Zdravie

Čo je chronická endometrióza?

Pin
Send
Share
Send
Send


Ženy, ktoré boli liečené na endometriózu alebo mali bolestivé očisty, sa veľmi obávajú, že sa choroba opäť vráti. Okolo 15% pacientov s gynekológiou čelí tomuto problému znovu a znovu.

Takže najprv musíte mať na pamäti, že diagnóza chronickej endometriózy neexistuje. Aspoň v medzinárodnej klasifikácii chorôb takáto položka neexistuje. Chronická môže byť endometritída (zápal sliznice maternice).

Ale endometrióza môže byť úplne odstránená a môže sa znovu vyvinúť v priebehu niekoľkých rokov, napríklad v dôsledku kyslíkovej hypoxie endometria maternice. Je však nemožné nazývať takýto priebeh chronickej choroby. Každý prípad endometriózy je totiž jedinečný z dôvodu umiestnenia ložísk ochorenia a hĺbky poškodenia tkaniva.

Opis štádií ochorenia

Termín chronická endometrióza často znamená chorobu, ktorá nereagovala na orálnu liečbu, alebo sa objavila v priebehu niekoľkých mesiacov po chirurgickom čistení.

Zriedkavejšie je chronické ochorenie, ktoré sa vyvinulo na najťažšie, štvrté štádium (najčastejšie kvôli ignorovaniu liečby).

Aby sa choroba nezačala, je potrebné poznať príznaky, príznaky a liečbu každého štádia. Gynekológ určuje rozsah ochorenia a hodnotí stav endometria podľa nasledujúcich faktorov:

 • Presné umiestnenie ohnísk
 • Objem a hĺbka implantácie abnormálneho tkaniva
 • Prítomnosť adhézií s epitelovými zátkami,
 • Prítomnosť stromálnych buniek v orgánoch vzdialených od maternice.

Prvý stupeň je charakterizovaný aktívnym rastom endometria v panvových orgánoch. Gynekológ môže detegovať niekoľko izolovaných povrchových endometriálnych foci na vaječníkoch.

Samotné ložiská sú malé ploché škvrny na povrchu orgánov. Abnormálne tkanivo môže spôsobiť podráždenie a zápal, vyvolať rozvoj adhézií. Táto fáza ochorenia je zvyčajne liek bez chirurgického zákroku. Nasledujúce príznaky by mali upozorniť:

 • Bolestivá menštruácia a iné symptomatické zmeny v menštruácii s endometriózou,
 • Bolesť brucha počas a po pohlavnom styku,
 • Bolesť pri močení,
 • Vzhľad zrazenín v mesačnej krvi, moči.

Ak ochorenie postupuje do druhej fázy, všetky vyššie uvedené príznaky sa prejavia agresívnejšie. V ultrazvukovom obraze môže lekár vidieť, že endometriotické tkanivo bolo implantované dostatočne hlboko do stien panvových orgánov a počet mäkkých adhézií sa zvýšil.

Okrem toho môže žena počas ovulácie pociťovať bolesť a krvné zrazeniny z pošvy sa môžu objaviť dokonca aj uprostred cyklu.

V tomto štádiu môže gynekológ ľahko identifikovať početné fokálne výrastky abnormálnych tkanív na vaječníkoch a krčku maternice. Tiež sa môžu vyvinúť cysty na jednom alebo oboch vaječníkoch.

Takéto neoplazmy môžu prasknúť, čo vedie k chronickej bolesti dolnej časti brucha, zápalovým procesom v panvovej oblasti. Charakteristické znaky tejto formy ochorenia:

 • Nedostatok tehotenstva po dlhom pokuse otehotnieť,
 • Ťažké menštruačné kŕče,
 • Krvácanie v polovici cyklu.

Štvrtá etapa je pre zdravie ženy najťažšia a najnebezpečnejšia. Koncept chronickej endometriózy je v podstate proces progresie ochorenia od prvého do štvrtého štádia.

Štvrtá fáza ochorenia je charakterizovaná prítomnosťou veľkého počtu cyst, adhézií nielen na maternici, vaječníkoch, močovom mechúre, ale aj na vzdialenejších orgánoch. Obidva vajcovody môžu byť úplne zablokované zarasteným tkanivom.

Príznaky poslednej fázy sú veľmi bolestivé, je veľmi ťažké ich ignorovať:

 • Bolestivý prechod výkalov cez črevá,
 • Nauzea a vracanie,
 • Pretrvávajúca bolesť brucha
 • Pravidelné krvácanie s zrazeninami
 • Chronická únava
 • Bledosť.

Intenzita bolesti sa samozrejme môže u rôznych žien líšiť. Závažnosť symptómov závisí od oblasti rastu tkaniva endometria.

Oficiálne metódy liečby

Endometrióza zvyčajne vymizne sama po menopauze. Však vydržať neznesiteľné bolesti po celú dobu, až do menopauzy neprichádza. Moderná medicína, aj keď nie je zaručená liečba choroby, ale aspoň dá šancu viesť normálny každodenný život.

Liečba chronickej endometriózy sa zvyčajne vykonáva chirurgicky. Orálne liečivá vykazujú vysokú účinnosť len v skorých štádiách ochorenia. Typ procedúry určuje gynekológ - chirurg na základe histórie, výsledkov testov a vyšetrení.

Najčastejšie predpísané škrabanie, laparoskopia. Vo veľmi závažných prípadoch sa môže vykonať otvorená operácia brucha.

Ak existujú objektívne kontraindikácie, operáciu možno nahradiť agresívnou hormonálnou liečbou. Najmä drogy ako napr Lupron, Sinarel, Zoladex.

Ak sú hormonálne lieky a chirurgia kontraindikované, potom sa môžete obrátiť na fyzioterapiu (masáže, hydraulika, otepľovanie). Je však potrebné pochopiť, že takáto liečba iba odstráni bolestivé symptómy, ale nezníži progresiu ochorenia.

Je to dôležité! Vo veľmi blízkej budúcnosti po operácii môže žena otehotnieť. Počas tehotenstva sa abnormálny rast tkanív skutočne zastaví. S týmto faktom súvisí mýtus, ako keby tehotenstvo liečilo endometriózu.

V skutočnosti môže takýto hormonálny chvenie vyvolať len potrat. To je dôvod, prečo lekári odporúčajú odstrániť chorobu pred počatím. Ale aj keď sa vám podarí otehotnieť bez podstúpenia liečby, musíte naladiť na skutočnosť, že endometrióza sa môže vrátiť niekedy po pôrode.

Tradičné recepty pre chronickú endometriózu

Je známe, že chronická endometrióza nie je vyliečená so 100% zárukou, že sa neopakuje. Ale nevzdávajte to! Okrem oficiálnych metód si môžete vyskúšať ľudové prostriedky.

Jedným z najobľúbenejších samoobslužných prostriedkov, ktoré pomôžu rýchlo zmierniť bolestivé príznaky, je obklad založený na ricínovom oleji. Všetko, čo potrebujete: vezmite kúsok hustej sterilnej gázy a nasýťte ju mierne zahriatym olejovým emulziou.

Ricín pomáha zmierniť bolesť, eliminuje zápal a dokonca zabraňuje vzniku adhézií. Je nutné aplikovať teplý obklad 10-15 minút s výskytom bolesti.

Aloe vera.

Pomôže s endometriózou v neskorom štádiu a aloe vera. Prírodný gél sa môže užívať perorálne (vopred zmiešaný s vodou v pomere 1 až 2) a aplikovať priamo na spodnú časť brucha.

Aloe vera pomáha urýchliť odmietnutie výstelky maternice a tiež zabraňuje záchvatom. Nahromadenie zarasteného tkaniva v maternici zvyšuje tlak na okolité orgány, čo vedie k silnej bolesti.

Je potrebné piť pohár aloe šťavy dvakrát denne, a tiež spracovať žalúdok ako vzhľad nepríjemné pocity. Môžete tiež piť čaj z maternice bóru alebo šalvie, tieto bylinky majú pozitívny vplyv na ženský reprodukčný systém a zastaviť rast endometria.

Aké potraviny vstúpiť do stravy

Dokonca aj keď žena neverí v populárnej liečbe, nemali by ste ignorovať správnu výživu. Nasledujúce produkty sú nielen užitočné, ale tiež pomáhajú pri odstraňovaní nepríjemných príznakov endometriózy:

 • Mrkva (upravte trvanie menštruačného cyklu)
 • Papaya (obsahuje enzýmy, ktoré pomáhajú priviesť zarastené tkanivo),
 • Škorica (má protizápalové vlastnosti),
 • Fenykl (má antispasmodické vlastnosti).

Takže aj keď endometrióza postupovala do štvrtej fázy a stala sa „chronickou“, nemali by ste sa vzdať. Vždy môžete vyskúšať nové procedúry.

O chorobe

Čo je chronická endometrióza? Patológia, výsledkom ktorej sú bunky endometriálneho tkaniva prenesené do iných orgánov malej panvy - do vaječníkov, vajíčkovodov, črevnej steny alebo močového mechúra.

Normálne sa endometrium nachádza v dutine maternice. Jeho funkciou je pripojenie embrya po počatí. Raz za mesiac, v neprítomnosti oplodnenia, endometriálne bunky odlupujú a idú von s menštruačným tokom.

Symptómy chronickej endometriózy vo veľkej miere závisia od lokalizácie patologických endometriálnych foci.

Najcharakteristickejším príznakom je bolesť brucha, ktorá sa vyskytuje alebo sa zvyšuje s menštruáciou. Dôvod hormonálnej závislosti ochorenia, pretože zmeny v endometriu sa vyskytujú práve pod vplyvom pohlavných hormónov - estrogénu a progesterónu.

Bolesť pri endometrióze sa môže vyskytnúť v perineu alebo konečníku, čo opäť závisí od umiestnenia lézií.

Ďalším príznakom ochorenia je intermenštruačné krvácanie alebo veľmi ťažké menses.

S porážkou patologických endometriálnych buniek vaječníkov sa na nich tvoria cysty, ktoré sa nazývajú "čokoláda". Dôvodom ich obsahu je zahustená hnedá krvavá tekutina.

Typy chorôb

Chronická endometrióza môže mať dve formy:

 • externý, Charakteristická proliferácia endometriálnych buniek v iných orgánoch panvy - vaječníkov, močového mechúra, konečníka alebo krčka maternice.
 • Vnútorné. Rast patologických buniek do vnútorných tkanív maternice, čo spôsobuje silný zápalový proces.

Rozlišujte aj endometriózu difúznu a uzlovitú:

 • Pre difúzne, rovnomerné vyplnenie povrchov orgánov orgánmi endometrioidného tkaniva je charakteristické.
 • Pri nodulárnej endometrióze existujú oddelené ložiská vo forme zápalových uzlín z buniek tkaniva endometria.

Chronická endometrióza: dôvody jej vývoja

Chronická endometrióza je zanedbávaná forma ochorenia. Tento faktor môže vyvolať nasledujúce faktory: t

 • potrat
 • kyretáž maternice zo zdravotných dôvodov
 • infekcie genitálií
 • hormonálnu nerovnováhu v tele,
 • znížená imunita
 • sexuálny kontakt počas menštruácie,
 • používanie hygienických tampónov, t
 • abnormálne alebo časté douching.

účinky

Choroba má negatívny vplyv na celé telo, ale najmä na reprodukčnú funkciu žien.

Neschopnosť koncepcie je spôsobená zápalovým procesom, tvorbou adhézií a v dôsledku toho aj obštrukciou vajíčkovodov.

Príčinou neplodnosti môžu byť imunologické problémy spôsobené endometriózou, ktorá vedie k spontánnemu potratu v skorom tehotenstve.

Je tehotenstvo možné?

V prítomnosti chronickej endometriózy sa odporúča, aby ste najprv dokončili celý priebeh liečby a až potom naplánovali tehotenstvo.

Predpokladá sa, že šance na počatie v prítomnosti ochorenia sú zanedbateľné. Predpokladá sa však, že ak sa koncepcia vyskytla pri endometrióze, neovplyvňuje vývoj embrya. A navyše, s nástupom tehotenstva sa môžu prejavy ochorenia oslabiť v dôsledku prirodzených hormonálnych zmien.

V každom prípade, pred plánovaním dieťaťa, je potrebné podstúpiť vyšetrenie a ak sa zistí endometrióza, poraďte sa so svojím lekárom.

Pozrite si video o symptómoch, príčinách a liečbe endometriózy:

Diagnóza a liečba

Presná diagnóza je ťažká pri chronickej endometrióze. Gynekologické vyšetrenie nestačí, a preto predpisujú takéto postupy:

 • Ultrazvuk panvových orgánov,
 • MRI alebo CT
 • laparoskopia a biopsia.

Čo sa týka terapie, všetko je rozhodnuté individuálne. V 30% prípadov sa taktika čakania používa v počiatočných štádiách ochorenia. V prípade potreby predpísané lieky.

Ako liečiť chronickú endometriózu? Hormonálna terapia je účinná. Lieky obsahujúce hormóny inhibujú aktivitu vaječníkov, v dôsledku čoho sú blokované prirodzené zmeny hormonálneho pozadia a rozvoj ložísk endometriózy.

Liečba liekmi je vždy dlhá - od 3 mesiacov do jedného roka.

Operácia je indikovaná na progresiu ochorenia a absenciu účinku farmakoterapie. Počas operácie je možné:

 • kauterizácia a eliminácia endometriálnych lézií,
 • excízia a odstránenie adhézií.

Závažnejšie formy ochorenia v niektorých prípadoch vyžadujú odstránenie vaječníkov alebo maternice.

Pokiaľ ide o populárne metódy liečby chronickej endometriózy doma, môžu byť účinné v počiatočných štádiách ochorenia. V chronickej forme je takáto liečba, a ešte viac ako alternatíva k tabletám, neprimeraná.

