Hygiena

Ako folikul rastie a vyvíja: fázy procesu, veľkosť dní cyklu až do ovulácie

Pin
Send
Share
Send
Send


Počas menštruačného cyklu veľkosť folikulov sa mení zo dňa na deňpri dozrievaní sa zvyšuje a tesne pred začiatkom menštruácie sa zlomí a uvoľní zárodočnú bunku. Je veľmi dôležité mať vedomosti o zmene veľkosti folikulu, pretože umožňuje vypočítať obdobie ovulácie. Okrem toho je to skvelý spôsob, ako sledovať stav ženského reprodukčného systému.

Čo je folikul?

folikulitída je špeciálne vzdelávanie v ženských vaječníkoch, ktorý sa skladá z nezrelého vajíčka, obklopený niekoľkými vrstvami špeciálnych buniek.

Je to hlavná štruktúrna formácia pohlavných žliaz. žien vykonávajúcich reprodukčné a endokrinné funkcie. Záložka nastáva pred narodením dievčaťa.

Základom pre tieto formácie je Oogónia je primárna zárodočná zárodočná bunka migrujúca do vaječníkov niekde v šiestom týždni tehotenstva.

Po vzniku sa primordiálne folikuly, pokryté kubickým epitelom, dostanú do tzv. Spiaceho stavu v tele dievčaťa až do jej puberty.

Veľkosť podľa denného cyklu

V závislosti od dňa cyklu veľkosti folikulov sa postupne menia veľkou mierou, Na konci menštruácie sa pod vplyvom hypofýzy, ako aj ovariálnych aktívnych látok aktivuje vývoj epiteliálnych kokónov (počas tohto obdobia sa vytvorí celkom 6 alebo 7 z nich).

Avšak už s nástupom ôsmeho dňa od začiatku vývoja sa určuje dominantný folikul, ktorého génová aktivita je najvyššia, čo mu umožnilo dosiahnuť veľkosti o 8-10 milimetrov rýchlejšie ako ostatné. Zostávajúce epitelové kukóny zastavia ich vývoj alebo podstúpia plánovanú bunkovú smrť (apoptózu).

dominantné

Po plánovanej smrti bunky (apoptóza) zvyšku folikulov ženského tela zameriava svoju pozornosť na dominantný folikul. Rast všetkých ostatných sa zastaví, čo šetrí živiny, ako aj energiu.

Deň po dni pred ovuláciou dominantný epiteliálny kokon má veľkosť jeden a pol až dva milimetre.

V tomto bode začína dozrievanie vajíčka., prechod niekoľkých jeho následných delení, pri ktorých sa vo folikule koncentruje zvýšené množstvo živín a vytvárajú sa potrebné membrány (z toho 3 v normálne sa vyvíjajúcej vaječnej bunke).

V priebehu 5-7 dní cyklu majú všetky folikuly vo vaječníkoch presne rovnakú veľkosťneprekračuje priemer 2 - 6 milimetrov.

S nástupom 11. dňa cyklu folikul sa vyvíja na hodnotu 15-16 milimetrov, po ktorej dochádza k čiastočnému spomaleniu jeho rastu. Toto je obdobie, kedy vajcia vstúpia do poslednej fázy vlastného vývoja a začnú sa pripravovať na ovuláciu.

Termín tohto závisí odako aktívny je endokrinný systém ženy a tiež zdravotný stav ženského tela. Ak nie sú žiadne porušenia alebo patológie, ovulácia vajíčka nastane najneskôr 15-18 dní.

Na začiatku 15 dní (posuny v dvoch, troch dňoch sú možné) folikul rastie do maximálnej veľkosti - 22-24 milimetrov, čo je kritický bod jeho rastu, to znamená, že nemôže ďalej rásť. Po dosiahnutí týchto rozmerov sa epiteliálne kukly zlomia a zárodočná bunka sa vynorí von - priamo do brušnej dutiny, po čom nasleduje prenos do vajíčkovodu.

Priamo počas tohto obdobia, trvajúceho len 36 až 50 hodín, je pravdepodobnosť oplodnenia najpravdepodobnejšia.

Ak sa počas ovulačnej fázy vykonáva pozorovanie po vývoji folikulárneho tkaniva je možné pozorovať prudký nárast epiteliálneho kokonu, uvoľňovanie vaječnej bunky a potom zníženie. V dôsledku toho zostáva na svojom mieste len corpus luteum, čo je zvyšok samotného kuklu.

Tabuľka rastu

Pre čo najjasnejšiu vizualizáciu procesu vývoja poskytujeme tabuľku jeho rastu. Údaje v nej sú vypočítané pre ženy vo veku 29-32 rokov.nepoužívať perorálnu antikoncepciu, v ktorej je menštruačný cyklus prísne pravidelný a trvá 28 dní.

Prečo sa vývoj nedeje?

Príčiny abnormálneho vývoja alebo dokonca zastavenie rastu môže byť mnoho faktorov. Zvážte ich najrelevantnejšie:

 1. Hypotalamus alebo hypofýza nefunguje správne.
 2. Infekcia alebo zápal ženských pohlavných orgánov.
 3. Index telesnej hmotnosti je menší ako 17,5.
 4. Prítomnosť cyst vo vaječníkoch.
 5. Nedostatočný vývoj alebo patológia vaječníkov.
 6. Onkológie.
 7. Včasný nástup menopauzy.
 8. Stres.

Hľadanie príčin by sa malo začať pri hormonálnych poruchách. v ženskom tele. Najčastejšie je táto patológia hlavným faktorom, ktorý zastavuje rast folikulov vo vaječníkoch.

S dysfunkciou hypofýzyalebo nádory v ženskom tele začínajú pociťovať nedostatok hormónu FSH, dysregulácie sekrécie štítnej žľazy a vaječníkov účinných látok.

Možno pozorovať aj inhibíciu vývoja folikulov s nízkou výkonnosťou alebo nedostatočným rozvojom vaječníkov.

Čo sa stane pred mesačným?

Pred začiatkom obdobia dochádza k postupnej premene folikulov v týchto preanthral, ​​antral a preovulatory poradí. Tento proces sa nazýva folikulogenéza.

Normálna folikulogenéza ukončuje ovuláciu - uvoľnenie zrelého a plne pripraveného na oplodnenie vajíčka. Tam, kde bol folikul lokalizovaný, sa tvorí endokrinný aktívny corpus luteum.

priamo dominantné prelomenie folikulov pred menštruáciou s uvoľnením pohlavne zrelej ovulácie pripravený na ovuláciu. Zdravá žena nemusí cítiť príznaky prasknutia folikulu.

Začiatok folikulogenézy poskytuje FSH, stále v neskorom štádiu luteálnej fázy. Tento proces končí na vrchole uvoľňovania gonadotropínu.

Jeden deň pred nástupom menštruácie sa v tele vyskytuje zvýšenie hladiny FSH.ktorý začína proces na novom. Folikulárna fáza v neprítomnosti akýchkoľvek abnormalít alebo patológií trvá 14 dní.

Po menštruácii

Menštruácia sa najčastejšie vyskytuje v dňoch 15-17 po nástupe folikulogenézy., Potom, čo dominantný folikul dokončil svoj vývoj, ako už bolo uvedené vyššie, praskne a uvoľní vaječnú bunku pripravenú na oplodnenie.

Ide do maternice a vajíčkovodov. na stretnutie so spermií a na mieste zlomeného dominantného folikulu sa vytvorí žlté telo.

Pokiaľ ide o druhú, ide o novotvar. je veľmi dôležité prechodné hormón-aktívne telofungujú po dobu 14 dní po jeho objavení.

Je hlavným zdrojom androgénov, progesterónu a estradiolu., Ďalej to všetko závisí od toho, či dôjde k oplodneniu vajíčka alebo nie. Ak nedôjde k oplodneniu, potom sa corpus luteum postupne degraduje a vynáša sa spolu so zvyškom sekrétov a neoplodnenej bunky.

V prípade oplodnenia dočasne poskytuje corpus luteum dostatočnú úroveň hormónov pre bezpečný vývoj tehotenstva.

Vlastnosti folikulárnej fázy

Folikulárna fáza prichádza zakaždým na začiatku mesačného cyklu, Hlavným hormónom pre toto obdobie je FSH, ktorý je zodpovedný za stimuláciu folikulov, ako aj zabezpečenie začatia a udržania procesu tvorby ovariálnych prvkov.

Trvanie folikulárnej fázy sa môže pohybovať medzi 7 a 22 dňami., Okrem aktívneho vývoja folikulov sa táto fáza vyznačuje aj separáciou a odobratím mŕtveho endometria maternice.

Stručne charakterizovať folikulárnu fázu môžu byť tri procesy:

 • čistenie stien maternice,
 • vývoj a rast folikulov,
 • konsolidáciu obnovenej endometriálnej vrstvy v maternici.

