancu naučiť sa všetky radosti materstva.

Príčiny a typy amenorey

Z dôvodov výskytu existuje niekoľko typov amenorey: nepravdivých a pravdivých. Falošné, ako už názov napovedá, neznamenajú porušenie hormonálnej cyklickosti. Mesačne v rovnakom čase prísť podľa harmonogramu, ale nie je tam žiadne prepúšťanie. Dôvodom je každá prekážka v ich ceste po sexuálnom kanáli. Najčastejšie sa tento typ amenorey vyskytuje, keď vrodený abnormálny vývoj pošvy a hymen - atresia (adhézie), ktorý je celkom jednoducho odstránený chirurgicky. Pri absencii porúch v hormonálnej sfére, vaječníkoch a iných genitáliách sa absencia cyklického menštruačného krvácania nazýva pravá amenorea.

V závislosti od vývojových mechanizmov sa izoluje fyziologická a patologická amenorea. Procesy, ktoré vedú k skutočnej fyziologickej amenorey, sa považujú za úplne prirodzené.

Primárna amenorea

Je možné hovoriť o primárnej amenorey, ak dievča v príslušnom veku nemá menarche. Existuje mnoho dôvodov pre túto podmienku, ale stále je to dosť zriedkavé. Najčastejšie dochádza k geneticky podmienenému zlyhaniu vaječníkov a menštruácia sa vyskytuje v pomerne neskorom veku - po 17 rokoch. V opačnom prípade, ak mesačne neprišiel, mali by ste hľadať organickú patológiu na akejkoľvek úrovni sexuálnej sféry.

Klinicky sa primárna amenorea môže prejaviť ako úplný nedostatok puberty, jej zaostalosti, na pozadí virilizácie (zvýšený vývoj mužských znakov) alebo normálneho ženského fenotypu, čo naznačuje úroveň lokalizácie patológie.

Úplná absencia puberty je spojená s hlbokým zaostávaním gonád kvôli chromozomálnym abnormalitám.

Oneskorený sexuálny vývoj je najčastejšie spôsobený organickou léziou mozgových štruktúr (nádory, poranenia, meningitída, encefalitída, intoxikácia). V popredí takýchto žien je zvýšená psycho-emocionálna vzrušivosť, o ktorej sú často evidovaní u psychiatrov. Funkčné poruchy regulácie hypotalamus-hypofýza sú spôsobené zníženou produkciou pohlavných hormónov hypotalamom alebo hypofýzou (hypotalamický alebo hypofyzárny hypogonadizmus). Prejavuje sa oneskorenou pubertou na pozadí nedostatočne vyjadrených sekundárnych sexuálnych charakteristík (slabý rast vlasov, nedostatočne vyvinuté prsné žľazy), znížená veľkosť tela maternice a vaječníkov, znížený obsah estrogénu v krvi a takmer úplná absencia luteinizačných a folikuly stimulujúcich hormónov.

Absencia menarche na pozadí výraznej virilizácie (zvýšený rast vlasov, vývoj mužského tvaru, zhrubnutie hlasu) je najčastejšie spojená so zhoršenou funkčnou aktivitou kôry nadobličiek, nádormi produkujúcimi hormóny vaječníkov a nadobličkami tvorenými v predpubertálnom období.

Vrodené vady ženských pohlavných orgánov vedú k primárnej amenorey, v ktorej je fenotyp typicky žena, pretože hormonálna aktivita nie je narušená. Patrí sem aplázia maternice a vagíny (úplná alebo čiastočná absencia týchto orgánov), ako aj gynatresia (adhézie pozdĺž pohlavného kanála). Atresia vagíny sa môže vyvinúť ako výsledok minulých infekčných ochorení detí (osýpky, záškrt) alebo traumatických poranení v oblasti perineu.

Diagnóza a liečba amenorey

Diagnóza amenorey je založená na klinických údajoch, sťažnostiach pacientov na absenciu menštruácie po dobu šiestich mesiacov a viac, a výsledky komplexného laboratórneho a inštrumentálneho vyšetrenia.

Vykonáva sa množstvo testov, ktoré určujú hormonálnu aktivitu hypotalamu, hypofýzy, funkčného stavu vaječníkov a maternice, vyšetrenie gynekológom je povinné. V niektorých prípadoch je predpísaná MRI alebo rádiografia hlavy s oblasťou tureckého sedla, kde sa nachádza hypofýza.

Po určení príčiny porušenia v oblasti ženských pohlavných orgánov je predpísaná vhodná liečba. Do úvahy by sa mali vziať mechanizmy vývoja ochorenia, úroveň poškodenia reprodukčného systému a jeho hormonálna regulácia, prostredie ženy a prítomnosť alebo neprítomnosť detí. Je potrebné normalizovať diétu, správny odpočinok, prechádzky na čerstvom vzduchu, mierne cvičenie, regeneračné procedúry, jodizované potravinové doplnky, vitamínovú terapiu a imunomodulátory. Pre hypotalamicko-hypofyzárny systém a hypofunkciu vaječníkov sú predpísané vhodné hormonálne prípravky na stimuláciu ovulačnej funkcie vaječníkov. Hyperprolaktinémia v dôsledku dlhodobého užívania perorálnych kontraceptív sa úspešne vylieči brómokriptínom, dávka a trvanie liečby závisí od hladiny prolaktínu v krvi. Primárna amenorea sa lieči estrogénmi, ktoré sa cyklicky používajú na normalizáciu vývoja pohlavných orgánov.