Čo je endometrióza maternice? Prečítajte si článok o patológii, príčinách jej vývoja u žien, príznakoch a nebezpečenstve ochorenia, diagnostike, metódach liečby a preventívnych opatreniach.

Aké sú príznaky retrocervikálnej endometriózy? Podrobnosti tu.

Chronická endometrióza postihuje maternicu, iné panvové orgány, ako aj susedné orgány. Liečba je dlhá, ale môže priniesť pozitívny výsledok. Je potrebné poznamenať, že ochorenie je náchylné na recidívy, a preto je dôležité nielen dodržiavať všetky odporúčania lekára, ale aj pravidelne ho navštevovať po liečbe.

Príznaky chronickej endometriózy

Endometrióza je ochorenie, pri ktorom sa endometriálne bunky (vnútorná vrstva maternice) presúvajú do susedných orgánov, kde by nemali byť. Symptómy ochorenia sú spojené s lokalizáciou týchto patologických výrastkov: v maternicovej stene - s veľkým krvavým výbojom počas menštruácie, vo vajíčkovodoch - s neplodnosťou, vo vaječníkoch - s cystami, v močovom mechúre - s bolestivým močením, v konečníku - s bolesťou v hrádzi. Ohniská tohto ochorenia podliehajú hormonálnym cyklickým zmenám a pred a počas menštruácie sa zvyšujú charakteristické sťažnosti.

Chronické formy endometriózy sa často správajú pokojne. Priebeh ich „života“ nezaťažuje ženu. Príležitostne spôsobujú predmenštruačné krvácanie, zriedkavo bolestivú charakteristiku ochorenia. To však neznamená, že choroba je neškodná. Pomaly a sebavedomo vyvíja funkčnú sterilitu. Faktom je, že endometriálne bunky sú takmer neaktívne, ale telo na ne naďalej reaguje a obaľuje ich adhéziami, epiteliálnymi dopravnými zápchami, tvoria cysty. Tieto útvary, v závislosti od miesta, môžu rušiť oplodnenie alebo fixáciu plodu na stenách maternice.

Symptómy ochorenia do značnej miery závisia od distribúcie a umiestnenia endometriózy, ako aj od trvania jej priebehu a prítomnosti ďalších súvisiacich ochorení.

Hlavným a najčastejším príznakom chronickej endometriózy je objavenie sa bolesti alebo prudké zvýšenie pred menštruáciou. S dlhodobým a silným procesom bolesti sú často trvalé.

Počas menštruácie tmavej farby s zrazeninami môže nastať krvavý výtok. Po menštruácii je možná pomerne dlhá doba špinenia. Typicky je to znak intrauterinnej endometriózy.

Je tiež potrebné poznamenať, že najviac poľutovaniahodné je prítomnosť neplodnosti. Príčiny neplodnosti v tejto situácii sú nedostatok ovulácie, chybné zmeny v endometriu počas celého menštruačného cyklu, ako aj adhézie v vajíčkovodoch a panve. Tiež veľmi často neplodnosť je spôsobená porušením pripojenia oplodneného vajíčka na stenu maternice.

Stojí za zmienku, že len dobrý lekár je schopný presne rozpoznať endometriózu a predpísať správnu a účinnú liečbu.

Problém ženských chorôb každý rok získava čoraz väčšiu rozmanitosť. Jedným z najnepríjemnejších z hľadiska symptómov a následkov možno považovať za problém endometriózy. Dnes sa dokázalo, že choroba môže mať podobný vývoj ako rakovina. Rastie, postihuje orgány malej panvy a prakticky metastázuje do iných orgánov tela. Ak endometrióza nezastaví, žena môže úplne stratiť svoju reprodukčnú funkciu, stratiť niektoré alebo väčšinu reprodukčného aparátu.

Ak je liečba nevhodne liečená, choroba sa môže stať chronickou, môže viesť k odstráneniu vnútorných orgánov a môže pacienta priviesť do postele.

Odrody chronickej endometriózy

Pokiaľ ide o možné varianty ochorenia, potom existuje veľa odrôd. Po prvé, endometrióza je rozdelená na vnútornú a vonkajšiu.

Vnútorná endometrióza je poškodenie endometriálnych buniek myometria - tkaniva maternice. Najčastejšia je vnútorná endometrióza.

Vonkajšia endometrióza je lézia endometriálnych buniek krčka maternice, pošvy, vajíčkovodov, vaječníkov, stien peritoneu, čriev, močového mechúra, lymfatických uzlín a ďalších orgánov panvového dna. Vonkajšia endometrióza nie je častým javom, ale vyskytuje sa tiež.

Okrem toho sa endometrióza ochorenia líši v závislosti od typu nátierky. Он может быть диффузным – клетки эндометрии распределяются по тканям органа равномерно, характерные очаги воспаления отсутствуют. Или он может иметь узловатую форму.V tomto prípade sa uzliny z endometriálnych buniek tvoria na stenách a v stenách orgánov, ktoré sú fokálnymi prejavmi ochorenia.

V závislosti od postihnutého orgánu sa vyskytujú individuálne problémy a symptómy. Stojí za zmienku, že vonkajšia endometrióza je najčastejšie výsledkom pokročilej formy vnútornej endometriózy. Preto je dôležité začať včasnú liečbu.

Odborníci prideľujú

 • extragenitálny (mimo reprodukčného systému - pupok, črevo atď.)
 • a genitálie (v genitáliách - maternice, vaječníkov) endometriózy.

Genitálna endometrióza má dva typy:

 • vonkajšie
 • a interné.

V prípade vonkajšej endometriózy genitálií sa tkanivo pripomínajúce endometrium nachádza mimo dutiny maternice na orgánoch a peritoneu panvy, pričom tvoria rôzne uzliny, nádory, poranenia alebo iné oblasti rastu.

Typicky sa ložiská ochorenia nachádzajú na vaječníkoch, vajíčkovodoch, v oblasti za priestorom maternice, na väzoch, ktoré podporujú maternicu, na krčku maternice a vaginálnej sliznici. A keď sú ložiská endometriózy v hrúbke stien maternice, toto je už vnútorná endometrióza alebo adenomyóza.

Fázy chronickej endometriózy

V prvej fáze vývoja, endometrióza zvyčajne nie je tak hrozné, aj keď to všetko závisí od lézie. V tomto prípade sa vyznačuje výskytom jednotlivých povrchových prejavov. V závislosti od miesta poranenia sa môže zraniť alebo nie. Ak chcete diagnostikovať pomocou vizuálnych opatrení - kolposkopa, ultrazvuk v tomto štádiu môže byť nemožný. Výsledkom však môže byť Pap test a histologické vyšetrenie.

V druhej fáze začínajú explicitné prejavy ochorenia. Miesto ochorenia je rozšírenie alebo len zvýšenie uzliny. Inými slovami, endometrióza začína rásť hlbšie do postihnutých tkanív, ale zatiaľ sa nerozšíri geograficky. Aj keď s rýchlym vývojom, choroba môže veľmi rýchlo prejsť tejto fáze, a okamžite ísť do tretej etapy.

V tretej fáze ochorenia rastie problém nielen v maternici, ale začína sa prejavovať aj vo forme cyst na vaječníkoch, pri srastoch vo vajíčkovodoch a na pobrušnici. Faktom je, že vypúšťanie do peritoneum môže spôsobiť obrovské poškodenie tela, dokonca aj smrti, takže telo je v súčasnosti chránené a utesňuje ohrozujúcu tekutinu v komisiách a cystách. Odstránenie týchto formácií je najčastejšie potrebné a veľmi často neefektívne, pretože je to len výsledok, nie príčina.

Štvrtý stupeň endometriózy je vyjadrený celkovou infekciou reprodukčného systému, panvovej oblasti, vylučovacieho systému.

Liečba závisí samozrejme od štádia endometriózy a jej vplyvu. Preto je dôležité zachytiť chorobu v počiatočných štádiách.

Stupne chronickej endometriózy a ich príznaky

Toto ochorenie sa zvyčajne klasifikuje podľa stupňa v závislosti od rozsahu a hĺbky lézie:

stupňa. Existuje jedna alebo viac povrchových lézií.

stupňa. Je možné identifikovať jedno a hlbšie ohnisko.

stupňa. Veľký počet hlbokých ložísk endometriózy, menšie cysty na jednom alebo oboch vaječníkoch, v prítomnosti tenkých adhézií peritoneu.

stupňa. Existuje viacero hlbokých ohnísk, veľké cysty na oboch vaječníkoch, hustá fúzia orgánov, klíčenie vagíny alebo konečníka je možné.

V súčasnej dobe odborníci vyzývajú na pacientov, pre ktorých bola takáto diagnóza vykonaná, pretože moderná medicína umožňuje otehotnieť s vnútornou endometriózou 1, 2 stupne, a dokonca často s endometriózou 4 stupne. Ak to chcete urobiť, stačí včas kontaktovať dobrého špecialistu, ktorý správne určí stupeň endometriózy a zvolí optimálnu liečbu.

Vlastnosti liečby chronickej endometriózy

Výskyt endometriózy sa v posledných rokoch každoročne zvyšuje. A tradičná medicína lieči všetkých pacientov pomocou hormonálnych prípravkov a chirurgických metód. Úspech má aj homeopatia.

Drogová liečba je zameraná na boj proti komorbiditám. Najčastejšie ide o antibiotiká, desenzibilizujúce lieky, vitamíny, lieky na zvýšenie základnej funkcie tela.

Okrem toho ponúkajú možnosť podstúpiť sedatívnu terapiu, ktorá má vždy dobrý účinok na ženský aparát.

Úloha fyzioterapie je veľmi veľká. Takáto žena má predovšetkým predpísanú kvalitnú kúpeľnú liečbu. Kúpele, zavlažovanie maternice, sprchovanie, bylinná medicína a minerálna voda, pod dohľadom lekára, môžu robiť zázraky s ženským telom.

Okrem toho sa COC odporúča u žien s chronickou endometriózou, najmä ak sa narodí. Veľmi často, po niekoľkých rokoch prijatia, žena sa podarí otehotnieť, a po pôrode, ak prešli normálne, endometrióza úplne zmizne a opustí telo. Hormonálne trasenie počas tehotenstva úplne eliminuje jeho aktivitu.

Hlavná vec je si uvedomiť, že s akoukoľvek chorobou sa môžete vyrovnať. A chronická endometrióza v tomto ohľade nie je výnimkou.

Lieková terapia chronickej endometriózy

Drogová liečba ochorenia zahŕňa použitie hormonálnych liekov, ktoré normalizujú prácu vaječníkov a zabraňujú ďalšiemu vzniku ložísk endometriózy. Na liečenie sa používajú hormonálne liečivá, ktoré sú podobné zloženiu ako hormonálne kontraceptíva, lieky skupiny danazol, lieky skupiny dekapeptilu. Liečebné kurzy trvajú niekoľko mesiacov alebo dlhšie. Okrem toho liečba zahŕňa viac nehormonálnych analgetických liečiv zameraných na zníženie bolesti. Môžu sa tiež použiť steroidné hormóny.

Do konca 70-tych rokov lekári najčastejšie predpisovali dlhodobé užívanie kombinovaných antikoncepčných tabletiek. Po ukončení liečby sa však gravidita vyskytla v 40-50% prípadov.

Dlhodobo pôsobiace progestíny (medroxyprogesterón acetát 100-200 mg mesačne intramuskulárne) pri liečbe endometriózy inhibujú hypotalamicko-hypofyzárnu funkciu. To spôsobuje amenoreu. Na pozadí sa často objavuje prírastok hmotnosti a depresia, ako aj predĺžená amenorea po liečbe.

Liek Danazol, odporúčaný lekármi - derivát 17a-etinyl testosterónu, ktorý má antigonadotropný účinok. Danazol sa zvyčajne predpisuje na liečbu, ako aj na prevenciu progresie tohto ochorenia.

Používa sa tiež gestrinón, derivát 19-nortestosterónu. Tento liek na liečbu endometriózy má antigonadotropný účinok a je predpísaný 2,5 mg na 1. a 4. deň menštruácie a potom 2,5 mg dvakrát týždenne počas 6 mesiacov.

Nanešťastie, liečba ochorenia je spojená s častým výskytom rôznych vedľajších účinkov. Často dochádza k zvýšeniu telesnej hmotnosti, retencii tekutín, slabosti, zmenšeniu veľkosti mliečnych žliaz, vzniku akné, poklesu tónu hlasu, rastu chĺpkov na tvári, atrofickej vaginitíde, návalom horúčavy, svalovým kŕčom a emocionálnej labilite.

V súčasnosti je najlepším spôsobom liečby chronickej endometriózy použitie agonistov hormónu uvoľňujúceho gonadotropín (GTRG), v ktorom sa vyskytuje „ovariektómia lieku“.

Triptorelín - často začína od 1. do 5. dňa menštruačného cyklu: obsah injekčnej striekačky s 3,75 mg lieku, po premiešaní s pripojeným suspenzným činidlom (7 ml), sa vstrekne subkutánne do prednej brušnej steny alebo intramuskulárne každých 28 dní až do 6 dní. v závislosti od dôkazov. Liek sa pomaly uvoľňuje z mikrokapsúl do krvi. To vám umožní udržať si stálu prítomnosť v krvnej plazme, terapeutická koncentrácia sa udržiava 4 týždne. Je známe, že zlepšenie pohody je zaznamenané u väčšiny pacientov do konca prvého mesiaca liečby. U 56% žien pretrváva remisia 7–37 mesiacov po poslednej injekcii lieku.

Okrem toho existujú aj iné spôsoby liečby chronickej endometriózy - intradermálne Goserelin 1 krát mesačne 3,6 mg, ako subkutánny depot 1 krát mesačne v biologicky odbúrateľnom polymére Uozelerin, prípravky na irigáciu nosovej sliznice denne v dennej dávke 900 mg Buserolinu. alebo 400 až 500 ug Nafarelinu.