Trochu teórie

Folikuly sa nazývajú špeciálne formácie vo vaječníkoch, pozostávajúce z oocytu prvého rádu (nezrelé vajíčko) a niekoľkých vrstiev špeciálnych buniek, ktoré ho obklopujú. Sú hlavnými štruktúrnymi útvarmi ženských pohlavných žliaz, vykonávajúcich endokrinné a reprodukčné funkcie.

Folikuly sú uložené ešte v utero. Sú založené na oogónii, primárnych zárodočných bunkách, ktoré migrujú do zárodočného vaječníka približne v 6. týždni tehotenstva. Po meiotickom delení a proliferácii sa z týchto prekurzorov vytvoria oocyty prvého poriadku. Tieto nezrelé zárodočné bunky sú pokryté kubickým epitelom a tvoria takzvané primordiálne folikuly. Zostanú v spiacom stave až do začiatku sexuálneho vývoja dievčaťa.

Následne sa primordiálne folikuly postupne transformujú na preantrálne, antrálne a preovulačné. Tento proces sa nazýva folikulogenéza. Za normálnych okolností končí ovuláciou - uvoľnením zrelého vajíčka pripraveného na oplodnenie. Namiesto folikulu sa tvorí endokrinne aktívny corpus luteum.

Na začiatku počatia sa zachováva pôsobením choriového gonadotropínu. Progesterón, ktorý vyrába, prispieva k predĺženiu tehotenstva. Vo všetkých ostatných prípadoch sa zníži hladina corpus luteum, ku ktorej dochádza pred menštruáciou. Súčasný prudký pokles hladiny progesterónu a provokuje nástup menštruácie s odmietnutím zväčšenej glandulárnej (funkčnej) vrstvy endometria.

Je možné, že zrelý folikul nemá ovuláciu. Súčasne sa môže ďalej zväčšovať a transformovať do folikulárnej cysty so zníženou vaječnou bunkou. Takéto formácie môžu byť jednoduché a postupne absorbovateľné. Ale niekedy sú cysty skladované dlhú dobu, deformujúc povrch tela. V tomto prípade sa hovorí o syndróme polycystických ovárií. Takáto diagnóza je prognosticky nepriaznivá pre počatie, zvyčajne je sprevádzaná pretrvávajúcimi dyshormonálnymi poruchami a neplodnosťou.

Koľko folikulov sú vo vaječníkoch?

Nie všetky pôvodne zložené vnútromaternicové folikuly vo vaječníkoch sú zachované v čase puberty a následne sa vyvíjajú. Asi 2/3 z nich umiera a rozpúšťa sa. Tento prirodzený proces sa nazýva apoptóza alebo atresia. Začína bezprostredne po položení genitálnych žliaz a pokračuje počas celého života. Dievča sa narodilo asi s 1-2 miliónmi prvotných folikulov. Na začiatku puberty je ich priemerný počet 270-500 tisíc a počas celého reprodukčného obdobia len asi 300-500 folikulov ovuluje u ženy.

Súčet všetkých folikulov schopných ďalšieho vývoja sa nazýva ovariálna rezerva. Na ňom závisí trvanie reprodukčného obdobia ženy a obdobie nástupu menopauzy, počet produktívnych (pokračovanie ovulácie) menštruačných cyklov a schopnosť re-otehotnieť.

Proces progresívnej deplécie ovariálnej rezervy vo vaječníkoch sa pozoruje v priemere po 37-38 rokoch. To znamená nielen zníženie prirodzeného počatia ženy, ale aj začiatok prirodzeného poklesu hladiny hlavných pohlavných hormónov. Ukončenie vývoja folikulov vo vaječníkoch znamená nástup menopauzy. Môže byť prirodzené, skoré a iatrogénne.

Fajčenie a alkoholizmus, práca v nebezpečných odvetviach, ožarovanie panvových orgánov (vrátane rádioterapie) a chemoterapia prispievajú k predčasnému vyčerpaniu vaječníkov. Veľmi dôležité sú aj zápalové ochorenia s poškodením tkaniva vaječníkov.

Stanovenie ovariálnej rezervy je najdôležitejšou štúdiou pri diagnostikovanej ženskej neplodnosti. Je potrebné posúdiť vyhliadky konzervatívnej liečby, pravdepodobnosť prirodzeného tehotenstva, možnosť zaradenia ženy do protokolu so stimuláciou hyperovulácie.

Kľúčové momenty folikulogenézy

Folikulogenéza sa skladá z niekoľkých fáz (fáz).

Fáza transformácie primordiálneho folikulu na predsudok

Tento proces začína od chvíle puberty, je závislý od gonadotropínu a trvá viac ako 4 mesiace. Keď k tomu dôjde, aktívny rast oocytu. Na jeho povrchu sa nachádza zona pellucida (lesklá membrána), ktorá sa skladá zo 4 typov špeciálnych komplexných glykoproteínov syntetizovaných dozrievajúcou vaječnou bunkou. A folikul sa sám zväčšuje a získava vonkajší spojivový tkanivový plášť. Teraz sa nazýva preantral alebo primárne. V tejto fáze môže byť súčasne až 10-15 folikulov.

Fáza tvorby antrálnych folikulov

Oocyt stále rastie a epiteliálne bunky umiestnené okolo oocytu sa aktívne množia a začínajú vylučovať tekutinu. Súčasne folikul podstúpi štrukturálnu zmenu - vo vnútri sa objaví dutina a bunky hormónov aktívnych granulóz, pričom sa vytvoria vonkajšie a vnútorné epiteliálne membrány.

Toto štádium je tiež charakterizované začiatkom endokrinnej funkcie folikulu. Bunky jeho vnútornej membrány vylučujú androgény, ktoré sú transformované v granulovanej vrstve na estrogény. Počas jedného cyklu môže žena vytvoriť niekoľko antrálnych folikulov. Ale iba jeden dominantný vezikul zvyčajne prechádza do ďalšieho štádia, zvyšok sa redukuje. Pri súčasnom dozrievaní niekoľkých folikulov existuje možnosť vzniku viacpočetných tehotenstiev.

Fáza tvorby Graafovej bubliny

Množstvo folikulárnej tekutiny sa postupne zvyšuje, tlačí celý epitel a vaječnú bunku na perifériu. Folikul rastie rýchlo a začína sa vydutovať cez vonkajšiu membránu vaječníka. Vaječník v ňom sa nachádza na periférii na tzv. Ovipárnom kopci. Približne 2 dni pred ovuláciou sa podstatne zvyšuje množstvo vylučovaného estrogénu. Tento princíp spätnej väzby iniciuje uvoľňovanie luteinizačného hormónu hypofýzy, ktorý začína proces ovulácie. Lokálny výstupok (stigma) sa objavuje na povrchu Graaffovej bubliny. V tomto mieste sa folikuly ovulujú (prestávky).

V dôsledku ovulácie vajíčko pripravené na oplodnenie presahuje hranice vaječníkov a vstupuje do brušnej dutiny. Tu je zachytený klky vajíčkovodov a pokračuje vo svojej prirodzenej migrácii smerom k spermiám.

Ako hodnotiť "správnosť" folikulogenézy?

Fázy folikulogenézy majú jasný vzťah k dňom vaječníkovo-menštruačného cyklu. Nezávisia však od veku a rasy ženy, ale od jej endokrinného stavu.

Rast a vývoj folikulu je primárne regulovaný folikuly stimulujúcim hormónom hypofýzy. Začína sa rozvíjať len s nástupom puberty. V určitom štádiu je folikulogenéza navyše kontrolovaná pohlavnými hormónmi, ktoré sú produkované bunkami steny samotného vyvíjajúceho sa folikulu.

Akákoľvek hormonálna nerovnováha môže narušiť proces zrenia a ovulácie vajíčka. Stanovenie hladiny hormónov však vždy neposkytuje lekárovi všetky potrebné informácie, hoci umožňuje identifikovať kľúčové poruchy endokrinného systému. Preto je diagnóza porúch folikulogenetického procesu najdôležitejším štádiom vyšetrenia ženy vo fáze plánovania tehotenstva a pri identifikácii príčiny neplodnosti.

V tomto prípade sa lekár pýta, do akej veľkosti folikul rastie a či sa dostane do štádia bubliny Graaf. Je potrebné sledovať, či dochádza k ovulácii a či sa tvorí dostatočne žlté telo. Keď anovulačné cykly určujú maximálnu veľkosť vyvíjajúcich sa folikulov.

Prístupnou, informatívnou a technicky jednoduchou metódou je folikulometria. Monitorovanie dozrievania folikulov pomocou ultrazvuku. Vykonáva sa ambulantne a nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu pre ženu. Folikulometria je dynamická štúdia. Na spoľahlivé monitorovanie zmien vo vaječníkoch je potrebných niekoľko opakovaných ultrazvukových sedení.

V procese folikulometrie špecialista určuje počet, umiestnenie a priemer dozrievajúcich folikulov, monitoruje tvorbu dominantného vezikulu, určuje veľkosť folikulu pred ovuláciou. Na základe týchto údajov je možné predpovedať najpriaznivejší deň cyklu, aby sa prirodzene otehotneli.

Pri protokoloch IVF takéto monitorovanie umožňuje vyhodnotiť odpoveď na hormonálnu terapiu, stanoviť dátum zavedenia liekov na stimuláciu ovulácie a následný odber vajíčok. Kľúčovým parametrom folikulometrie je veľkosť folikulu podľa dňa cyklu.

Normy folikulogenéza

Folikulometria sa vykonáva v určitých dňoch cyklu, čo zodpovedá kľúčovým štádiám folikulogenézy. Полученные во время повторных исследований данные сравниваются со среднестатистическими нормами. Какой размер фолликула должен быть в различные дни овариально-менструального цикла? Какие колебания считаются допустимыми?

Нормальный размер фолликула в разные дни цикла для женщины в возрасте 30 лет с 28-дневным циклом, не принимающей оральные контрацептивы и не проходящей лечение с гормональной стимуляцией овуляции:

 • V priebehu 1 až 4 dní cyklu sa deteguje niekoľko antrálnych folikulov, z ktorých každý nepresahuje priemer 4 mm. Môžu byť umiestnené v jednom alebo oboch vaječníkoch. Ich počet závisí od veku ženy a rezervy vaječníkov, ktorú má. Normálne, ak u oboch vaječníkov celkom nie je viac ako 9 antrálnych folikulov.
 • V deň 5 cyklu dosahujú análne folikuly veľkosť 5-6 mm. Ich vývoj je pomerne jednotný, ale atrézia niektorých vezikúl je v tomto štádiu možná.
 • V deň 7 sa stanoví dominantný folikul, ktorého veľkosť je v priemere 9-10 mm. Že sa začína aktívne rozvíjať. Zvyšné vezikuly sa postupne znižujú, pričom sa môžu stanoviť vo vaječníkoch a počas ovulácie.
 • V 8. deň cyklu dosahuje veľkosť dominantného folikulu 12 mm.
 • V deň 9 narastie injekčná liekovka na 14 mm. Jasne definuje folikulárnu dutinu.
 • 10 dní - veľkosť dosahuje 16 mm. Zvyšné bubliny naďalej klesajú.
 • V deň 11 sa folikuly zvýšia na 18 mm.
 • 12 dní - veľkosť rastie v dôsledku folikulárnej dutiny a dosahuje 20 mm.
 • Deň 13 - Grafovova bublina s priemerom 22 mm (to je minimálna veľkosť folikulu na ovuláciu v prirodzenom cykle). V jednom extréme je viditeľná stigma.
 • Deň 14 - ovulácia. Obvykle praskne folikul, ktorý dosahuje priemer 24 mm.

Odchýlky od týchto regulačných ukazovateľov sú prognosticky nepriaznivé. Pri hodnotení výsledkov folikulometrie by sa však malo brať do úvahy trvanie prirodzeného cyklu ženy. Niekedy dochádza k včasnej ovulácii. V tomto prípade folikul dosiahne požadovanú veľkosť počas 8-12 dní cyklu.

Veľkosť folikulov s IVF

Pri IVF protokoloch je ovulácia indukovaná a vopred naplánovaná.

Liečba pojmu "folikuly"

Ide o anatomickú formáciu malej veľkosti, ktorá má vzhľad žľazy alebo vaku, vyplnená intrakavitárnou sekréciou. Vaječníkové folikuly sú v kortikálnej vrstve. Sú hlavnými rezervoármi pre postupne dozrievajúce vaječné bunky.

Spočiatku folikuly v kvantitatívnom meraní dosahujú základné hodnoty v oboch vaječníkoch (200 - 500 miliónov), z ktorých každá obsahuje jednu pohlavnú bunku. Počas celého obdobia puberty ženy (vo veku 30-35 rokov) však len 400-500 exemplárov dosahuje plnú zrelosť.

Vnútorné procesy vývoja folikulov

Prúdia vo svojich vrecúškach a vyznačujú sa reprodukciou granulovaných alebo granulovaných buniek, ktoré vyplňujú celú dutinu.

Potom granulárne bunky produkujú tekutinu, ktorá ich tlačí a oddeľuje, pričom ich nasmeruje na periférne časti folikulu (proces naplnenia vnútornej dutiny folikulárnou tekutinou).

Čo sa týka samotného folikulu, významne sa zväčšuje veľkosť a objem (až do priemeru 15-50 mm). A čo sa týka obsahu, toto je už kvapalina so soľami, proteínmi a inými látkami.

Vonku je pokrytá pojivom spojivového tkaniva. A práve tento stav folikulu, ktorý sa považuje za zrelý, sa nazýva graafová bublina (na počesť holandského anatóma a fyziologa Reniera de Graafa, ktorý objavil túto štrukturálnu zložku vaječníka v roku 1672). Zrelé "bubliny" zabraňujú dozrievaniu ich kolegov.

Aká by mala byť veľkosť folikulu?

S nástupom puberty (14-15 rokov) úplne dopĺňa svoj vývoj. Považuje sa za normálne, ak počas folikulárnej fázy, keď začína menštruačný cyklus, niekoľko folikulov dozrieva v oboch vaječníkoch, z ktorých iba jedna dosahuje značnú veľkosť, preto je považovaná za dominantnú. Zvyšné vzorky podstúpia atresiu (opačný vývoj). Produktom ich životne dôležitej aktivity je estrogén - ženský pohlavný hormón, ktorý ovplyvňuje oplodnenie, pôrod a vápnik a metabolizmus.

Dominantný folikul, ktorého veľkosť sa zvyšuje v priemere o 2-3 mm každý deň pri jeho ovulácii, dosahuje svoj normálny priemer (18-24 mm).

Generatívna funkcia ako priorita

Z vnútornej strany je zrelý folikul lemovaný viacvrstvovým epitelom, je tam (v zhustenej oblasti - vaječníkový tuberkul) je zrelé vajíčko schopné oplodnenia. Ako je uvedené vyššie, normálna veľkosť folikulov je 18 až 24 mm. Na samom začiatku menštruačného cyklu je pozorovaný jeho výčnelok (pripomínajúci tuberkulózu) na povrchu vaječníkov.

Steny folikulu sa ďalej výrazne stenčujú, čo vedie k jeho prasknutiu. Namiesto graafovej bubliny sa teda objavuje žlté telo - dôležitá endokrinná žľaza.

Vzhľadom na množstvo hormonálnych porúch môže táto medzera chýbať, v súvislosti s ktorou vajce neopúšťa vaječník a proces ovulácie sa nevyskytuje. Tento moment môže byť hlavnou príčinou neplodnosti a dysfunkčného krvácania z maternice.

Follikulometria: definícia, príležitosti

Ide o ultrazvukovú diagnostickú štúdiu, prostredníctvom ktorej je možné sledovať proces vývoja a rastu folikulov. Najčastejšie sa uchyľuje k ženám trpiacim neplodnosťou alebo menštruačnými nezrovnalosťami. Táto manipulácia umožňuje ultrazvuku sledovať dynamiku ovulácie.

Na začiatku menštruačného cyklu je možné monitorovať rast endometria a v neskoršom období vývoj folikulu. Presnú veľkosť folikulov môžete určiť podľa dní cyklu.

Kedy sa vyžaduje folikulometria?

Táto diagnostická štúdia vám umožní:

 • stanoviť začiatok ovulácie s presnosťou špecifických dní, t
 • určiť veľkosť folikulu pred ovuláciou,
 • analyzovať výkon folikulárneho aparátu, t
 • plánovať pohlavie dieťaťa
 • stanoviť integritu fáz menštruačného cyklu, t
 • vypočítať optimálny deň počatia dieťaťa,
 • sledujú priebeh viacpočetného tehotenstva,
 • diagnostikovať menštruačné poruchy,
 • vyhodnotiť individuálne hormonálne pozadie pacienta,
 • monitorovať priebeh príslušnej liečby.

Hodnota ukazovateľov normy a patológie vývoja folikulov

Ukazovateľ v stave „norma“ je na začiatku svojho vývoja veľkosť folikulu s priemerom 15 mm. Ďalej, ako bolo uvedené vyššie, zvyšuje sa o 2-3 mm za deň.

Veľa žien sa zaujíma o otázku: "Aká je veľkosť folikulu počas ovulácie?" Za normálnych okolností sa uvažuje - asi 18-24 mm. Potom sa objaví žlté telo. Súčasne sú hladiny progesterónu v krvi nevyhnutne zvýšené.

Jediný ultrazvukový sken nemá schopnosť vytvoriť úplný obraz vývoja (dozrievania) folikulu, pretože je obzvlášť dôležité monitorovať každý jednotlivý stupeň.

Hlavnými patológiami, ktoré porušujú dozrievanie folikulov, sú:

1. Atresia je involúcia nepárovaného folikulu. Aby som bol presný, po formovaní sa rozvíja do určitého bodu a potom zamrzne a ustúpi, takže k ovulácii nedochádza.