Všetky vyššie uvedené spôsoby majú mnoho vedľajších účinkov a navyše majú veľký počet kontraindikácií. Okrem toho, pri ich použití, pozitívny výsledok nie je vždy poznamenal, a náklady na liečbu je pomerne vysoká. Preto je často nevyhnutné uchýliť sa k chirurgickému zákroku na liečbu endometriózy.

Homeopatia pri liečbe endometriózy

Dnes sa mnoho ľudí s touto chorobou uchýli k pomoci homeopatickým lekárom. Vskutku, endometrióza homeopatia môže dať veľmi dobrý účinok. Je to individuálne vybrané liečivo z homeopata, ktoré dokáže obnoviť hormonálny metabolizmus. Na výber homeopatickej liečby sa vykonáva elektro-punktová diagnostika, ktorá vám umožní zvoliť si správnu liečbu a prirodzené homeopatické ochorenia, ktoré pomôžu vyrovnať sa s katastrofou. S takou liečbou, ako prax ukazuje, do šiestich mesiacov, sťažnosti zmiznú, rovnako ako konštantné prejavy ochorenia, ako sú cysty vaječníkov, mastopatia, uzliny štítnej žľazy a cysty.

Liečba homeopatie má veľmi dobrý vplyv na samotnú príčinu ochorenia, je neškodná a pomerne cenovo dostupná. Pracovná homeopatia je stokrát silnejšia ako bylinná medicína. Voľba typu liečby je samozrejme vždy ponechaná na pacienta. Aj tradičná medicína by sa nemala zľavňovať, pretože tiež pomáha dobre bojovať proti tejto chorobe. Ale homeopatia má tiež vynikajúce možnosti na liečbu takýchto pacientov. Okrem toho je prakticky neškodný a nemá žiadne vedľajšie účinky. Mimochodom, v súčasnosti sa táto oblasť medicíny aktívne skúma, objavujú sa nové metódy liečby endometriózy pomocou homeopatických liečiv. To naznačuje, že homeopatia tu má dosť veľkú budúcnosť!

Príčiny chronickej endometriózy

Mnoho žien, ktoré sa dozvedeli o tejto chorobe, na dlhú dobu nemôže pochopiť príčinu a povahu tohto ochorenia. Budeme sa snažiť vysvetliť čo najjednoduchšie a jednoduchšie vysvetliť všetky údaje, ktoré sú k dispozícii o povahe a príčine choroby.

Choroba sa vyznačuje tým, že endometrium (sliznica maternice) sa nachádza nielen v maternici, ale aj na iných miestach. Príčiny endometriózy ešte nie sú presne známe. V prítomnosti chronickej endometriózy, endometrium, ktoré je odmietnuté na konci menštruačného cyklu, s krvou sa vracia späť do vajíčkovodov, sa tam zakorení a začne rásť. To môže tiež byť vykonaná v tele s krvou, klíčenie na najviac neočakávaných miestach.

Ochorenie môže vzniknúť v prípade zlyhania imunitného systému. V normálnom stave imunitný systém zničí všetky cudzie bunky pre konkrétny orgán. V diagnóze endometriózy sa to nevyskytuje, čo má za následok, že endometriálne bunky, ktoré náhodne vstúpili do iného orgánu, sa tam zakorenia a začnú fungovať ako normálne endometrium v ​​maternici.

Prečo sa to deje pred koncom nie je jasné. Už sa však zistilo, že dedičnosť a stres sú tu dôležité. Okrem toho hormonálne poruchy, ochorenia štítnej žľazy, rôzne vnútromaternicové manipulácie, zápalové ochorenia pohlavných orgánov, nadváha, ako aj alkohol, kofeín a fajčenie pomôžu rozpoznať endometriózu.

K dnešnému dňu existuje mnoho predpokladov o príčinách vzniku chronickej endometriózy. Navrhujú možný výskyt endometriózy v dôsledku genetickej dedičnej predispozície.

Provokačné faktory chronickej endometriózy

Predpokladá sa, že predpoklady pre rozvoj chronickej endometriózy sú tiež v samotnom endometriu, ktorý je schopný vyvíjať sa na iných tkanivách mimo dutiny maternice. Niektorí autori sú tiež toho názoru, že v embryonálnom období ženy existuje abnormalita, ktorá vedie k prítomnosti miest endometriálneho tkaniva v iných orgánoch.

Je však známa nepriama úloha nasledujúcich faktorov pri nástupe príznakov endometriózy, ktorá môže pomôcť každej žene pochopiť možné príčiny tejto patológie:

hormonálne poruchy a v dôsledku toho menštruačné poruchy,

poruchy imunitného systému.

Dôvody, prečo sa chronická endometrióza vyvíja, nie sú také zložité. Toto je primárne nedostatočná endometrióza spôsobená potratom alebo cisárskym rezom. Jeho vývoj je tiež možný v dôsledku popôrodnej interferencie s integritou maternice alebo ochorenia, ako je erózia krčka maternice alebo ulcerózny zápal. Vo všeobecnosti, akékoľvek porušenie integrity sliznice maternice u žien, ktoré majú endometriózu, môže spôsobiť rozvoj chronického typu ochorenia.

Treba poznamenať, že v každom prípade je tento proces takmer vždy sprevádzaný akoukoľvek komplementárnou patológiou reprodukčného systému. Veľmi často sa jedná o abnormality a zaostalosť pohlavných orgánov, zápalové ochorenia pohlavných orgánov atď. Tiež príčiny vzniku chronickej endometriózy maternice (myometria) sú potraty, diagnostická kyretáž maternice, abnormálna pôrodnosť a potraty komplikované zápalovými procesmi a iné intrauterinálne intervencie.

Čo je chronická endometrióza?

Patológia je charakterizovaná progresívnym rastom endometriálnych buniek mimo dutiny maternice. Môžu migrovať nielen do rúrok, vaječníkov, krčka maternice, močového mechúra, ale aj do konečníka, stien žalúdka. Zápalový proces vo vnútri reprodukčného orgánu spôsobuje rast buniek.

Normálne sa hrúbka endometria pohybuje od 0,5 do 5 mm. Minimálna miera je zaznamenaná bližšie k začiatku menštruácie, ak sa nevyskytne oplodnenie, maximálne - v čase ovulácie. Je to spôsobené tým, že oplodnené vajíčko je pripojené k sliznici.

V chronickej fáze endometriózy, mnoho žien má problémy s koncepciou, pretože zarastená vrstva nie je schopná prijať vajcia, nemôže držať, pretože porušenie jeho integrity.

Príčiny vývoja

Vývoj endometriózy prispieva k mnohým dôvodom, ale nie je celkom jasné, čo vyvoláva nekontrolovateľnú patologickú proliferáciu buniek sliznice maternice. Základné predpoklady:

 • kyretáž a chirurgické potraty,
 • časté douching
 • neopatrnú hysteroskopiu,
 • intimitu v kritických dňoch
 • infekčné ochorenia genitourinárneho systému a čriev, t
 • imunitné poruchy
 • hormonálnej nerovnováhy.

Viac ako tretina všetkých prípadov chronickej formy patológie je pozorovaná u žien starších ako 40 rokov, ktoré majú v minulosti potraty, kyretáž a predchádzajúce infekčné ochorenia genitálií.

Často sa pozoruje endometrióza po pôrode, preto odporúčame zoznámiť sa s ďalšími informáciami o tejto téme.

Vývoju chronickej formy ochorenia predchádza akútna fáza charakterizovaná jasnými klinickými prejavmi. V neprítomnosti liečby a prítomnosti nepriaznivých faktorov príznaky zmiznú, ale rast endometria pokračuje.

 • prítomnosť acyklického menštruačného krvácania, bolesti v dolnej časti chrbta a brucha,
 • nepohodlie a uvoľnenie malého množstva krvi počas alebo po pohlavnom styku, t
 • mesačné zlyhanie cyklu
 • výber rôznych farieb a textúr spôsobených infekčnými chorobami,
 • neplodnosť, potrat, potraty v dejinách.

V závislosti od formy endometriózy sa symptómy môžu líšiť. Ak je patológia spôsobená kvapavkou, pravidelne sa objavuje hnisavý výtok s nepríjemným zápachom. S exacerbácia chronickej formy ochorenia môže zvýšiť teplotu na 39 stupňov, apatia, slabosť, krvácanie, strata chuti do jedla.

Ako sa liečiť

Chronická endometrióza môže byť liečená pomocou komplexnej terapie, vrátane restoratívnych a hormonálnych liekov. Chirurgické metódy sa používajú zriedkavo: ak rast endometria pokračuje, v skúmavkách dochádza k častému krvácaniu.

Každej liečbe predchádza diagnóza chronického procesu, ktorého cieľom je zistiť príčinu ochorenia. Ak sa zistí zápalové zameranie, predpíšu sa vhodné protizápalové a antibakteriálne lieky.

Akceptácia hormonálnych látok pomáha stabilizovať cyklus, normalizovať hladinu estrogénu a progesterónu, zastaviť krvácanie.

Chirurgické ošetrenie

Liečba chronickej endometriózy pomocou chirurgického zákroku je opodstatnená v prípade, že žena má často krvácanie, účinnosť liečby hormonálnymi liekmi chýba. Čistenie maternice je predpísané pre retrocervikálnu lokalizáciu ložísk endometria, tvorbu cysty, adenomyózu (poškodenie maternice zarasteného endometria).

Použite 4 typy chirurgických zákrokov:

 • laparotómia,
 • laparoskopia,
 • prístup k ložiskám endometriózy cez vagínu,
 • kombinované techniky.

Максимально щадящей считается лапароскопия. Эта малоинвазивная методика позволяет делать небольшие разрезы с минимальными потерями крови. Кроме того, снижается риск инфицирования тканей.

Комплексное лечение

Консервативная терапия включает в себя применение следующих препаратов:

 1. Hormonálne činidlá (COC) obsahujúce progesterón a estrogén, ktoré znižujú aktivitu proliferácie endometria.
 2. Progestíny. Obsahujú syntetické analógy hormónu progesterónu, znižujú aktivitu účinkov estrogénu na tkanivo slizníc maternice.
 3. Antagonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropín. Potrebné na zníženie hyperfunkcie vaječníkov priamo ovplyvňujú hypofýzu a hypotalamus.
 4. Inhibítory gonadotropných hormónov. Znižujú produkciu vlastného estrogénu, blokujú funkciu vaječníkov, zastavujú rast endometriálnych buniek.

V závislosti od závažnosti liečiv možno v komplexe použiť. V počiatočnej fáze patológie sa často predpisujú iba perorálne kontraceptíva. Ak po liečbe 3-6 mesiacov uplynulo, ale rast endometria pokračuje, vzniká otázka chirurgického zákroku.

Ľudové metódy

V komplexnej liečbe sa používa liečba endometriózy tradičnou liečbou. Na zastavenie ložiska ochorenia, zníženie aktivity vaječníkov, normalizáciu hormonálnych hladín, sa používa menštruačný cyklus:

Na základe prírodných zložiek pripravujú odvar, alkoholické tinktúry. Používajú sa aj ako impregnácia tampónov, zložiek domácich vaginálnych čapíkov.

komplikácie

Neplodnosť je jedným z najčastejších účinkov chronickej endometriózy. Často sa vyskytujú aj patológie tehotenstva - spontánny potrat, prerušenie placenty, zastavenie vývoja plodu.

Choroba vedie nielen k neplodnosti. Ak je endometrióza spôsobená zhoršenou funkciou vaječníkov, hmotnosť sa môže zvýšiť, na tele sa môže objaviť nadmerná vegetácia a stav kože trpí. Tiež proliferácia buniek sliznice maternice vedie k vzniku polypov, cyst, adhézii v skúmavkách.

Vzhľadom k tomu, že endometrióza, najmä v chronickej forme, zriedka prejavuje živý klinický obraz, je potrebné pozorovať preventívne opatrenia. Patrí medzi ne využívanie moderných metód antikoncepcie, minimalizácia potratov a diagnostická kyretáž, zlepšenie imunity, monitorovanie hormonálneho stavu a pravidelné gynekologické vyšetrenia.

Príznaky chronickej endometriózy

Hlavnými príznakmi chronickej formy ochorenia sú menštruačné poruchy, najčastejšie extrémne bolestivá menštruácia, ktorá môže viesť k trvalej bolesti.

Niektoré ženy tiež trpia bolesťou, niekedy veľmi vážnou, počas vaginálneho styku. Neexistuje však žiadna skutočná korelácia medzi intenzitou bolesti a stupňom prevalencie ochorenia. Okrem toho asi tretina pacientov nemá iné príznaky ako neplodnosť. V počiatočných štádiách je táto porucha častejšie bolestivejšia ako neskoršie štádiá, pravdepodobne kvôli tomu, že zvýšenie produkcie prostaglandínov spôsobuje kŕče.

Príčiny endometriózy

Prečo endometriálne tkanivo opúšťa maternicu nie je známe. Podľa jednej teórie, časť tohto tkaniva počas menštruácie, namiesto lúhovania cez vagínu, vstupuje do vajíčkovodov, implantátov v brušnej oblasti a začína rásť.

Podľa inej verzie, hormón imunitného systému, interleukín-1, je vylučovaný bielymi krvinkami, ktoré reagujú na bunky z maternice, ktoré vstupujú do oblasti brucha, čo spôsobuje, že imunitný systém na ne reaguje nadmerne. Alebo preto, že imunitný systém prekoná aj normálny počet takýchto buniek.

Nedávne štúdie naznačujú, že chronická endometrióza môže byť porušením samotného imunitného systému, aj keď iní výskumníci majú podozrenie, že environmentálne toxíny hrajú svoju úlohu, najmä organické zlúčeniny chlóru.