2. Perzistencia - bezpečnosť vírusu, ak je stále funkčne aktívna, v bunkách tkanivovej kultúry alebo organizmu počas obdobia charakteristického pre akútnu infekciu. V tomto prípade sa vytvorí a rozvíja folikul a nedochádza k jeho prasknutiu, čo vedie k tomu, že sa nezvyšuje luteinizačný hormón. Táto forma anatomického vzdelávania sa udržiava až do konca cyklu.

3. Folikulárna cysta je typom funkčnej formácie lokalizovanej v tkanive vaječníkov. V tejto situácii sa nezničený folikul nikdy nerozbije, naďalej existuje a tekutina sa v ňom najčastejšie akumuluje a následne sa vytvára cysta s veľkosťou nad 25 mm.

4. Luteinizácia - tvorba corpus luteum, ktorá sa niekedy vytvára bez porušenia folikulu, ktorý sa následne vyvíja. Táto situácia je možná, ak došlo k skoršiemu zvýšeniu hodnoty LH alebo poškodeniu štruktúry vaječníkov.

Veľkosť folikulov podľa dní cyklu

Od prvých dní nasledujúceho cyklu s pomocou ultrazvuku je vidieť, že vo vaječníkoch existuje niekoľko anatomických štruktúr anatómie, ktoré následne rastú. Ich nárast je spôsobený vplyvom špeciálnych hormónov, medzi ktorými sú najmä hormóny stimulujúce folikuly (FGS) a estradiol. Za predpokladu, že ich hladina zodpovedá zavedenému štandardu pre obsah týchto látok v krvi, žena má najčastejšie stabilnú ovuláciu a anovulačné cykly sa pozorujú najviac dvakrát ročne.

Antrálne folikuly vo vaječníkoch, ktorých veľkosť je nevýznamná, musia byť prítomné podľa indikácie normy u oboch pohlavných žliaz v množstve nepresahujúcom deväť. Spravidla nie sú väčšie ako 8-9 mm v priemere. Následne sa jedná o antrálne folikuly pod vplyvom zodpovedajúcich hormónov, ktoré vedú k vzniku tak dôležitej anatomickej formácie ako dominantného folikulu, ktorého rozmery v priemere presahujú 2,5 krát.

Menštruačný cyklus je v priemere 30 dní. Niekde do desiateho dňa je dominantná postavená na celkovom počte antrálnych folikulov.

Pacienti majú často otázku: „Aká by mala byť veľkosť folikulu v tomto štádiu?“ V prvom stretnutí folikulometrie sa prakticky nelíši od ostatných (12-13 mm). Stojí za to pripomenúť, že tento diagnostický ultrazvuk vám umožňuje určiť veľkosť folikulov v dňoch cyklu.

Aj na prvej recepcii bude špecialista schopný presne povedať, koľko dominantných folikulov sa už vytvorilo. Najčastejšie je to jediný (v pravom alebo ľavom vaječníku). Avšak v prípade, keď pacient podstúpi cyklus špeciálnej stimulácie ovulácie, môže byť niekoľko takýchto folikulov, čo vedie k viacnásobnému tehotenstvu, samozrejme, podmienenému dozrievaním dvoch alebo viacerých dominantných anatomických štruktúr.

Druhé zasadnutie sa koná po troch dňoch. Lekár:

 • potvrdzuje prítomnosť dominantného folikulu,
 • určuje veľkosť folikulu cyklami menštruácie,
 • fixuje (ak sa uskutoční) reverzný vývoj folikulu.

Špecialista starostlivo skúma obe vaječníky ženy. Ak sledujete veľkosť folikulov v dňoch cyklu, potom v druhej relácii má priemer 17-18 mm. To je asi 13 dní.

V tretej relácii (transvaginálny ultrazvuk) vidíte, že veľkosť folikulu pred ovuláciou (vrchol jeho veľkosti) bola na hodnote 22-25 mm. To naznačuje, že jeho ruptúra ​​bude čoskoro (v najbližších niekoľkých hodinách), v dôsledku čoho zrelé vajíčko prechádza do brušnej dutiny a potom preniká do vajíčkovodu. Asi jeden deň je náchylná k oplodneniu a neskôr zomrie. Treba poznamenať, že životaschopnosť vajíčka je niekoľkokrát nižšia ako životaschopnosť spermií.

Existujú aj také prípady, keď dominantný folikul rastie inou rýchlosťou, čo je dôvod, prečo môže byť potrebných viac ako tri sedenia tohto ultrazvuku. Ak sa pacient opakovane vrátil do svojej regresie, lekár mu spravidla predpisuje dennú folikulometriu (od 9-10 dní cyklu). To odhalí začiatok regresie a potom zistí príčinu tohto javu.

Preto je potrebné ešte raz pripomenúť, že pri diagnostickom vyšetrení ultrazvukom - folikulometrii je možné určiť veľkosť folikulov podľa cyklov. Umožní nielen kontrolu priebehu dozrievania uvažovanej dominantnej anatomickej formácie, ale aj identifikáciu príčin odchýlok, ktoré inhibujú tento reprodukčný proces (ak nejaký existuje).

Stimulácia ovulácie

Inak jeho indukcia. Ide o komplex rôznych druhov terapeutických manipulácií, ktorých účelom je nástup tehotenstva. V rámci modernej gynekológie požadovala vo vzťahu k ženskej neplodnosti z mnohých dôvodov.

V prvom rade stojí za to interpretovať pojem neplodnosti - stav, keď žena mladšia ako 35 rokov nemôže otehotnieť počas 12 mesiacov za predpokladu, že si udržiava aktívny sexuálny život, ako aj pár (žena nad 35 rokov a muž 40), ktorí nemajú tehotenstvo pol roka.

Indikácie a kontraindikácie pre stimuláciu

Indukcia sa vykonáva v dvoch prípadoch:

 • anovulačnej neplodnosti
 • neplodnosť neznámeho pôvodu.

Hlavné kontraindikácie pre tento postup sú:

 • porušenie priechodnosti vajíčkovodov,
 • neschopnosť vykonávať úplnú diagnózu ultrazvukom,
 • mužskej neplodnosti
 • vyčerpania existujúcej folikulárnej rezervy.

Stimulácia ovulácie sa nevykonáva pri dlhodobej liečbe problému neplodnosti (viac ako dva roky).

Schémy postupu

Sú vyjadrené v dvoch protokoloch:

 • zvýšenie minimálnych dávok
 • zníženie vysokých dávok.

V prvom prípade, s touto manipuláciou, sa najprv zavádza liek Clomiphen (nesteroidný syntetický estrogén), ktorý blokuje receptory estradiolu. Potom sa liek zruší a spustí tak mechanizmus inverzného vzťahu: zvýšenie syntézy hormónov uvoľňujúcich gonadotropné látky a aktívne uvoľňovanie hormónov stimulujúcich luteinizáciu a folikuly. V konečnom dôsledku by to malo viesť k dozrievaniu folikulov. Takže môžeme povedať, že nástroj "Clomiphene" - indikátor ovulácie.

V priebehu tejto manipulácie, čo sa týka indukcie ovulácie, dozrieva iba jeden folikul, to znamená, že je prakticky vylúčená pravdepodobnosť viacpočetného tehotenstva a súvisiacich komplikácií (napríklad ovariálny hyperstimulačný syndróm).

Po okamihu, keď veľkosť folikulov počas stimulácie podľa prvej schémy dosiahne 18 mm v priemere (s hrúbkou endometria 8 mm), sa zavedú spúšťače (lieky, ktoré napodobňujú uvoľňovanie LH). Potom po zavedení hCG dochádza k ovulácii približne za dva dni.

Druhá schéma manipulácie je použiteľná hlavne pre ženy, ktoré majú nízku rezervu vaječníkov a nízku pravdepodobnosť účinku z malých dávok FSH.

Povinné údaje pre túto manipuláciu:

 • vo veku nad 35 rokov
 • Hodnota FSH vyššia ako 12 MU / l (počas 2-3 dní cyklu),
 • objem vaječníkov až 8 cu. cm,
 • sekundárna amenorea a oligomenorea,
 • prítomnosť ovariálnej chirurgie, chemoterapie alebo rádioterapie.

Viditeľný výsledok by sa mal objaviť do šiesteho dňa. Významný vedľajší účinok, ktorý ovplyvňuje vaječníky, pri tomto spôsobe indukcie ovulácie - riziko vzniku syndrómu ich nadmernej stimulácie. V prípade, keď budú folikuly vo vaječníkoch, ktorých veľkosť v priemere presahuje 10 mm, zistené pri nasledujúcom ultrazvuku, to lekár považuje za signál na vykonanie preventívnych postupov tohto syndrómu.

Riadiaci ultrazvuk

Je potrebné potvrdiť ovuláciu transvaginálnym ultrazvukom. Je to rovnako dôležité ako samotné monitorovanie. Už bolo spomenuté, čo je veľkosť folikulov pred ovuláciou (priemer 18 až 24 mm), ale aj keď je dosiahnutá požadovaná veľkosť, kapsula sa nemôže pretrhnúť a zrelé vaječné bunky nevstúpia do brušnej dutiny. Kontrolný ultrazvuk sa vykonáva v priebehu 2-3 dní po odhadovanom čase ovulácie.

Na tomto zasadnutí lekár skontroluje stav ovárií na príznaky ovulácie:

 • chýba dominantný folikul,
 • je žlté telo,
 • v priestore za maternicou je nejaká tekutina.

Je dôležité si uvedomiť, že ak odborník vykonáva kontrolu ultrazvuku v neskoršom období, už viac nezistí žiadnu tekutinu ani corpus luteum.

Nakoniec, nebude na mieste odpovedať na otázku: „Aká je veľkosť folikulu počas ovulácie?“ Táto dominantná anatomická tvorba v čase ovulácie dozrieva na priemer približne 18 až 24 mm. Je potrebné pripomenúť, že veľkosť endometria a folikulov sa líši v závislosti od dňa menštruačného cyklu.

Čo je folikul a folikulogenéza?

Folikuly sú uložené v príveskoch dievčaťa, keď je v maternici. Spočiatku je ich asi 30 tisíc, ale pred začiatkom puberty asi polovica z nich zomrie - to je prirodzený výber. Folikul sa nazýva „embryonálne“ zárodočné bunky, ktorých hlavnou funkciou je chrániť vajíčko počas jeho vývoja pred vonkajšími faktormi, ktoré ohrozujú jeho životaschopnosť. Ochrana je zabezpečená niekoľkými vrstvami epidermálneho tkaniva.

Veľkosť folikulu v dňoch menštruačného cyklu je odlišná. Ale o tom budeme hovoriť o niečo neskôr. Vývoj folikulárnej vrstvy je kontrolovaný endokrinným systémom, ako aj hypofýzou. Okrem toho, nadobličky nepriamo ovplyvňujú dozrievanie hrudiek.

V medicíne sa proces vývoja a rastu vezikuly s vajcom nazýva folikulogenéza, ktorá zahŕňa 3 štádiá:

 1. Transformácia premordiálnych buniek na pre-adral. Táto fáza je charakterizovaná urýchlením vývoja 10-15 folikulov.
 2. Tvorba antrálnych folikulov. V jednom, menej často v dvoch, sa vytvára dutina a vývoj pokračuje. Zatiaľ čo iní spadajú do anabiózy, regenerujú sa.
 3. Výskyt bubliny Graafova. V tomto štádiu dochádza k nárastu objemu tekutiny vo vnútri bunky, čo vyvoláva jej prasknutie a uvoľňovanie vajíčka.

Folikulárna fáza

Menštruačný cyklus je rozdelený do dvoch fáz: folikulárna a luteálna. Именно во время первой фазы происходит созревание «зачаточной» клетки, из которой в дальнейшем в случае оплодотворения будет развиваться плод.

Фолликулярная фаза начинается с первого дня новых месячных и завершается овуляцией. Продолжительность этой фазы составляет приблизительно ½ всего менструального цикла. Специальные клетки в этой фазе вырабатывают половые гормоны эстрогены.

На протяжении всей фолликулярной фазы ректальная температура не превышает отметки в 37°С. 2-3 dni pred ovuláciou sa teplota zvýši o 1-1,2 ° C a v deň ovulácie prudko klesne. Meranie bazálnej teploty je jedným zo spôsobov, ako určiť úrodnú fázu - najlepší čas na počatie.

Po folikulárnej fáze začína luteálna fáza. V tomto štádiu sa vo vnútri pľuzgierika v mieste uvoľneného vajíčka vytvorí corpus luteum, čím sa udržiava rovnováha hormónov estrogénu a progesterónu, ktoré sa vylučujú corpus luteum, aby sa telo pripravilo na možné tehotenstvo.

Folikulometria - spôsob stanovenia veľkosti folikulov a ovulácie

Veľkosť rudimentárnej bunky nie je možné určiť nezávisle. Na tieto účely existuje špeciálny postup nazývaný folikulometria. Toto je ultrazvuková štúdia, počas ktorej je možné určiť veľkosť, počet a rastovú dynamiku embryonálnych buniek.

Folikulometria je určená pre ženy, ktoré majú problémy s prirodzeným počatím a s menštruačnými poruchami. Počas prieskumu môžete tiež určiť:

 • presný dátum ovulácie
 • nesprávne fungovanie príveskov,
 • účinnosti liečby.

Folikulometria umožňuje identifikovať prítomnosť patologických ochorení:

 • folikulárna cysta - neoplazma epididymis, čo je vaječná bunka, ktorá nevyšla po prasknutí epidermálneho kokonu do vajíčkovodu,
 • atresia - patologický vývoj DF,
 • perzistencia - prítomnosť vírusu v tkanivách epididymis, ktorá zabraňuje úplnému rozvoju zárodočnej bunky,
 • Luteinizácia je porucha vývoja „bubliny“, keď sa corpus luteum začína vyvíjať v stále nezrelej bunke.

Špecifickosť folikulometrie je nasledovná:

 1. Počas prvého zákroku lekár určí antrálne folikuly, z ktorých jeden bude následne dominantný.
 2. Po 3 dňoch sa vykoná ďalší ultrazvuk, počas ktorého sa stanoví prítomnosť alebo neprítomnosť DF.
 3. Počas tretieho postupu lekár určí maximálne množstvo DF, čo indikuje aproximáciu ovulácie.

Veľkosť folikulov podľa dní cyklu

Každý deň folikulového cyklu sa mení veľkosť. Existujú špeciálne tabuľky, v ktorých boli získané údaje na základe folikulometrie, čo poukazuje na rýchlosť vývoja embryonálnych buniek.

Normálna veľkosť folikulu v rôznych dňoch cyklu:

 1. 1-4 dni - tvorba embryonálnych buniek, z ktorých každá nepresahuje priemer 4 mm. Môžu sa vyvíjať v obidvoch príveskoch súčasne alebo striedavo v každom z nich.
 2. 5-6 dní - zväčšenie folikulov do veľkosti 6 mm.
 3. Týždeň po začiatku menštruačného cyklu sa stanoví DF, jeho diametrálna veľkosť dosahuje 10 mm. V tomto štádiu je vývoj iných análnych buniek suspendovaný.
 4. 8 dní - veľkosť dominantnej bubliny môže byť už 12 mm.
 5. Deň 9 - DF zväčšuje veľkosť o 2 mm, to znamená, že jeho veľkosť môže byť normálne 14 mm.
 6. Desiaty deň - DF dosahuje priemer 16 mm, zvyšok sa naďalej redukuje.
 7. 11 dní - veľkosť hlavného folikulárneho kuklu môže dosiahnuť 18 mm.
 8. 12 dní - v tejto fáze cyklu rastie DF na 20 mm.
 9. 13 dní - veľkosť Graafovej bubliny dosahuje 22 mm a stigma je viditeľná na jednom z jej pólov.
 10. 14-16 dní - prasknutie folikulárnych tkanív, uvoľnenie zrelej vaječnej bunky. V tomto štádiu spravidla nie je hodnota DF väčšia ako 24 mm.

Silné odchýlky od uvedených noriem v smere poklesu môžu naznačovať prítomnosť patológie.

Ak zhrnieme všetky uvedené skutočnosti, zhrnieme trochu:

 1. Folikul je liekovka, v ktorej sa vajce vyvíja a chráni ju pred vonkajšími faktormi, ktoré môžu v jednom stupni alebo inom zasahovať do jej úplného vývoja.
 2. Ako dlho folikul rastie? Začiatok vývoja tejto bunky sa zhoduje s prvým dňom menštruačného cyklu. To znamená, že prvý deň menštruácie začína nový cyklus a potom začína vývoj skupiny embryonálnych buniek, z ktorých jedna sa stáva dominantnou. Rast folikulárneho tkaniva trvá až do ovulácie, počas ktorej sa roztrhne a uvoľní sa vaječná bunka pripravená na oplodnenie. To znamená, že trvanie fázy zrenia folikulu je 14-16 dní.
 3. Existujú regulačné ukazovatele veľkosti vyvíjajúceho sa DF, odkiaľ je odchýlka najčastejšie spojená s vývojom patológií rôznych etiológií.

A ak ste sa zaujímali o špecifiká vývoja folikulov? Možno ste vy alebo vaši priatelia už museli podstúpiť folikulometriu? Podeľte sa s nami a našimi čitateľmi o zaujímavé fakty a osobné skúsenosti, zanechajte svoje komentáre na konci publikácie.