Progresia ochorenia

Priebeh ochorenia je známy lepšie ako jeho príčiny. Počas menštruácie, keď je odstránená výstelka maternice nahromadená počas tehotenstva, endometriálne tkanivo mimo maternice reaguje na hormóny presne rovnakým spôsobom - s deštrukciou a krvácaním. Krv stagnuje a časom sa môže tvoriť cysta naplnená krvou - endometriálna alebo čokoládová cysta. Pomenovaný tak, že je naplnený starou, tmavou, čokoládovou farbou s krvou.

Najprv sa pociťuje bolesť v panvovej oblasti iba počas menštruácie vo forme závažných kŕčov. Postupom času chronický zápal tkaniva vedie k tvorbe zrastov a jaziev, ktoré obklopujú citlivé reprodukčné orgány. Ako sa akumuluje endometriálne tkanivo a tlačí na ne, môže bolesť predchádzať menštruácii dva týždne pred jej začiatkom.

Na druhej strane, adhézie môžu byť dosť rozsiahle na upchatie vajíčkovodov, vaječníkov a maternice. Oocyty nemôžu preraziť hrubý závoj jazvového tkaniva, čo vedie k neplodnosti. Ako choroba postupuje, staré endometriálne bunky odumierajú a zanechávajú za sebou jazvové tkanivo.

Diagnóza chronickej endometriózy

Chronická endometrióza - príznaky podobné príznakom zápalu panvy. Najbežnejšie diagnostické metódy sú:

 • ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov vaginálnym senzorom. Pri vyšetrení pacienta pomocou ultrazvukového vyšetrenia odborník vždy zistí históriu, zistí prítomnosť sťažností, pretože endometrióza je podobná iným ochoreniam. Je dôležité vykonať ultrazvukové vyšetrenie na vysoko kvalitnom prístroji s vysokou rozlišovacou schopnosťou, ktorý vám umožní vidieť aj malé ložiská endometriózy. Ultrazvuk ako pomocná metóda, ktorá v spojení s klinickým vyšetrením gynekológa pomáha diagnostike presne diagnostikovať endometriózu s cieľom prijať správnu taktiku na liečbu ochorenia,
 • magnetická rezonancia nie je pre každého pacienta ukázaná. Ale ak žena plánuje tehotenstvo, potom je veľmi dôležité určiť rozsah ochorenia

 • hysterosalpingografia pomáha identifikovať priechodnosť vajíčkovodov a stupeň poškodenia vnútorných orgánov tkanivom endometria,
 • Laparoskopia je považovaná za zlatý štandard pre diagnostiku endometriózy, ktorá určuje vonkajšie formy ochorenia. Laparoskopia je metóda vyšetrenia bez prerezania brušnej dutiny punkciou, vložia sa laparoskopické skúmavky a odstránia sa endometriálne lézie. Tak, dátový typ výskumu často ide od diagnózy k liečbe.

Objem rôznych druhov výskumu určuje gynekológ, keď sa na neho pacient odvoláva, pričom sa zameriava na jeho sťažnosti.

Liečba chronickej endometriózy

Liečba endometriózy je vždy zložitá. Za posledných päť rokov sa zmenila taktika lekárov a názor na stratégiu liečby. Ak predtým lekári verili, že majú laparoskopiu vo svojom arzenále, môže sa používať každé dva roky a všetko bude v poriadku.

Moderná medicína sa však uistila, že opakovaná liečba laparoskopiou vedie k postupnému stenčeniu a zdravému tkanivu (dochádza ku skracovaniu alebo kauterizácii tkaniva), čím dochádza k strate rezerv vaječníkov, t.j. tkaniva pre následné tehotenstvo. Dnes je najdôležitejšou úlohou liečby dokázať chorobu, vykonávať dlhodobú liekovú terapiu s cieľom vylúčiť operáciu.

Liečba sa môže líšiť, ale zvyčajne je zameraná na zníženie bolesti a prerušenie menštruačného cyklu. Niekedy môže byť ochorenie kontrolované použitím perorálnych kontraceptív (kombinujúcich estrogén a progesterón). Liečba zvyčajne trvá tri až deväť mesiacov v závislosti od závažnosti ochorenia. Po liečbe je možné opakovanie ochorenia.

Tehotenstvo môže viesť k dočasnému zastaveniu príznakov chronickej endometriózy. Avšak polovica žien s takýmto ochorením nemôže počať, dokonca ani pri normálnej menštruácii, pravidelných ovuláciách a neblokovaných vajíčkovodoch. Toto ochorenie, dokonca aj v najslabšej forme, narúša oplodnenie alebo implantáciu.

Niektorí experti sú toho názoru, že telo produkuje protilátky proti vytesnenému tkanivu endometria, ktoré tiež napadne tkanivo maternice, čo spôsobuje zvýšené riziko potratu trikrát viac ako v normálnej situácii. Chronická endometrióza tiež spôsobuje zvýšené riziko mimomaternicového tehotenstva - 16% oproti 1% za normálnych podmienok.

Pre ženy, ktoré by chceli mať deti, môžeme odporučiť chirurgickú liečbu. Konzervatívna chirurgia pomocou laparaskopie spočíva v odstránení oblastí endometriálneho tkaniva kauterizáciou (kauterizáciou), kyretážou (škrabanie) alebo laserovou operáciou. Obnovuje plodnosť približne u jednej tretiny alebo polovice pacientov.

Počas operácie môže chirurg tiež pozastaviť maternicu, ktorá zahŕňa skrátenie alebo pohyb väzov maternice tak, aby držali maternicu vyššie a z Douglasovho vrecka, čo zabraňuje tvorbe adhézií. Niekedy chirurg tiež znižuje veľké nervové plexusy, ktoré prenášajú bolesť do mozgu, čo znižuje bolesť. Väčšina, ak nie všetky, týchto operácií môže byť vykonaná laparoskopiou, ktorá nahrádza veľkú operáciu brucha, ktorá bola predtým potrebná na tento účel.

Ak sú zrasty dostatočne hrubé a rúry sú poškodené, ale žena stále chce otehotnieť, môže sa vykonať veľký chirurgický zákrok - laparotómia. Ak sú vo vaječníkoch čokoládové cysty, liečba sa vykonáva laserovou disekciou. Účelom tejto metódy je očistiť a obnoviť normálnu funkciu vaječníkov.

Mnoho žien po užívaní hormonálnych liekov po ukončení liečby chronickej endometriózy si všimnite nárast telesnej hmotnosti, výskyt akné. K tomu dochádza v dôsledku porušenia hormonálneho pozadia pacientov. Pri hľadaní alternatívnych metód liečby choroby sa zameriavajú na bylinnú medicínu alebo homeopatické lieky. Nemali by sme sa však spoliehať len na tieto metódy a očakávať zázrak. Je rozumnejšie pristupovať k tejto problematike komplexnejšie, pričom treba venovať pozornosť stavu imunity, od ktorej závisí dynamika ochorenia.

Fytoterapeuti však zaznamenali pozitívny účinok zberu byliniek z harmančeka, kukuričného hodvábu a čistenia trávnikového čističa, ktoré boli odobraté v rovnakých častiach a naplnené vriacou vodou. Užívajte 150 gramov 4-krát denne, pol hodiny pred jedlom.

Menopauza s chronickou endometriózou

Hormonálna nerovnováha je hlavnou príčinou nepravidelnej menštruácie počas menopauzy. Samotná nezrovnalosť môže byť normálna, ale niektoré príznaky môžu signalizovať možnosť vážneho ochorenia. Výnimočne závažné krvácanie (rýchlejšie a hojnejšie ako pri akejkoľvek ťažkej menštruácii, často s zrazeninami), krvácanie v intervaloch kratších ako 21 dní, predĺžené krvácanie mimo menštruácie (do troch až štyroch týždňov) - to všetko vyžaduje urgentné gynekologické vyšetrenie.

Niekedy je príčinou ťažkého a dlhodobého krvácania zhrubnutie endometria - hyperplázia endometria.

Po menopauze mizne takmer vždy endometrióza. Avšak ženy s diagnózou chronickej endometriózy, ktorí môžu a chcú deti, sa dôrazne odporúča, aby tak urobili čo najskôr, pretože ochorenie pokračuje (postupne sa zhoršuje) až do menopauzy a recituje aj po konzervatívnej operácii.

Efektívne riešenie vašich problémov určuje včasné odvolanie sa na gynekológa - čo by mala každá žena pamätať. Požehnaj ťa!

Príčiny zápalu sliznice maternice

Endometritída je vo väčšine prípadov takzvaná vzostupná infekcia. To znamená, že ochorenie sa vyvíja, keď sa patogény pohybujú do maternice z orgánu umiestneného nižšie - napríklad z pošvy. Zriedkavo môže byť zápal endometria spojený s prenosom mikroorganizmov cez krvný obeh alebo zostupnou infekciou (z príveskov) - to sa deje takmer len v prípade tuberkulózneho zápalu sliznice maternice.

Situácie, v ktorých sa zvyšuje riziko endometritídy:

 • keď ukončíte tehotenstvo (zvyšky plodu nemusia úplne zmiznúť a spôsobiť zápal)
 • ak ste nedávno mali dieťa,
 • ak ste infikovaný gonokokami, chlamýdiami a inými infekciami genitálií,
 • ak ste vykonali vnútromaternicové postupy, napríklad ste nainštalovali vnútromaternicové zariadenie, vykonali hysteroskopiu a kontrast vajíčkovodov,

  Chronická endometritída sa vyvíja v prípade, že ste neužívali akútnu liečbu a nezačali ochorenie.

  Symptómy zápalu endometria závisia od závažnosti ochorenia a typu infekcie, ktorá ochorenie spôsobila. V niektorých prípadoch sa endometritída, najmä chronická, vyskytuje takmer bez povšimnutia. Jeden z hlavných prejavov ochorenia - abnormálne krvácanie z maternice. Môžu mať formu:

 • ťažké alebo dlhodobé menštruačné krvácanie,
 • krvácanie medzi menštruáciou,
 • krvácanie, ktoré pretrváva určitý čas po ukončení menštruácie.

  Ťažký zápal sliznice maternice sa môže vyskytnúť pri celkovej malátnosti, horúčke a bolesti brucha. Tieto príznaky môžu naznačovať šírenie zápalového procesu za sliznicu - myometrium alebo okolité tkanivo. Takéto situácie sú však relatívne zriedkavé.

  Infúzia listov brečtanu

  Tradičné liečitelia odporúčajú liečbu endometritis infúzie listov brečtanu. Ak chcete pripraviť, vezmite 1 polievkovú lyžicu drvených rastlín, kombinujte s 1 šálkou vriacej vody a naplňte túto zmes cez noc. Ráno dajte nápoj do varu, okamžite ho vyberte z ohňa, nechajte pôsobiť 10 minút a namáhajte. Piť liek 2 - 3 krát denne na 1/3 šálky. Môžete pridať nejaký med alebo cukor podľa chuti. Okrem toho použiť iné ľudové prostriedky pre túto chorobu.

  Kontraindikácie pri liečbe listov brečtanu: tehotenstvo, anémia, individuálna neznášanlivosť rastliny.

  Lekárske tampóny

  Zápal sliznice maternice sa dá liečiť všetkými druhmi tampónov s antibakteriálnymi a upokojujúcimi účinkami. Dáme nejaké účinné recepty.

 • Lídrom v boji proti všetkým ženským (a nielen ženským) infekciám a zápalom je cesnak. Tampóny z cesnaku prinášajú ohromujúci výsledok po dvoch alebo troch postupoch. Ženy, ktoré nemajú dlho očakávané tehotenstvo, sa musia nevyhnutne podrobiť liečbe s cesnakovými tampónmi. Aby to bolo možné, klinček musí byť ošúpaný, rozrezaný na niekoľkých miestach (aby šťava vynikla), ponorený do akéhokoľvek oleja alebo tuku, zabalený v gáze a cez noc zavedený do vagíny. V ideálnom prípade urobte cesnakové tampóny 10 nocí v rade. Po takejto terapii zmizne zápal v panvových orgánoch, menštruácia bude menej dlhá a menej bolestivá.
 • Okrem toho si môžete vyrobiť tampóny s rakytníkovým olejom. Nebojujú s infekciami, ale urýchlia hojenie poškodenej sliznice maternice. Najprv prejdite kurzom cesnakových tampónov a potom vykonajte niektoré procedúry s rakytníkovým olejom. Mimochodom, tento nástroj nemá žiadne kontraindikácie - aj tehotenstvo nie je dôvodom pre odmietnutie rakytníka rakytníka.
 • Dobrý efekt dáva tampony na základe plantajnu. Na tento účel je potrebné čerstvé listy rastliny umyť, opariť vriacou vodou, nakrájať a zmiešať s malým množstvom masla. Túto zmes zabaľte do gázy a cez noc vstúpte do vagíny. Okrem toho používajte iné ľudové prostriedky na endometritídu.

  Douching odvar z dubových listov

  Pokúste sa urýchliť proces úpravy pomocou douchingu. Pri zápaloch budú mať najväčší úžitok postupy s odvarom z dubových listov. K tomu musíte variť hrsť rastlín v litri vody po dobu asi pol hodiny (pri nízkom teple), potom vychladnúť na 40 ° C, namáhať a použiť pre douching. Postup sa opakuje niekoľkokrát denne po dobu jedného až dvoch týždňov.

  Víno, odstránenie zápalu v ženských pohlavných orgánoch

  Pri každom chronickom zápale v orgánoch malej panvy (vrátane endometritídy) sa víno z bylín úspešne používa. Ak chcete pripraviť, musíte vziať 50 g trávy vrece pastier, 50 g jaseňa a 50 g černobyľského listu. Tieto bylinky nalejte do sklenenej nádoby a prikryte litrom kvalitného bieleho vína. Zmes trvá 10 dní mimo slnečného žiarenia, potom sa zaťaží a uskladní v chladničke. Vezmite lyžicu lieku trikrát denne. Liečba trvá, kým nezmizne zápalový proces.