Vývoj dominantného folikulu

Potom sa telo „sústredí“ na tento dominantný folikul a rast zvyšku sa zastaví, aby sa šetrila živina a energia. Každý deň pred začiatkom ovulácie je pozorovaný nárast tohto epiteliálneho kuklu pre vajíčko s priemerom 1,5-2 mm. Počas tohto obdobia začne vaječná bunka dozrievať, podstúpi niekoľko po sebe nasledujúcich delení, počas ktorých sa v nej koncentrujú živiny, objavia sa potrebné škrupiny (z nich sú 3 vaječné bunky).

V 11. deň cyklu je veľkosť folikulov asi 15-16 mm, po čom sa jeho rast trochu spomalí. V tomto období je vajce už v konečnej fáze vývoja, začína sa príprava na ovuláciu. Na aký deň sa to stane, závisí od aktivity endokrinného systému a zdravotného stavu ženy, zvyčajne trvá 15-16 dní.

V 15. deň cyklu (niekedy sú posuny za 2-3 dni) dosahuje folikul priemer 22-24 mm a kritický bod sa vyskytuje, pretože už nemôže rásť, preto je epiteliálny kokon roztrhnutý a pohlavná bunka vychádza - v brušnej dutine, a potom do vajíčkovodov.

Počas tohto obdobia, ktoré bude trvať len 36-50 hodín, môže dôjsť k oplodneniu. Je však dôležité pochopiť, že pod vplyvom hormónov sa môže skôr alebo neskôr vyskytnúť ovulácia, tj uvoľnenie vajíčka. Ak pozorujete folikulárne tkanivo počas ovulačnej fázy, môžete vidieť, ako sa epiteliálny kukón dramaticky zvyšuje, vajcia sa uvoľňujú a potom sa znižuje, viditeľné sú len jeho pozostatky (žlté telo).

Včasná fáza

Na začiatku menštruačného cyklu je vo vaječníkoch 5-8 folikulov s veľkosťou menšou ako 10 mm. V procese zrenia sa stáva dominantným jeden z nich (v zriedkavých prípadoch dva), dosahujúci veľkosť 14 mm. Desiaty deň cyklu sa začína odstupovať a denný nárast o 2 mm až do momentu roztrhnutia. Zostávajúce folikuly sa začnú podrobovať pomalému procesu involúcie (atresia), ich malé fragmenty sa môžu pozorovať na ultrazvuku počas celého menštruačného cyklu.

Doba zrenia folikulov

Prívod krvi do vaječníkov sa výrazne zvyšuje v procese nástupu ovulácie hormónmi hypofýzy - gonadotropínmi FSH a LH. Tvorba nových krvných ciev vedie k vzniku membrány folikulu nazývaného theca, ktorá ho postupne začína zvonka i zvnútra obklopovať.

Obdobie ovulácie

Dve kritériá, ktoré umožňujú určiť zrelosť folikulu a hroziacu ovuláciu ultrazvukom:

 • veľkosť dominantného folikulu by mala byť od 20 do 25 mm,
 • kortikálna doska folikulu pod vplyvom zvýšenia vnútornej tekutiny mierne deformuje jednu zo stien škrupiny.

Keď nastane ovulácia, folikul sa rozširuje, vyčnieva mierne nad povrch vaječníkov a praská - dochádza k ovulácii.

Luteálna fáza

Po ovulácii sú steny prázdneho folikulu zhutnené a jeho dutina je naplnená krvnými zrazeninami - červeným telom. V prípade neúspešného oplodnenia sa rýchlo zarastie spojivovým tkanivom a zmení sa na biele telo, ktoré po chvíli zmizne. V prípade úspešného oplodnenia sa červené telo pod vplyvom choriového hormónu mierne zväčšuje a mení sa na žlté telo, ktoré začína produkovať hormón zvaný progesterón. Zvyšuje rast endometria a zabraňuje uvoľneniu nových vajíčok a nástupu menštruácie. Korpus luteum zmizne v 16. týždni tehotenstva.

Syndróm prázdneho folikulu

V malom počte prípadov v procese stimulácie vaječníkov pri liečbe neplodnosti môžu pacienti pociťovať tzv. Syndróm prázdneho folikulu. Vykazuje sa adekvátnymi hladinami estradiolu (hormón produkovaný bunkami folikulu) a normálne rastúcimi folikulami, zatiaľ čo „figuríny“ sa dajú určiť len ich skúmaním pod mikroskopom.

Presná príčina príznaku nie je známa. Odborníkom sa však podarilo zistiť, že výskyt prázdnych folikulov sa zvyšuje s vekom ženy. Vo väčšine prípadov výskyt syndrómu neznižuje fertilitu pacienta: dozrievanie folikulov a počet vajíčok zostáva normálny.

Syndróm polycystických ovárií

Syndróm polycystických ovárií (PCOS) je súborom symptómov spôsobených zhoršenou funkciou vaječníkov, zvýšenými hladinami inzulínu v krvi, estrogénmi a androgénmi (mužské hormóny) u žien. PCOS spôsobuje menštruačné nepravidelnosti, nadváhu, akné a pigmentové škvrny, bolesť panvy, depresiu a nadmerné ochlpenie tela.

V súčasnosti sa za najbežnejšiu definíciu syndrómu polycystických vaječníkov považuje formulácia konsenzu európskych expertov prijatého v roku 2003. Podľa jej obsahu sa diagnóza vykonáva, ak sa vyšetrenie vykonáva počas prvých šiestich dní cyklu a žena má súčasne dva z troch symptómov:

 1. zväčšená veľkosť vaječníkov: povrch je väčší ako 5,5 m2, objem je väčší ako 8,5 kb.sm,
 2. prítomnosť najmenej dvanástich nezrelých folikulov menších ako 10 mm, najčastejšie umiestnených na periférii vaječníkov, t
 3. prítomnosť stromálnej hypertrofie.

Vyšetrenie sa vykonáva pomocou ultrazvuku a 3D ultrazvuku. Ten s vyššou presnosťou pomôže určiť objem vaječníkov a vypočítať počet nezrelých folikulov.

Hlavnými metódami liečby syndrómu sú: zmeny životného štýlu, lieky a chirurgia. Ciele liečby sú rozdelené do štyroch kategórií:

 • zníženie inzulínovej rezistencie,
 • obnovenie reprodukčnej funkcie
 • zbavenie sa nadmerného rastu vlasov a vzniku akné,
 • obnovenie pravidelného menštruačného cyklu.

Pre každý z týchto cieľov existujú významné rozpory týkajúce sa optimálnej liečby. Jedným z hlavných dôvodov je nedostatok rozsiahlych klinických štúdií porovnávajúcich rôzne typy liečby. Mnohí odborníci však uznávajú, že zníženie hladiny inzulínovej rezistencie a telesnej hmotnosti môže ovplyvniť všetky ciele liečby, pretože sú hlavnou príčinou syndrómu.


Vnútorné procesy vývoja folikulov

Primordiálny folikul sa skladá z oocytu, bunky stromatu, folikulárnej bunky. Folikul samotný je prakticky neviditeľný, jeho veľkosť je v priemere 50 mikrónov. Tento folikul je položený pred narodením. Je tvorený v dôsledku zárodočných buniek, sú tiež nazývané oogonies. Vývoj pravekých folikulov prispieva k puberte.

Jednovrstvový obyčajný folikul pozostáva z bazálneho plastu, folikulárnej bunky, ktorá tvorí transparentnú membránu, a viacvrstvový primárny folikul pozostáva z transparentného obalu, vnútornej bunky a granulárnych buniek. Počas puberty sa začína produkovať folikuly stimulujúci hormón (FSH). Oocyt rastie a je obklopený niekoľkými vrstvami granulárnych buniek.

Dutina (antrálny) folikul pozostáva z dutiny, vnútornej vrstvy Teky, vonkajšej vrstvy Teky, buniek granulosy, dutiny obsahujúcej folikulárnu tekutinu. Granulárne bunky už začínajú produkovať progestíny. Priemer antrálneho folikulu je v priemere 500 mikrónov. Postupné dozrievanie folikulu s tvorbou jeho vrstiev vedie k rozvoju ženských pohlavných hormónov, vrátane estrogénu, estradiolu, androgénu. Vďaka týmto hormónom sa tento folikul transformuje na dočasný orgán endokrinného systému.

Zrelý folikul (bublina) sa skladá z vonkajšej vrstvy theky, vnútornej vrstvy theca, dutiny, granulovaných buniek, sálavej korunky a vajíčkovodu. Vaječná bunka sa teraz nachádza nad tuberkulom nesúcim vajcia. Objem folikulárnej tekutiny stokrát stúpa. Priemer zrelého folikulu sa pohybuje od 15 do 22 mm.

Čo je dominantný folikul

Folikul, ktorý je pripravený na úspešnú ovuláciu, sa považuje za dominantný folikul. S prirodzenou ovuláciou vyniká svojou veľkosťou. Ako sme už povedali skôr, hoci všetky folikuly začínajú rásť, ale iba jeden z nich (vo vzácnych prípadoch - niekoľko) rastie na veľkosť 22 - 25 mm. Že je považovaný za dominantného.

Generatívna funkcia ako priorita. Pozrime sa, čo to je.

Existujú dve zložky funkcie vaječníkov.

Generatívna funkcia je zodpovedná za rast folikulov a dozrievanie vajíčka schopného oplodnenia. Hormonálna funkcia je zodpovedná za steroidogenézu, ktorá mení sliznicu maternice, pomáha neodmietnuť oplodnené vajíčko a reguluje hypotalamicko-hypofyzárny systém. Predpokladá sa, že generatívna funkcia je prioritou, takže keď zlyhá, druhá stratí svoje schopnosti.

Aká je veľkosť ovulácie folikulov?

Ovulácia je uvoľnenie vajíčka z praskajúceho zrelého folikulu. Veľkosť folikulu počas ovulácie sa stáva 15 - 22 mm (priemer). Aby ste sa uistili, že máte v čase ovulácie plný folikul, potrebujete ultrazvuk.

Folikulometria: definície, možnosti

Pod názvom folikulometria sa bežne rozumie, že monitoruje ženský reprodukčný systém počas menštruačného cyklu. Tento diagnostik vám umožňuje rozpoznať ovuláciu (bola alebo nebola), presne určiť deň, pozorovať dynamiku dozrievania folikulov počas menštruačného cyklu.

Monitorovanie dynamiky endometria. Pre túto diagnostiku používajú senzor a skener (je to obvyklejšie, že ho nazývame ultrazvuk). Tento postup je úplne totožný s postupom panvového ultrazvuku.

Follikulometria sa predpisuje ženám, aby určili ovuláciu, zhodnotili folikuly, určili deň cyklu, pripravili sa na oplodnenie v čase, aby zistili, či žena potrebuje stimulovať ovuláciu, aby sa v niektorých prípadoch znížila pravdepodobnosť viacpočetného tehotenstva. , detekcia ochorení panvových orgánov (myómy, cysty), na kontrolu liečby.

Tento postup nevyžaduje prísny výcvik. Odporúča sa len počas týchto štúdií (zvyčajne ultrazvuk sa vykonáva viac ako jedenkrát), aby sa vylúčili zo stravy potraviny, ktoré zvyšujú nadúvanie (sóda, kapusta, čierny chlieb). Štúdia sa môže uskutočniť dvomi spôsobmi: transabdominálnou a vaginálnou.

Hodnoty ukazovateľov normy a patológie vývoja folikulov

Indikátory ukazovateľov vo dne aj počas ovulácie sme opísali vyššie (pozri vyššie). Povedzme trochu o patológii. Hlavnou patológiou je nedostatok rastu folikulov.

Dôvodom môže byť:

 • hormonálna nerovnováha,
 • polycystické vaječníky,
 • dysfunkcia hypofýzy,
 • zápalové procesy panvových orgánov,
 • Pohlavne prenosné choroby
 • novotvary,
 • ťažký stres (časté napätie),
 • rakovina prsníka,
 • anorexia,
 • skorá menopauza.

Zdravotnícki pracovníci, ktorí vychádzajú z praxe, prideľujú takúto skupinu ako hormonálne poruchy v ženskom tele. Hormóny inhibujú rast a dozrievanie folikulov. Ak má žena veľmi malú telesnú hmotnosť (plus infekcie STD), telo si uvedomuje, že nemôže niesť dieťa a zastaví sa rast folikulov.

Po normalizácii hmotnosti a liečbe pohlavne prenosných chorôb, telo začína správny rast folikulov, a potom menštruačný cyklus je obnovený. Počas stresu, telo vylučuje hormóny, ktoré prispievajú buď k potratu, alebo zastavenie rastu folikulov.

Po úplnom emocionálnom zotavení sa telo začne stabilizovať.

Etapy vývoja

Čo je dominantný folikul? Je to „vodca“, ktorý predbehol svojich „kolegov“ v raste a rozvoji. Len on má šancu prasknúť a produkovať zrelé vajíčko, ktoré potom bude oplodnené spermie. Lekári rozlišujú štyri fázy svojho vývoja:

 1. Folikuly sa vyskytujú u dievčaťa pred jej narodením. Oni sú položené v prvom trimestri tehotenstva a "doze", kým ich milenka dosiahne vek 12-14 rokov. Nazývajú sa prvotnými. Celkovo má dievča asi milión takýchto „bublín“. Väčšina z nich umiera - je to prirodzený proces. Zvyšok dozrieva, ale nie súčasne, ale v malých skupinách - niekoľko folikulov každý cyklus. Niektoré z nich sa stanú dominantnými a suverénnymi už 13 rokov. Iní budú „spať“ a čakať na ďalšie desaťročie.
 2. Keď začnú dozrieť, stanú sa predčasnými. V tejto fáze nie sú ako bubliny, ale ako malé kocky.
 3. Ďalším štádiom sú antrálne folikuly. Каждый месяц возникает не более 9 таких «пузырьков» (если их больше, то это отклонение). Они увеличиваются в размерах (достигают примерно 4 мм), приобретают дополнительную оболочку. При этом в женском организме увеличивается выработка эстрогена.
 4. Один (реже два) фолликула начинают расти быстрее своих собратьев. Этот лидер и есть доминантный фолликул. Pri ovulácii je jeho veľkosť „gigantická“ (v porovnaní s veľkosťou „vonkajších“ bubliniek) - viac ako 2 cm v priemere a je ľahké ju skúmať na ultrazvuku. Táto fáza končí ovuláciou, keď folikuly prasknú a vaječná bunka ju opustí.

Aký by mal byť folikul v rôznych dňoch cyklu: lekárske normy

Ak vám ultrazvuk povedal, že dominantný folikul v ľavom vaječníku (alebo vpravo, nezáleží na ňom), musíte sa opýtať na jeho veľkosť. Nanešťastie sa stáva, že veľkosť nezodpovedá dňu cyklu, to znamená, že plnohodnotné vajíčko nevyzrel.

Veľkosť folikulov podľa dní cyklu závisí od dĺžky menštruačného cyklu (konkrétne od prvej fázy). Čím dlhšie je, tým pomalšie dozrieva vajíčko, a čím menšie je v určitý deň. Napríklad v 10. deň cyklu môže byť folikul 10 mm považovaný za relatívnu normu, ak je mesačný cyklus 35 dní. Ale s 28-dňovým cyklom to už nie je normou.

Ak je naopak cyklus krátky, potom folikul dozrie rýchlejšie a dosiahne svoju maximálnu veľkosť o 11 - 12 dní.

Preto by sa normy, ktoré uvádzame nižšie, nemali považovať za absolútne. Veľa závisí od vašich individuálnych vlastností. Ale pre informáciu budú užitočné. Takže, tu sú normy pre zdravú ženu s 28-dňovým menštruačným cyklom.

 • Od 1 do 4 dní cyklu možno na ultrazvuku pozorovať niekoľko antrálnych folikulov s rozmermi 2–4 mm.
 • 5 dní - 5-6 mm.
 • 6 dní - 7-8 mm.
 • 7 dní - 9-10 mm. Dominantný folikul je určený, ostatné „zaostávajú“ a už nerastú. V budúcnosti sa zmenšia a zomrú (tento proces sa nazýva atresia).
 • 8 dní - 11-13 mm.
 • Deň 9 - 13-14 mm.
 • 10 dní - 15-17 mm.
 • Deň 11 - 17-19 mm.
 • Deň 12 - 19 - 21 mm.
 • Deň 13 - 22-23 mm.
 • Deň 14 - 23-24 mm.

Z tejto tabuľky je teda zrejmé, že normálny rast je asi 2 mm denne, počnúc piatym dňom MC.

Ak veľkosť nespĺňa normy

Ak je folikul 11 ​​mm v 11. deň cyklu alebo 13 mm v 13. deň cyklu, táto veľkosť nie je normou. To znamená, že vajíčko dozrieva príliš pomaly a ovulácia je sotva možná. Dôvodom tohto stavu je najčastejšie hormonálne abnormality: poruchy funkcie štítnej žľazy, hypofýzy, vaječníkov alebo celého väziva.

Tento stav vyžaduje ďalšie vyšetrenie (najmä je potrebné zistiť úroveň hormónov) a lekársku korekciu. Často gynekológovia používajú hormóny, ale nie vždy to tak je. V niektorých prípadoch je dostatok vitamínov, liekov, ktoré zlepšujú krvný obeh, bylinnú medicínu, fyzioterapiu.

Skúsení lekári vedia: pre mnoho žien ovulácia nie je každý cyklus. A nie sú v zhone, aby predpisovali hormonálne prípravky založené na folikulometrii len jeden mesiac. Možno v ďalšom cykle dozrie vajce pri „správnej“ rýchlosti.