  Bylinné poplatky

  Rastlinné prípravky pôsobia v niekoľkých smeroch naraz: ničia infekciu, zmierňujú zápal a obnovujú integritu sliznice maternice. Tento účinok sa dosahuje použitím niekoľkých bylín. Pozrite sa, aké poplatky možno použiť na chronickú endometritídu:

 • Buckthorn bark - 15 g,
 • Blackberry listy - 15g,
 • Brezové listy - 15g,
 • Včela kvety - 15 g,
 • Listy máty - 15 g,
 • Yarrow Byliny - 15 g,
 • Valeriánsky koreň - 15 g.

  Получение и применение: 1 столовую ложку травяной смеси заливают двумя с половиной стаканами кипятка, кипятят в течение 10 минут, затем томят под крышкой в течение 15 — 20 минут. Процеженный отвар нужно пить 2 раза в день по 1 стакану (в напиток можно добавить мед по вкусу). Противопоказания к лечению: беременность, раковые опухоли и аллергия на травы.

  Ak sa chcete zbaviť chronických endometritických ľudových prostriedkov, venujte pozornosť nasledovnej zbierke:

 • Buckthorn bark - 10 g,
 • Listy mäty - 10 g,
 • Valeriánsky koreň - 15 g,

  Príjem a aplikácia. 4 polievkové lyžice zberu trávy nalejte liter vriacej vody, varte na miernom ohni po dobu 5 minút, potom nechajte variť 30 minút. Počas menštruácie namočte liek a vypite 4 šálky denne. Túto liečbu opakujte pri každom menštruačnom cykle. V období medzi obdobiami môžete použiť iné ľudové prostriedky.

  Táto kolekcia vám pomôže liečiť chronickú endometriózu:

 • Oddenky Calamus - 20 g,
 • Koreň sladkého drievka - 20 g,
 • Tansy bylina - 10 g,
 • Bylina Ruta - 10 g

  Použitie: 1 polievková lyžica byliniek sa naleje 1 šálkou vriacej vody, liek sa nechá 10 minút stáť pod vekom a potom sa pretiahne. Pite 1 pohár nápoja 3 krát denne, až kým sa ochorenie nezastaví. Kontraindikácie: tehotenstvo, nedávny potrat.

  Napíšte v komentároch o svojich skúsenostiach v liečbe chorôb, pomôcť ostatným čitateľom stránky!

  Zdieľajte obsah na sociálnych sieťach a pomáhajte priateľom a rodine!

  Obsah

  Ako dlho sa lieči chronická endometrióza? všetko závisí od závažnosti ochorenia a od tvorby rozsiahlych adhéznych procesov. Je lepšie použiť integrovaný prístup, ako sa zbaviť ohnísk choroby.

  Endometrióza je benígny rast v orgánoch ženského tela. Tento patologický proces je pozorovaný u žien v reprodukčnom veku a môže sa zastaviť počas menopauzy, keď menštruácia ustane.

  Toto tajomné ochorenie je nebezpečné, pretože spôsobuje neplodnosť. Ako dlho bude liečba trvať, lekár vám povie, kedy je patológia úplne diagnostikovaná.

  Príčiny ochorenia

  Skutočné dôvody pre rozvoj endometriózy zatiaľ neboli stanovené.

  Existuje však mnoho faktorov, ktoré túto chorobu provokujú:

 • Genetická predispozícia, ak bola u matky pozorovaná endometrióza, je tu pravdepodobnosť, že patológia bude zistená aj u dcéry.
 • Počas menštruácie sa krv vrhá do brušnej dutiny, kde rastú endometriálne bunky. Najčastejšie sa to vyskytuje u žien 32-55 rokov.
 • Hormonálne zlyhanie vedie k poklesu progesterónu v krvi, čo narúša fungovanie kôry nadobličiek.
 • S dobrou imunitou nie sú endometriálne bunky schopné prežiť dlho mimo maternice. Pokles imunitného systému umožňuje endometriálnym tkanivám expandovať mimo maternice.
 • Komplikácie pri pôrode môžu spôsobiť chorobu.
 • Patológia sa vyvíja po mechanickom zásahu do maternice: časté potraty, vnútromaternicová antikoncepcia.
 • Zápalové procesy v ženských genitáliách.
 • Obezita, cukrovka, problémy so štítnou žľazou.
 • Menštruačná dysfunkcia.
 • Zneužívanie alkoholických nápojov, kávy, fajčenia.
 • Ekologický biotop. Bolo dokázané, že ženy na vidieku, ktoré sú dlhodobo na čerstvom vzduchu, nie sú na túto chorobu tak náchylné.
 • Neustály stres, napätie prispieva k rozvoju patológie.

  Formy a príznaky ochorenia

  V závislosti od umiestnenia ložísk ochorenia existujú nasledujúce formy endometriózy:

 • Genitálna endometrióza postihuje sliznicu maternice, vaječníkov, vajcovodov.
 • Extragenital - patológia sa vyvíja v čreve, močovom mechúre a ďalších orgánoch.
 • Forma, ktorá kombinuje genitálne a extragenitálne endometriózy.

  Existujú štyri štádiá patológie, záleží na tom, ako hlboko sú distribuované tkanivové lézie:

  Stupeň I endometriózy - lézie sa nachádzajú na povrchu orgánov.

  Stupeň II - choroba preniká hlbšie a ložiská sa zväčšujú.

  Choroba štádia III - výrastky prenikajú hlboko do orgánov, vytvárajú sa adhézie.

  Ochorenie štádia IV - postihnuté je celá brušná dutina, ochorenie je závažné a nedá sa liečiť.

  Existuje mnoho príznakov ochorenia, ktoré je niekedy veľmi ťažké identifikovať túto patológiu. Často choroba odchádza bez akýchkoľvek zvlášť výrazných príznakov, ale existujú prípady, keď žena pociťuje ťažké nepohodlie. Záleží na forme ochorenia, závažnosti, prítomnosti iných gynekologických zápalov a psychologickej nálade ženy.

  Najvýraznejšie sú:

 • Bolesť brucha a dolnej časti chrbta. Bolesť sa môže zhoršiť menštruačným a sexuálnym vzťahom. Počas pohybov čriev sa pozorujú bolestivé symptómy v konečníku a perineu panvy.
 • Menštruačný cyklus je zlomený, dochádza k prepúšťaniu krvi pred alebo po menštruácii. Dochádza aj k zvýšeniu absolutória a ich trvaniu.
 • Žena nemôže počať dieťa. A bez ohľadu na to, koľko sama zaobchádza, je dôležité stanoviť správnu diagnózu. Neplodnosť je často spojená s endometriózou genitálií vajíčkovodov a vaječníkov. Táto forma ochorenia porušuje reprodukčnú funkciu žien, čo znemožňuje počatie dieťaťa.
 • Tiež, tam je slabosť, nevoľnosť, vracanie, telesná teplota stúpa.

  Mnoho ľudí si tieto príznaky zamieňa s endometriózou s ochorením maternice. Menštruácia by nemala viesť k závažnej strate krvi a zníženiu pracovnej kapacity.

  V takýchto prípadoch je dôležité získať radu skúseného špecialistu, a nie samostatne sa liečiť. Ako dlho bude trvať liečebný cyklus, sa stanoví individuálne v každom prípade, aby sa predišlo komplikáciám.

  Najzávažnejšou komplikáciou je tvorba zrastov v panve, neplodnosť a ostrá bolesť. V chronickej forme ochorenia sa môže vyvinúť onkologické vzdelávanie.

  Diagnóza ochorenia

  Konečná diagnóza po gynekologickom vyšetrení je veľmi ťažká. Na tento účel musíte zložiť sériu testov a podstúpiť ďalšie postupy.

  Na gynekologickej stoličke môže lekár cítiť zväčšenie a stvrdnutie maternice.

  Po vypočutí sťažností sa žene odporúča, aby absolvovala ďalší výskum:

 • Keď je možné podrobnejšie skúmať koloskopiu, skúma sa črevný a vaginálny sliznica, ako aj biopsia.
 • Ultrazvuk pomôže určiť stav vaječníkov, identifikovať cysty vaječníkov.
 • Hysterosalpingografia pomôže určiť rozsah ochorenia, posúdiť priechodnosť vajíčkovodov, identifikovať vznik adhézií a uzlov.
 • Pomocou počítačovej tomografie môžete určiť polohu patológie, veľkosť uzlov.
 • Laparoskopia je efektívna mikrochirurgická metóda vyšetrovania, ktorá umožňuje identifikovať patológiu a okamžite odstrániť formácie.
 • Krvný test vám pomôže vybrať liečbu a určiť, ako dlho bude liečba liekmi trvať.

  Aké sú najlepšie diagnostické metódy, ktoré budem k pacientovi pristupovať, lekár Vám poradí. Po vyšetrení predpíše správnu liečbu.

  Ako sa lieči endometrióza?

  Pri tejto chorobe je predpísaná konzervatívna terapia alebo chirurgický zákrok. Liečba je zvolená v závislosti od veku ženy, štádia a formy ochorenia.

  Terapeutická technika sa aplikuje na mladé dievčatá, aby sa obnovila plodnosť v skorých štádiách ochorenia.

  Keď liečba liekmi predpisovala hormonálne látky:

 • Mikroginon, Ovidon, Marvelon používaný v skorých štádiách ochorenia.
 • Progestíny - Duphaston, Norkolut, Depostate sú vhodné pre akúkoľvek formu endometriózy. Ako dlho trvá liečebný kurz, musí určiť ošetrujúci lekár.
 • Agonisti - Zoladex, Triptorelin, zabraňujú rastu ložísk patológie, sa aplikujú raz mesačne.

  Mnoho dievčat pozoruje vedľajšie účinky hormonálnych liekov - nevoľnosť, vracanie, potenie a rast vlasov na tele. Tiež ženy sa bojí priberať na váhe v dôsledku hormonálnej nerovnováhy v tele.

  Koľko hormonálnych liekov sa má užívať a ich dávkovanie má určiť lekár, aby sa zabránilo vedľajším účinkom. Koniec koncov, iné drogy neprinesú účinné výsledky.

  Užívajú sa ako doplnok k hormonálnej terapii:

 • Lieky proti bolesti.
 • Spazmolytiká.
 • Prípravky proti zápalovým procesom.
 • Zvýšiť imunitu.
 • Vitamíny.
 • Keď nervozita, depresia, predpisuje sedatívum, môže to byť sedatívum, v malých dávkach, Valeriánske tablety, infúzie materského svalu.

  Aby sa zabránilo negatívnym účinkom hormónov na gastrointestinálny trakt, je dôležité užívať lieky, ktoré podporujú fungovanie týchto orgánov.

  Vitamíny, mliečne výrobky, celozrnné obilniny, zelenina a ovocie by mali byť zahrnuté do stravy.

  Pod dohľadom lekára sa na udržanie čriev môžu použiť bylinné odvarky.

  Tradičná medicína neprinesie výsledky v liečbe endometriózy, môže sa použiť na zvýšenie imunity a stabilizáciu celkového zdravia.

  Ak sa po konzervatívnej liečbe nepozorovali žiadne pozitívne zmeny, lekári odporúčajú operáciu.

  Operácia sa uskutočňuje v prítomnosti viacnásobných adhéznych procesov, veľkej straty krvi alebo výrazného syndrómu bolesti.

  Koľko neliečia endometriózu v zanedbávaní choroby, neprinesie výsledky. Preto ženy nad štyridsať, a ona už neplánuje mať deti, lekári odstrániť postihnutých orgánov, a strácajú svoje plodné funkcie.

  Pre mladého pacienta je však dôležité zachovať reprodukčnú funkciu, preto sa používajú iné metódy liečby. Najúčinnejšie je laparoskopické odstránenie postihnutých orgánov. Aj táto metóda umožňuje zbaviť sa adhézií a výrastkov v panve.

  Môžete sa zbaviť patológie laserom alebo kryoprocesiou.

  Takéto radikálne intervencie pomôžu zbaviť sa endometriózy, ale existuje riziko, že sa ochorenie znovu objaví. Po operácii je preto pacientovi predpísaná hormonálna terapia.

  Odporúčania odborníkov

  Koľko na liečbu ochorenia a ako určiť lekára individuálne pre konkrétny prípad.

  Je však dôležité, aby sa žena starala o svoje zdravie, pretože je to nevyhnutné:

 • Každých šesť mesiacov absolvujte gynekologickú skúšku.
 • Po operácii maternice pravidelne navštevujte lekára.
 • Opustiť vnútromaternicové zariadenie, zabrániť častým potratom.
 • Je lepšie používať perorálnu antikoncepciu.
 • Okamžite liečiť gynekologické zápalové procesy.
 • Ak sa objavia príznaky ochorenia, poraďte sa s lekárom.
 • Mierna telesná gymnastika pomôže znížiť hladinu estrogénu, čo zabraňuje rozvoju ochorenia, ale zároveň sa vyhýba únave a stresovým situáciám.
 • Dodržujte úplnú diétu.
 • Pri tejto chorobe je lepšie, aby ženy odmietali tampóny, nedovoľujú, aby menštruačná krv vytekala, čo prispieva k vrhaniu buniek endometria do vajíčkovodov.

  Je dôležité identifikovať chorobu v čase, bude to príležitosť, ako sa zbaviť choroby v ranom štádiu ochorenia.

  Dodržiavaním všetkých odporúčaní špecialistov je možné predísť vzniku endometriózy.

  Endometrióza. Metódy spracovania

  Endometrióza je jednou z najčastejších gynekologických ochorení, po zápalových procesoch a myómoch maternice je tretia. V lekárskej literatúre sa endometrióza spomína už od začiatku 19. storočia, avšak prevalencia tohto ochorenia sa odhadovala až v našom storočí. Podľa vedúceho Oddelenia operatívnej gynekológie Vedeckého centra pre pôrodníctvo, gynekológiu a perinatológiu Ruskej akadémie vied, lekár lekárskych vied, profesor Leyla Vladimirovna Adamyan, až 15% žien vo fertilnom veku trpí endometriózou. Podľa iných údajov je frekvencia endometriózy v reprodukčnom období (18-45 rokov) oveľa väčšia: 30-50%. A pri vykonávaní prieskumov neplodnosti u žien stúpa percento detekcie endometriózy na 40-80%. Endometrióza je najčastejšia u žien vo fertilnom veku., Hlavná skupina pacientov je vo veku 30-40 rokov.

  Čo je endometrióza? Tu je to, čo o endometrióze hovorí.Lekárska encyklopédia.

  Endometrióza. Patologický proces, charakterizovaný proliferáciou tkaniva, súvisiaceho endometria, mimo sliznice maternice. Endometrioidné inklúzie možno pozorovať v hrúbke maternice (adenomyóza), v lúmene vajíčkovodov, na panvovom peritoneu, v pošve, krčku maternice, vaječníkoch s tvorbou cýst ("čokoládové" cysty), jazvy po cisárskom rezu. Distribúcia a vývoj procesu úzko súvisí s funkciou vaječníkov. Pri prirodzenej alebo umelej menopauze sa jej ložiská podrobujú opačnému vývoju.

  Symptómy a priebeh. Bolesť a zvýšenie formácií a orgánov postihnutých endometriózou v dňoch menštruačného krvácania. Potom bolesť ustupuje a tvorba klesá. Hyperpolymenorea (hojná menštruácia) je charakteristická pre adenomyózu. Tieto príznaky sú spôsobené predmenštruačným opuchom a čiastočným odmietnutím endometriálnych buniek a sú úplne závislé od cyklickej aktivity vaječníkov, vymiznú pri menopauze.

  Liečbu. Konzervatívny. Na základe použitia hormonálnych liekov. spôsobujúce potlačenie funkcie vaječníkov. Pri absencii účinku po 3 - 4 mesiacoch pozorovania sa uchyľujú k chirurgickej metóde. Operácia sa vykonáva počas tvorby ovariálnych cyst, adenomyózy maternice, sprevádzanej krvácaním alebo endometriózy rektovaginálnej septum s klíčením v čreve. Prognóza života s včasnou liečbou je priaznivá.

  Endometrióza je teda patologický proces, pri ktorom sa benígna proliferácia tkaniva vyskytuje mimo dutiny maternice, podľa morfologických a funkčných vlastností tohto endometria (endometrium je bunková vrstva výstelky maternice). Súčasne sa vyvíjajú endometriálne bunky v tých častiach tela, kde by nemali byť. Napríklad v vajíčkovodoch, vaječníkoch, črevách, obličkách, peritoneum, pľúcach, dokonca aj v očiach. Výsledkom je, že ložiská endometriózy môžu postihnúť celé telo. Endometriálne bunky migrujú na neobvyklé miesta, vyvíjajú sa tam, menia sa na nádory podobné rastu a fungujú v podstate rovnako ako funkcie endometria. Konštantné vylučovanie týchto oblastí premieňa okolité tkanivá na zjazvenie spojivového tkaniva (adhézie), chronický zápalový proces atď. Mikroskopické a histologické údaje nám umožňujú konštatovať, že ide o tvorbu podobnú nádoru, závislú od hormónov. Endometrióza môže byť vrodená, ale častejšie získaná. Vyskytuje sa počas reprodukčného obdobia a môže zmiznúť počas menopauzy, to znamená, že priamo súvisí s reprodukčnou funkciou.

  Endometrióza postupuje pomerne pomaly, objavujú sa nové výrastky vo forme malých bubliniek, ktoré neskôr menia svoju farbu z bielo-transparentnej na tmavú, jazvy a adhézie. V neprítomnosti alebo nevhodnej liečbe postupuje endometrióza a postihujú všetky orgány malej panvy.

  V zásade neexistuje veková hranica pre endometriózu. Existujú prípady ochorenia, dokonca aj 17-ročných dievčat, obzvlášť často v prípadoch dedičnej, familiárnej endometriózy.

  Stáva sa, že žena je prvýkrát diagnostikovaná s touto diagnózou vo veku menopauzy - po 50 rokoch. Ale najčastejšie je vek pacientov s endometriózou 25-40 rokov.

  Endometrióza sa klasifikuje v závislosti od umiestnenia, rozsahu lézie, ako aj prítomnosti adhézií a iných patológií. Existujú rôzne klasifikácie endometriózy, a často, správna klasifikácia tejto choroby dáva veľké výhody pri výbere taktiky liečby a predpovedanie výsledku liečby.

  Existujú nasledujúce typy endometriózy (poškodenie panvových orgánov):

  1. Peritoneálna endometrióza
  2. Cystická endometrióza vaječníkov (endometrióza)
  3. Rektovaginálna endometrióza

  Rektovaginálna endometrióza je rozdelená na vnútorné (hlboké) - patologické procesy, ktoré sa vyskytujú v maternici a vonkajšej - endometrióze vajíčkovodov, vaječníkov, črevnej maternice a širokých väzov maternice, peritoneu a Douglasovho priestoru. Keď je rektovaginálna endometrióza charakterizovaná bolesťou v dolnej časti brucha a bolesťou počas pohlavného styku.

  Podľa inej klasifikácie rozlišovať: t

 • Vonkajšia endometrióza pohlavných orgánov (endometriálne bunky cez značkovacie trubice vstupujú do dutiny brušnej a klíčia na rôznych častiach panvových orgánov): endometrióza vaječníkov (cysty ovariálnych vaječníkov), endometrióza maternice, endometrióza maternice, endometrióza zadnej pošvy, krčka maternice, endometrióza, atď. , Často sú endometriálne ložiská rozptýlené na panvové peritoneum.
 • Vnútorná endometrióza (endometrióza maternice, alebo na druhej strane adenomyóza) - endometriálne bunky klíčia do hrúbky steny maternice.

  Existujú 4 štádiá vývoja vonkajšej endometriózy genitálií a 3 štádiá internej endometriózy.

  Po prvýkrát sa v roku 1925 diskutovalo o otázke možnej reinkarnácie ohnísk endometriózy do malígneho nádoru. Dnes sa predpokladá, že takéto znovuzrodenie je skutočne možné - asi v 1% prípadov. Skutočná frekvencia tohto javu sa však stále nedá identifikovať. Po prvé, samotná presná frekvencia endometriózy nie je známa. Во-вторых, у многих онкологических больных обнаруживали и очаги эндометриоза, но выяснить, что первично – эндометриоз или злокачественная опухоль, пока не представляется возможным. Существует лишь предположение, что рак, развиваясь из эндометриозной ткани, уничтожает ее.

  Veľmi často majú pacienti s endometriózou problémy s nástupom tehotenstva. Spravidla nehovoríme o absolútnej neplodnosti, keď nástup tehotenstva bez špeciálnej liečby nie je možný, ale o subfertilite, to znamená, že sa znižuje pravdepodobnosť tehotenstva v porovnaní so zdravými ženami. Príčiny neplodnosti u žien s endometriózou ešte stále nie sú úplne objasnené. Predpokladá sa, že môžu byť spojené s imunologickými a endokrinnými poruchami, ako aj s tzv. "Syndróm neexplodovaného folikulu". Je možné, že sa tehotenstvo nevyskytuje kvôli tomu, že v tele sú nepriaznivé podmienky nepriateľské voči embryu.

  Endometrióza s významným vývojom spôsobuje výskyt adhézií, jaziev a cyst, ktoré môžu vytvárať mechanické prekážky oplodnenia vajíčka. Okrem toho lokálne zápalové procesy a hormonálna aktivita implantátov, ktoré sa vyskytujú počas endometriózy, môžu spôsobiť pokles aktivity spermií a zníženie pravdepodobnosti oplodnenia.

  V niektorých prípadoch sa neplodnosť vyskytuje v skorých štádiách endometriózy, keď chýbajú mechanické faktory (jazvy a cysty) a nie je úplne známy vzťah medzi neplodnosťou a endometriózou. V týchto prípadoch spravidla existujú ďalšie faktory, ktoré môžu viesť k neplodnosti.

  Endometrióza je jednou z najzáhadnejších chorôb, pretože mnohé z jej mechanizmov ešte neboli dešifrované. Existuje mnoho teórií tejto choroby, ale žiadna z nich nie je dokázaná. Východiskom pre rozvoj endometriózy môžu byť časté infekčné ochorenia v detstve, hormonálne poruchy, zápal príveskov. Choroba sa môže kombinovať s myómom maternice.

  V súčasnosti najbežnejšou teóriou vzniku endometriózy je tzv teórie retrográdnej menštruácie, Jej podstata spočíva v tom, že počas menštruácie dochádza k refluxu menštruačnej krvi s časticami sliznice maternice (endometrium) vo vajíčkovodoch a do brušnej dutiny. V brušnej dutine a / alebo v iných orgánoch, kde sa tieto častice môžu dostať cez prietok krvi alebo lymfy, sa môžu endometriálne častice implantovať a môžu začať fungovať cyklicky ako normálna sliznica maternice, ale ak sa menštruačná krv vyleje z maternice, potom oblasť ložiska endometriózy počas menštruácie nastáva mikrochromozóm, okolo ktorého dochádza k zápalovej reakcii.

  Na rozdiel od vyššie uvedeného teória implantátu (endometriálne častice s menštruačnou krvou vstupujú do orgánov, ktoré sú pre toto tkanivo nezvyčajné, kde sa zakorenia), sú tiež metaplastické teórie vzniku endometriózy. Ich podstatou je, že častice menštruačnej krvi sa neštepia, ale skôr stimulujú tkanivo peritoneum (hladká, lesklá výstelka brušnej dutiny) k transformácii (metapláziu) do tkaniva pripomínajúceho endometrium v ​​jeho štruktúre.

  Hlavným problémom, ktorý čaká na jeho vysvetlenie, je to, prečo sa endometrióza vyskytuje len u relatívne malého percenta žien, hoci retrográdna menštruácia je bežná u všetkých žien s priechodnými vajcovodmi.

  Existujú nasledujúce možné vysvetlenia:

 • Vlastnosti štruktúry vajíčkovodov, pretože v brušnej dutine dostane viac menštruačnej krvi ako obvykle.
 • Dedičná predispozícia
 • Imunitné poruchy.

  Imunitný systém si zachováva stálosť štruktúry tkanív v tele. V procese života v tele po celú dobu existujú odchýlky v štruktúrach tkaniva, vrátane rakoviny. Bunky imunitného systému však sledujú tieto bunky a ničia ich. Fragmenty tkanív, ktoré vstupujú do brušnej dutiny menštruačnou krvou, sú tiež predmetom deštrukcie a eliminácie bunkami imunitného systému - makrofágmi a lymfocytmi. Tento systém v odbornej literatúre sa nazýva „systém zberu odpadu“ v dutine brušnej. Keď sa pri čistení abdominálnej dutiny z „úlomkov“ vyskytnú zlyhania, malé fragmenty endometria môžu narezať a spôsobiť ložiská endometriózy.

  Dôležitými príčinami endometriózy sú všetky operácie na maternici: potraty, diagnostická kyretáž, kauterizácia cervikálnej erózie, cisársky rez atď.

  Dnes existuje mnoho teórií o výskyte endometriózy. Ale nikto z nich, bohužiaľ, neposkytuje úplné vysvetlenie - prečo sa táto choroba vyvíja?

  Určitú úlohu zohráva genetika. Toto ochorenie alebo v každom prípade predispozícia k nemu je dedičná. Rodinné formy endometriózy sú známe, keď je celá ženská polovica rodiny chorá - babička, matka, dcéry, vnučky.

  Je spoľahlivo potvrdené, že potrat sa môže stať „východiskovým bodom“ pre rozvoj endometriózy. Koniec koncov, pre ženské telo je to veľmi silný stres - psychologický aj fyzický (tkanivá sú zranené) a hormonálny.

  Ženské telo je vo všeobecnosti veľmi citlivé na citový stres. To so sebou prináša hormonálne zmeny, a potom - zhoršenie imunitného systému, endokrinné poruchy. A pre rozvoj endometriózy je veľmi úrodná pôda. Je to na pozadí imunitnej depresie, že endometriálne bunky môžu preniknúť do maternice, klíčiť v iných orgánoch a tkanivách a ovplyvniť nervové plexusy. Prax ukazuje, že endometrióza často postihuje ženy, ktoré často končia v stresových situáciách v práci, v ktorých je profesia spojená s nervovým napätím. Napríklad vodcovia rôznych úrovní, učitelia.

  Ekologická situácia prispieva k zvýšeniu výskytu endometriózy. Podľa najnovších vedeckých údajov je dioxín obzvlášť nebezpečnou látkou. Táto zlúčenina je súčasťou odpadového priemyslu. Odborníci sa domnievajú, že je to vysoký obsah dioxínov vo vzduchu, ktorý môže vyvolať rozvoj endometriózy u mladých žien.

  Zistila sa korelácia medzi nasledujúcimi faktormi a výskytom endometriózy (rizikové faktory):

 • Zvýšenie estrogénu
 • Vek 30-45 rokov
 • Dedičná predispozícia
 • Zníženie trvania menštruačného cyklu
 • Nadmerná konzumácia alkoholu a kofeínu, niektorých liekov a chemikálií
 • Metabolické poruchy vedúce k obezite

  Identifikovali sa aj faktory, ktoré znižujú pravdepodobnosť vzniku endometriózy:

  • Hormonálna antikoncepcia
  • Použite IUD
  • fajčenie

  Endometrióza môže ovplyvniť telo maternice, krčka maternice, pošvy, vaječníkov, vajíčkovodov a peritoneum. Endometrióza sa môže pohybovať od veľmi malých lézií až po veľké endometriálne cysty. U niektorých žien môže byť endometrióza asymptomatická. Najčastejšie sa však endometrióza prejavuje cyklickou bolesťou, bolesťou počas pohlavného styku a neplodnosťou.

  Neexistuje žiadny znak, ktorý by mohol jednoznačne urobiť diagnózu „endometriózy“. V niektorých prípadoch sa nemusí prejaviť vôbec. Symptómy tohto ochorenia môžu byť veľmi rôznorodé. Najčastejšie - bolesť v spodnej časti brucha, niekedy veľmi silná, zhoršená počas menštruácie. Zároveň dochádza k porušeniu cyklu, samotná menštruácia môže byť veľmi hojná a predchádza mu „špinenie“ špinenia, ktoré často pretrváva aj po skončení menštruácie. Bolesť v spodnej časti brucha môže byť podaná na nohy, chrbát, konečník, zadok. Tieto príznaky sa často vyskytujú pri iných chorobách, vrátane zápalu slepého čreva, pri mimomaternicovom tehotenstve, takže žena je často hospitalizovaná s inou diagnózou a až v nemocnici sa stáva endometriózou. Situácia, ktorá je opísaná v liste čitateľa, je teda typická.

  Veľmi často sa zistí endometrióza, keď žena príde k lekárovi, aby zistila, prečo nemá tehotenstvo. Ukazuje sa, že ložiská endometriózy a sú príčinou neplodnosti. Endometrióza je sprevádzaná neplodnosťou v 40-60% prípadov. Navyše, jeho zvláštnosť spočíva v tom, že typické príčiny neplodnosti (upchatie vajíčkovodov, nepravidelná menštruácia) u ženy sa nemusia dodržiavať. Neplodnosť môže byť jediným klinickým prejavom endometriózy.

  Ak sa endometrióza rozšíri do močového mechúra, močovodov a čriev, žena môže pocítiť bolesť pri močení a defekácii.

  Často dochádza k bolesti pri sexuálnej aktivite, najmä v predvečer menštruácie. Počas pohlavného styku žena cíti nepohodlie, bolesť, preto prakticky nemôže žiť sexuálne.

  Pri endometrióze sa v tkanivách vyskytujú ireverzibilné zmeny, dochádza k zjazveniu a je narušená inervácia (nervová vodivosť) tkanív.

  Diagnózu endometriózy môže vykonať len lekár. V žiadnom prípade sa nemôžete zapojiť do autodiagnostiky.

  Endometrióza môže byť diagnostikovaná dostatočne jednoducho, kvôli výrazným symptómom. Na druhej strane, diagnóza endometriózy je obmedzená potrebou vylúčiť iné ochorenia panvových orgánov s podobnými príznakmi. Predtým, ako dáte žene takú závažnú diagnózu ako endometriózu, je nevyhnutné vykonať vyšetrenie. Diagnostika začína inšpekciou a konzultáciami, zhromažďovaním sťažností a vašich pocitov - to je jeden z najdôležitejších materiálov pri diagnostike. Zloženie vyšetrenia určuje lekár na základe zozbieranej histórie a individuálnych charakteristík. Prieskum môže zahŕňať:

 • Vyšetrenie špecialista gynekológ.
 • Ultrazvukové vyšetrenie (štúdie panvových orgánov pomocou ultrazvuku). Sú detegované zväčšené vaječníky, cysty, adenomyóza atď.
 • Testovanie nádorových markerov nádorov (špeciálny krvný test). Ide o špeciálnu štúdiu na identifikáciu markera charakteristického pre endometriálne bunky.
 • Kolposkopia.
 • Hysterosalpingografia (röntgen maternice a vajíčkovodov) alebo hysteroskopia.
 • Laparoskopia. Potrebné na potvrdenie diagnózy a posúdenie rozsahu endometriózy.

  Posledné dve metódy sú "zlatým štandardom" pre diagnózu endometriózy.

  Liečba endometriózy poskytuje trvalé pozitívne výsledky len s integrovaným prístupom k liečbe.

  Čím skôr žena navštívi lekára kvôli nástupu charakteristických príznakov, tým vyššia je pravdepodobnosť, že endometrióza môže byť vyliečená bez použitia chirurgie. Ale ak žena zanedbáva svoje pocity a verí, že endometrióza sa rieši samostatne, vedie to k tomu, že počas každej menštruácie sa objavia nové ložiská endometriózy, objavia sa cysty a tkanivá jaziev, adhézie postupujú, priechodnosť v dutine je narušená av dôsledku toho - neplodnosť.

  V súčasnej dobe existuje niekoľko prístupov k liečbe endometriózy - lieky, chirurgia a kombinácia metód.

  Metóda chirurgickej liečby endometrióza sa vykonáva len vo výnimočných prípadoch, keď je príliš neskoro na použitie lekárskych metód alebo ak nedali správny výsledok. Vo väčšine prípadov, po operácii endometriózy, vyhliadky na to, že deti majú stále pochybnosti. Moderné metódy založené na laparoskopii však umožňujú manipuláciu s nízkym dopadom, po ktorej je pravdepodobnosť, že deti budú dosť vysoké.

  Liečba liekmi endometrióza je založená na používaní hormonálnych liekov. ktoré umožňujú normalizovať prácu vaječníkov a eliminovať tvorbu ložísk endometriózy. Na lekárske ošetrenie sa používajú hormonálne liečivá, ktoré sú z hľadiska zloženia podobné hormonálnym kontraceptívam, liečivám skupiny danazol, liečivám skupiny dekapeptilu. Priebeh liečby je zvyčajne dlhý - niekoľko mesiacov alebo dlhšie.

  Okrem toho sa používajú nehormonálne analgetiká na pomoc pri zvládaní bolesti pri endometrióze.

  O endometriálnych implantátoch je známe, že reagujú na steroidné hormóny rovnakým spôsobom ako normálne endometrium.

  Do konca 70. rokov bola najspoľahlivejšou alternatívou „konzervatívnej“ operácie dlhodobé užívanie kombinovaných antikoncepčných tabletiek. Zvyčajne sa používa 1 tabletka denne po dobu 6-12 mesiacov, po ktorej nasleduje zvýšenie dávky na 2 tablety alebo viac denne, aby sa zabránilo krvácaniu z prieniku. Miera gravidity po ukončení liečby je 40-50%.

  Dlhodobo pôsobiace progestogény (medroxyprogesterón acetát 100 - 200 mg mesačne intramuskulárne) inhibujú hypotalamicko-hypofyzárnu funkciu, ktorá vedie k amenorey. Pacient sa obáva nárastu hmotnosti a depresie, ako aj predĺženej amenorey po liečbe.

  Danazol je derivát 17a-etynyltestosterónu s antigonadotropným účinkom. Zvyčajná dávka je 2 tablety 200 mg 2-krát denne počas 6 mesiacov. Dávka nižšia ako 400 mg denne, väčšina autorov považuje za neúčinnú. Danazol sa predpisuje na zmiernenie bolesti, na liečbu neplodnosti s endometriózou, ako aj na prevenciu progresie tohto ochorenia.

  Používa sa tiež gestrinón, derivát 19-nortestosterónu. Liek má antigonadotropný účinok a je predpísaný 2,5 mg na 1. a 4. deň menštruácie a potom 2,5 mg dvakrát týždenne počas 6 mesiacov.

  Vedľajšie účinky danazolu a gestrinónu sú spojené tak s vytvorením hypoestrogénneho prostredia, ako aj s androgénnymi vlastnosťami. Najčastejšie, na pozadí užívania liekov, zvýšenie telesnej hmotnosti, zadržiavanie tekutín, slabosť, zníženie veľkosti mliečnych žliaz, výskyt akné, zníženie hlasu hlasu, rast vlasov, atrofická vaginitída, návaly horúčavy, svalové kŕče a emocionálna labilita.

  V súčasnosti je najvhodnejšie použitie agonistov hormónov uvoľňujúcich gonadotropín (GTRG), v ktorých sa vyskytuje „ovariektómia lieku“.

  Terapia triptorelínom zvyčajne začína od 1. do 5. dňa menštruačného cyklu: obsah injekčnej striekačky s 3,75 mg liečiva po zmiešaní s pripojeným suspenzným činidlom (7 ml) sa injikuje subkutánne do prednej brušnej steny alebo intramuskulárne každých 28 dní. 6 mesiacov v závislosti od indikácií a prenosnosti. Liek sa pomaly uvoľňuje z mikrokapsúl do krvi, čo umožňuje udržiavať jeho konštantnú koncentráciu v krvnej plazme, terapeutická koncentrácia trvá 4 týždne. Po opakovaných injekciách sa liek udržiava na konštantnej úrovni približne 400 pg / ml. Ukázalo sa, že subjektívne zlepšenie (zníženie bolesti v panvovej oblasti, dysmenorea) je u väčšiny pacientov zaznamenané do konca prvého mesiaca liečby. U 56% žien pretrváva remisia 7–37 mesiacov po poslednej injekcii lieku.

  Ďalšie spôsoby podávania GTRG sa tiež používajú - goserelín intrakutánne 1 krát mesačne 3,6 mg, ako subkutánny depot raz mesačne v biologicky odbúrateľnom polyméri goselerínu, prípravky na zavlažovanie nosovej sliznice denne v dennej dávke 900 mg boseserínu alebo 400 mg. -500 mcg nafarelínu.

  Obnovenie menštruácie nastane do 4-6 týždňov, v prípade relapsu sa hlavné príznaky ochorenia obnovia čiastočne alebo úplne 2-6 mesiacov po ukončení liečby.

  Napriek veľkému počtu hormonálnych liekov na liečbu endometriózy sú dnes lekári nútení priznať, že účinok konzervatívnej liečby nie je príliš vysoký. Nie všetky formy a lokalizácie endometriózy sa môžu liečiť konzervatívne. Napríklad pri retrocervikálnej endometrióze sú hormonálne lieky úplne neúčinné. Okrem toho je konzervatívna liečba hormonálnych liekov kontraindikovaná u mnohých žien. Najmä tí, ktorí trpia alergiami, a tieto ženy sú dnes stále viac a viac. Kontraindikácie hormonálnej liečby endometriózy sú chronické ochorenia: cukrovka, ochorenia gastrointestinálneho traktu, kardiovaskulárne ochorenia, ako aj ochorenia krvi.

  Medzi určité nevýhody konzervatívnej liečby patrí relatívne vysoká cena týchto liekov. Napríklad jedna injekcia Decapeptila Depot alebo Zoladex stojí až 200 dolárov a priebeh liečby vyžaduje aspoň šesť takýchto injekcií. To, samozrejme, robí takéto lieky neprístupnými pre verejnosť. Doteraz neexistujú domáce drogy tejto úrovne.

  Určitou zárukou regenerácie je len odstránenie alebo zničenie ložiska endometriózy chirurgickým zákrokom. Len jednoznačné, pretože endometrióza má tendenciu opakovať sa, potom sa musíte naozaj uchýliť k reoperácii a v závažných, pokročilých prípadoch, a nie k jednému. Opakované ochorenia sa pozorujú v 15-40% prípadov, ich frekvencia závisí od toho, koľko sa choroba rozšírila v tele ženy, od závažnosti procesu a jeho lokalizácie. A tiež o tom, ako radikálna bola prvá operácia.

  В настоящее время стандартным способом хирургического лечения эндометриоза является лапароскопия — операция с минимальным (0,5 см) разрезом. V tomto prípade sa zariadenie s optickými vláknami vloží do brušnej dutiny prepichnutím v prednej abdominálnej stene a samotná operácia sa vykoná pomocou špeciálnych mikromanipulátorov. Prístroj poskytuje viacnásobné zvýšenie a umožňuje vidieť aj veľmi malé ložiská endometriózy.

  Pomocou laparoskopie je možné odstrániť endometriálne ložiská (laserom alebo elektrokoaguláciou), disekciu adhézií, odstránenie cyst, odstránenie maternice, disekciu vodivých nervových dráh. Na chirurgické odstránenie sú potrebné endometriálne cysty vaječníkov. Pomocou špeciálnych nástrojov môže chirurg odstrániť tieto ložiská, čím sa zvýši účinok liečby, čím sa zníži percento recidívy. Tak, žena dostane skutočnú príležitosť, ako sa zbaviť prejavov choroby.

  Špecifickú liečbu endometriózy môže vypracovať len lekár. Vlastná liečba sa neodporúča.

  Pri ťažkých formách endometriózy musí byť orgán odstránený. Túto operáciu možno dnes vykonávať aj laparoskopicky, ak má lekár dostatočnú kvalifikáciu a špeciálne vybavenú operačnú sálu.

  V prípade, že sa žena cíti dobre, zabudla na bolesť a nemala recidívu ochorenia päť rokov, lekári sa domnievajú, že endometrióza je vyliečená.

  Keď mladá žena trpí endometriózou, lekári sa snažia urobiť všetko možné, aby mala po operácii reprodukčnú funkciu. Najdôležitejším pozitívnym výsledkom operácie je následný nástup tehotenstva a narodenie zdravého dieťaťa. Treba povedať, že dnešná úroveň operatívnej gynekológie, vrátane rozšíreného zavádzania laparoskopických, šetrných operácií, umožňuje dosiahnuť takýto výsledok po operácii u 60% žien trpiacich endometriózou vo veku 20-36 rokov.

  V súčasnosti môžu endoskopické techniky odstrániť takmer všetky ložiská endometriózy na vnútorných genitáliách ženy a predpísané pole operačnej hormonálnej liečby vám umožní vyhnúť sa opakovaniu ochorenia. S neplodnosťou a endometriózou je hlavnou a najdôležitejšou metódou liečby endoskopia. Len s opakovaným zväčšením a vysoko presnými prístrojmi je možné úplné odstránenie endometriálnych foci.

  Pre klinickú prax je nesmierne dôležitá skoršia detekcia a stanovenie načasovania chirurgického zákroku. Súčasné používanie moderných technológií (kryoterapia, chirurgický laser, elektrokoagulácia) významne zvyšuje účinok liečby.

  Najúčinnejšia dvojstupňová liečba: laparoskopia (hodnotenie stupňa rozšírenia, koagulácia ohniská endometriózy, cysty vaječníkov a pod.) a hormonálna terapia (predpísané po laparoskopii na prevenciu a zníženie recidívy ochorenia) sú analógmi hormónov uvoľňujúcich gonadotropín (zoladex, depopeptil, dipherelín). Chirurgická liečba nasledovaná hormonálnou terapiou - použitie agonistov hormónov uvoľňujúcich gonadotropín (GTRG) zvyšuje účinnosť liečby o 50%.

  Lekári sa domnievajú, že pacient bol vyliečený z endometriózy v prípade, že žena sa cíti dobre, zabudla na bolesť a nemala opakovaný výskyt ochorenia po dobu piatich rokov.

  Keď mladá žena trpí endometriózou, lekári sa snažia urobiť všetko možné, aby sa po operácii zotavila (s neplodnosťou) alebo zachovala reprodukčnú funkciu. Najdôležitejším pozitívnym výsledkom operácie je následný nástup tehotenstva a narodenie zdravého dieťaťa. Treba povedať, že dnešná úroveň operatívnej gynekológie, vrátane rozšíreného zavádzania laparoskopických, šetrných operácií, umožňuje dosiahnuť takýto výsledok po operácii u 60% žien trpiacich endometriózou vo veku 20-36 rokov.

  Čo to je?

  Chronická endometrióza je častým ochorením ženských pohlavných orgánov. Vyznačuje sa tým, že endometriotické bunky sa nachádzajú mimo maternice. Pretože endometriálne tkanivo má receptory citlivé na hormóny, vyskytujú sa v ňom rovnaké zmeny ako u zdravých. Tieto zmeny sa prejavujú v pravidelnom krvácaní.

  V dôsledku krvácania sa objavujú zápalové lézie. Zodpovedajú za výskyt bolesti, zväčšenie maternice a neplodnosť. Vzhľad patológií zápalu okolo ložísk vedie k vzniku adhézií. Narušujú prácu vnútorných orgánov a sú príčinou bolesti.

  Chronická maternica endometrióza maternice sa vyskytuje z týchto dôvodov.

  1. Retrográdna menštruácia (keď krv vstupuje do dutiny brušnej cez vajíčkovody).
  2. Transformácia abdominálnych buniek na endometrioid.
  3. Znovuzrodenie embryocytov do buniek endometria pod vplyvom estrogénu.
  4. Chirurgický zákrok - cisársky rez alebo hysterektómia.
  5. Prenos endometriálnych buniek krvou alebo lymfou do iných orgánov.
  6. Poruchy imunitného systému.

  Rizikové faktory ochorenia sú:

  • nedostatok práce,
  • skorý nástup menštruácie,
  • menopauza u starších pacientov,
  • zvýšená produkcia estrogénu
  • požívanie alkoholu,
  • nepriaznivej dedičnosti
  • ochorenia maternice.

  Typy endometriózy

  Rozlišujte medzi vnútornou a vonkajšou endometriózou. Pri endometrióze sú postihnuté len bunky maternice. Ale keď vonkajšie ovplyvňuje sliznice pošvy, vajcovody, pohlavné žľazy. Endometriálne bunky sa tiež nachádzajú v črevných, močových, lymfatických uzlinách.

  Dávajte pozor! Pri vonkajšej endometrióze zmenené tkanivo spôsobuje uzliny, adhézie a nádory.

  • fokálna forma s léziami určitých častí maternice,
  • difúziu endometriózy s poškodením celej steny tela,
  • nodulárna endometrióza s tvorbou vo vrstve hladkých svalov uzlov, v ktorých je krv.

  Rozsah ochorenia

  Existujú také stupne patológie.

  1. Stupeň I je charakterizovaný vývojom jedného alebo viacerých patologických ložísk.
  2. V stupni II je definované hlboké centrum.
  3. V stupni III sa nachádzajú mnohé hlboké ložiská, malé cysty na genitálnych žľazách. Detekujú sa peritoneálne adhézie.
  4. Stupeň IV je charakterizovaný početnými hlbokými ložiskami, prítomnosťou veľkých ovariálnych cyst, adhéziou orgánov.

  V tomto štádiu patológie sa objavujú iba izolované prejavy. Zriedkavo to bolí. Pomocou ultrazvukového vyšetrenia alebo kolposkopu je takmer nemožné diagnostikovať ochorenie. Ak chcete zistiť, musíte urobiť PAP test a histologickú analýzu.

  V tomto štádiu sa zistia jasné klinické príznaky poškodenia endometria. Choroba sa šíri hlboko do tkanív. S bleskovo rýchlym vývojom môže táto fáza prechádzať veľmi rýchlo.

  Endometrióza postihuje nielen maternicovú membránu, ale šíri sa aj do vaječníkov, vytvára sfarbenie vo vajíčkovodoch. V tomto štádiu začína byť postihnuté pobrušnice. Výpary, ktoré sa šíria cez jeho dutinu, môžu spôsobiť smrteľnú kontamináciu krvi. Aby sa tomu zabránilo, vytvoria sa adhézie, ktoré izolujú peritoneum z tejto tekutiny.

  Tam je celková porážka reprodukčného systému, malé panvy. Systém vylučovania významne trpí. Patologické procesy vedú k poruche normálneho fungovania celého organizmu.

  Chirurgické metódy

  Najúčinnejšie liečiť chronickú endometriózu pomocou chirurgického zákroku. V poslednej dobe lekári používali radikálne odstránenie maternice a chorých orgánov. Dnes je pomocou laparoskopickej intervencie možné odstrániť endometriálne lézie laserom alebo koaguláciou.

  Genitálne orgány nachádzajúce sa v brušnej dutine počas laparoskopie sú plne zachované. Táto operácia umožňuje žene v budúcnosti otehotnieť.

  Je to dôležité! Hysterektómia sa predpisuje len vo vážnych prípadoch chronického zápalu. Po radikálnej operácii už žena nemôže mať deti.

  Hormonálna terapia

  Hormonálne lieky zabraňujú ďalšiemu rozvoju endometriálnych foci. V kompozícii sú najbližšie k hormonálnym antikoncepčným liekom. Niekedy sa používajú steroidy. Najčastejšie používané lieky proti endometrióze sú.

  1. Medroxyprogesterón acetát inhibuje aktivitu hypofýzy a hypotalamu. Na pozadí tejto liečby môže hmotnosť niekedy zvýšiť alebo rozvinúť depresiu.
  2. Danazol má antigonadotropný účinok.
  3. Gestrinon aplikoval kurzy do 6 mesiacov.
  4. Triptorelín - antagonista GTRG. Po injekcii pomaly vstúpi do krvného riečišťa, čo zaisťuje predĺžený účinok.

  Je to dôležité! Liečba hormonálnymi liekmi má značné množstvo nežiaducich účinkov. Preto sa pri liečbe endometriózy používajú v kombinácii rôzne účinné metódy.

  Fyzioterapeutické metódy

  Pri tejto chronickej chorobe aplikujte takéto postupy.

  1. Úprava nízkofrekvenčných prúdov pomocou elektroforézy. Metóda sa nepoužíva v prítomnosti obličiek a žlčových kameňov.
  2. Magnetoterapia.
  3. Prijatie kúpeľov radónu, brómu a jódu.
  4. Ultrafialová a laserová terapia.
  5. Ošetrenie pomocou bischofitových a ihličnatých kúpeľov.

  prevencia

  Neexistujú žiadne účinné spôsoby, ako zabrániť tomuto chronickému ochoreniu. Pozornosť by sa mala venovať týmto odporúčaniam: t

  • výber optimálnych antikoncepčných metód
  • normalizácia hormonálnej rovnováhy
  • obmedzenie fyzickej aktivity počas menštruácie,
  • prevenciu potratu,
  • prestať fajčiť a piť alkohol
  • bojovať s nadváhou.

  Chronická endometrióza je bežnou príčinou neplodnosti u žien. Symptómy ochorenia u rôznych pacientov sa môžu líšiť. Včasná diagnostika a účinná liečba môžu obnoviť reprodukčnú funkciu a zabrániť vzniku komplikácií.

  Charakteristické znaky

  Príznaky endometriózy sa nemusia objavovať dlho. Žena sa učí o patológii len s rutinným gynekologickým vyšetrením. Závisia od typu patogénnych baktérií a príčiny zápalového procesu.

  Ak máte podozrenie na chronickú endometriózu, mali by ste venovať pozornosť nasledujúcim príznakom:

  • bolesť brucha, boľavý charakter a siahajúca do bedrovej oblasti,

  • zvýšenie telesnej teploty,
  • dlhšie ako 7 - 10 dní,
  • problémy s počatím dieťaťa, potraty,
  • hnisavý vaginálny výtok, spúšťaný patogénnymi baktériami,
  • krvácanie mimo menštruácie,
  • zlá chuť a slabosť.

  Exacerbácia endometriózy sa vyskytuje vždy pred nástupom menštruácie, ako aj počas nej.

  Pri takýchto príznakoch by ste mali okamžite kontaktovať lekára.

  Odborníci identifikujú tieto formy patológie:

  1. Difúzne. Je charakterizovaná jednotnou proliferáciou buniek v myometriu.
  2. Uzly. Foci rastú vo forme uzlov.
  3. Alopécia. Niektoré oblasti sú ovplyvnené.

  Diagnostické metódy

  Metódy prieskumu sú zvyčajne rozdelené do dvoch skupín:

  Medzi hlavné diagnostické metódy patrí zber a analýza anamnézy. Lekár počúva sťažnosti pacienta, upozorňuje na príznaky patológie. Zistí, či sa vyskytli potraty, terapeutické a diagnostické operácie kyretáže.

  Lekár vykonáva manuálne gynekologické vyšetrenie, predpisuje laboratórne a inštrumentálne metódy vyšetrenia:

  1. Krvný test pre markery endometriózy.

  2. US. Vyšetrenie panvových orgánov, stanovenie prítomnosti cyst.
  3. Hysteroskopia. Štúdium vnútornej sliznice maternice.
  4. Metrosalpingography. Zavedenie kontrastnej tekutiny do maternice a skúmaviek, po ktorom nasleduje odraz obrysov röntgenového žiarenia.
  5. Kolposkopia. Vyšetrenie krčka maternice a vagíny špeciálnym mikroskopom na zistenie prítomnosti ložísk patológie.
  6. Kolonoskopia a cystoskopia. Vedené v prítomnosti sťažností črevnej oblasti a močového systému.
  7. Laparoskopia. Používa sa v ťažkých prípadoch alebo pri neplodnosti.

  Definícia koncepcie

  Chronická endometrióza je proliferácia endometriálnych buniek, ktoré tvoria vnútornú vrstvu maternice. S rozvojom patológie sa šíria do priľahlých orgánov a do iných tkanív maternice. V dôsledku toho sa na miestach pohybu endometriálnych buniek vytvoria adhézie, cysty a zátky, ktoré sa skladajú z epitelových buniek.

  Pri dlhodobej chronickej endometrióze môžu byť jej príznaky neprítomné a prejavujú sa len počas menštruačného cyklu.

  Faktory ovplyvňujúce vývoj patológie

  Príčiny ochorenia sú pravdepodobne nasledovné:

  • nie endometrióza,
  • hormonálne poruchy v tele,
  • poruchy imunitného systému,
  • operácia reprodukčných orgánov, potrat, cisársky rez,
  • erozívna patológia krčka maternice,
  • infekčné a zápalové ochorenia,
  • genetická predispozícia
  • patologické zmeny reprodukčných orgánov.

  Provokujúce faktory zahŕňajú:

  • zdôrazňuje,
  • zlé návyky (fajčenie, alkohol),
  • nadváhou.
  na obsah ↑

  Príznaky patológie

  Príznaky chronickej endometriózy sa nemusia prejavovať dlhú dobu, najmä v počiatočných štádiách ochorenia. Následne sa objavia nasledujúce príznaky:

  1. Krvácanie maternice. Vyskytuje sa pri vnútornej chronickej endometrióze. Menštruácia sa stáva nepravidelnou, po dlhom cykle sa objavujú špinenia.
  2. Pain. Lokalizácia bolesti závisí od umiestnenia lézie patológie a môže nastať počas intimity, počas močenia a defekácie. Bolesť sa zvyšuje počas menštruácie.
  3. Neplodnosť. Vyvíja sa v dôsledku menštruačnej dysfunkcie, tvorby zrastov vo vaječníkoch, vajíčkovodov.
  na obsah ↑

  Symptomatická liečba

  Na zmiernenie príznakov, ktoré sa objavujú pri chronickej endometrióze, sú účinné nasledujúce lieky:

  • protizápalové účinky obsahujúce ibuprofen (Nurofen, Ibuklin, atď.),
  • sedatívny účinok - Novo-Passit, Persen, Valerina, Motherwort,
  • antispazmodický účinok - Drotaverine, No-shpa.
  na obsah ↑

  Možné následky ochorenia

  Najčastejším dôsledkom chronickej endometriózy je neschopnosť ženy otehotnieť alebo niesť dieťa. To sa deje v dôsledku tvorby cyst, adhézií na reprodukčných orgánoch.

  Znížená funkcia vaječníkov vedie k hormonálnym poruchám, ktoré ovplyvňujú prácu všetkých telesných systémov.

  Po liečbe patológie sa často pozoruje relaps ochorenia.

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send