Niekedy je anovulácia (nedostatok ovulácie) spojená s prirodzenými príčinami:

 • Stres, preťaženie, nedostatok spánku,
 • Podvýživa (prísne diéty, najmä bez tuku),
 • Obezita alebo extrémna tenkosť,
 • Tvrdá fyzická práca alebo vyčerpávajúci športový tréning.

Ak tieto faktory vylúčime, je tu šanca, že ovulácia sa sama vráti.

Veľkosť pre ovuláciu

Keď folikuly praskne, v akej veľkosti dochádza k ovulácii? To sa zvyčajne deje v dňoch 12-16 menštruačného cyklu. Pri cykle 28 dní dochádza k ovulácii približne v deň 14 (plus alebo mínus dva dni). S cyklom 30 dní - v deň 15.

Pri ovulácii je veľkosť folikulu 24 mm. Minimálny počet je 22 mm.

Aby folikul praskol, je potrebné koordinované pôsobenie rôznych hormónov v ženskom tele. Konkrétne - estradiol, LH, FSH. Po ovulácii vstúpi do procesu aj progesterón.

Ako pochopiť, že došlo k ovulácii? Nasledujúce metódy vám pomôžu:

 • Folikulometria (typ ultrazvuku). Dnes je to najspoľahlivejšia cesta
 • Ovulačné testy. Sú pomerne pravdivé a ľahko sa používajú, ale nie sú 100% presné,
 • Bazálna teplota. V tomto prípade je potrebné vytvoriť graf BT: metóda je starostlivá, nie vždy spoľahlivá, ale cenovo dostupná.

Niektoré dievčatá (aj keď nie všetky) fyzicky zažívajú ovuláciu, to sú charakteristické príznaky prasknutia folikulu:

 • Ťahá spodnú časť brucha a spodnú časť chrbta,
 • V strede cyklu môže byť malá škvrna,
 • Po ovulácii bolí hrudník.

Niektorí pociťujú podráždenie a únavu. Iní, naopak, nárast sily a sexuálnej energie.

Vajcia má 12-24 hodín na stretnutie so spermiami. Ak sa tak nestane, vráti sa a za 12-14 dní príde jej obdobie.

Ak folikul nepraskne

Stáva sa, že folikul, ktorý dosiahol priemer 22-24 mm, nepraskne, ale zmení sa na folikulárnu cysty. Je to spôsobené nedostatkom určitých hormónov v tele. Tento stav je možné stanoviť ultrazvukom.

Niekedy jediná cysta, a to "rieši" sám. Ak sa tak nestane, potom sa najprv pokúšajú odstrániť pomocou liekov. A len ak je veľký a neznižuje veľkosť, potom sa uchýliť k chirurgickému zákroku.

Niekedy existuje mnoho takýchto cyst. Deformujú vaječníky, zasahujú do ich správnej činnosti. Tento stav sa nazýva syndróm polycystických ovárií a vyžaduje liečbu.

Ak sa ukáže, že dominantný folikul vo vaječníkoch dozrieva, ale nepraskne, lekári môžu používať hormonálne lieky. Napríklad injekcia hCG na ovuláciu.

Odkiaľ pochádzajú dvojčatá

„Hlavný“ folikul sa stanovuje približne 7–10 dní cyklu. Všetci ostatní sa zmenšujú a prirodzene umierajú. Niekedy sa však stáva, že sú naraz dvaja „vodcovia“. V prirodzenom cykle (tj bez použitia hormónov na stimuláciu ovulácie) sa to stáva len zriedka - u jednej ženy z desiatich, a nie pri každom mesačnom cykle.

Stáva sa, že dva dominantné folikuly v rôznych vaječníkoch (alebo v jednom - to je tiež možné) sú ovulované, to znamená, že prasknú. A potom je šanca, že obe vajcia budú oplodnené. Znamená to, že sa narodia bratské dvojčatá.

Na rozdiel od dvojčiat (keď je jedno vajíčko oplodnené dvoma spermiami), dvojčatá nie sú rovnaké, nie na tej istej osobe. Môžu byť heterosexuáli alebo rovnakého pohlavia a podobať sa ako obyčajní bratia a sestry.

Takže správny rast dominantného folikulu a následná ovulácia sú jasnými príznakmi ženského zdravia. A možné porušenia by vás mali upozorniť (a vášho lekára), ale nie vystrašiť. Vo väčšine prípadov sa takéto odchýlky úspešne liečia.

Fázy folikulogenézy

Pod membránou vaječníkov sú nezrelé, primárne, sekundárne a terciárne folikuly - obsahujú vajíčko, potrebné na normálne fungovanie endokrinného a reprodukčného systému.

Zrenie folikulov u žien vo fertilnom veku je kontinuálny proces, ktorý končí po nástupe menopauzy, počas vývoja prechádza bunka niekoľkými štádiami.

Prvotné štádium

Nulový stupeň nastáva počas tehotenstva, zárodočné zárodočné bunky migrujú do vyvíjajúcich sa vaječníkov približne v polovici 2 mesiacov. Pred pôrodom dosahuje počet malých primordiálnych folikulárnych zlúčenín 1,5 milióna, predtým ako začnú pubertu, sú v spiacom stave.

Počiatočná fáza tehotenstva

Veľkosť folikulárnych prvkov v tomto štádiu je 50 mikrónov, aj pri ultrazvukovom vyšetrení je ťažké ich vidieť.

Primárna (predadrálna) fáza

Primordiálne folikulárne zlúčeniny sa transformujú na preantrálne, ich počet klesá na 300 tisíc, veľkosť sa zvyšuje na 200 mikrónov, proces začína súčasne s nástupom puberty.

Na povrchu folikulárneho prvku sa tvorí škrupina zo štyroch typov komplexných zlúčenín, objavuje sa vonkajší film a v tejto oceli je súčasne 10 až 15 bublín.

Rezerva je určená trvaním reprodukčného veku.

Sekundárna (antral) fáza

Pozoruje sa prudký nárast folikulov, veľkosť dosahuje 500 mikrónov, zvyšuje sa hladina estrogénov, zvyšuje sa počet epitelových buniek, vytvára sa folikulárna tekutina.

Vo vnútri folikulárneho elementu je vytvorená dutina s hormonálne aktívnymi bunkami a vo vonkajšej časti vezikuly je vytvorený obal epitelu.

Pozoroval sa rast folikulov

Zvyčajne sa tvorí niekoľko antrálnych vezikúl, ale 1 - 2 folikuly prechádzajú do ďalšieho štádia vývoja.

Terciárna (preovulačná) fáza, tvorba bublín Graaf

Veľkosť folikulárneho prvku je 20 mm, množstvo tekutiny sa zvyšuje, epitel a posun vaječných buniek do periférnej oblasti, vonkajšia stena vaječníkov sa vydutie a vytvára sa vajcovitý mol.

Približne 48 hodín pred ovuláciou sa hladina estrogénu prudko zvyšuje, uvoľňuje sa luteinizačný hormón, začína proces uvoľňovania zrelého vajíčka.

Po konci preovulačného štádia je zrelý folikul rozbitý, vaječná bunka vstupuje do maternice, a keď je koncipovaná so spermiami, môže sa vyskytnúť koncepcia. Na výpočet času nástupu ovulácie je potrebné odpočítať 14 z počtu dní v menštruačnom cykle za predpokladu, že mesačný čas je pravidelný.

Veľkosť folikulov dosahuje 2 cm

Ak ovulácia neprišla, cystická folikulárna formácia je tvorená z Graafovej pľuzgieriky - môže vyjsť s menštruačnou krvou, alebo zostať vo vaječníku, tvoriť cysty.

Ako sa dozvedieť o porušovaní folikulogenézy?

Ak chcete vidieť, ako prebieha proces tvorby folikulov, aby sa vyhodnotila pravdepodobnosť ovulácie, vykonáva sa ultrazvukové monitorovanie, folikulometria sa vykonáva trikrát počas jedného cyklu.

Ultrazvuk vaječníkov v závislosti od trvania menštruačného cyklu:

 • štandardný, pravidelný cyklus za 28 dní - vyšetrenie sa vykonáva v 10:15, 20 dní po nástupe ovulácie,
 • pravidelný dlhý alebo krátky cyklus - 14, 10, 5 dní pred nástupom menštruácie,
 • nepravidelný cyklus - 5 dní po ukončení menštruácie, na základe výsledkov, urobí lekár individuálny plán ďalších vyšetrení.

Počas ultrazvuku špecialista určuje prítomnosť dominantného folikulárneho prvku, jeho veľkosť, hodnotí stav a hrúbku endometria, stupeň opotrebenia vaječníkov, množstvo folikulárnej tekutiny.

Známky ukončenia procesu ovulácie na ultrazvuku - prítomnosť zrelého folikulu, postupná deštrukcia jeho stien, zníženie veľkosti, tvorba corpus luteum.

Hlavné druhy porušovania folikulogenézy

Rôzne abnormality v procese vývoja folikulárnych elementov vedú k rozvoju chronického anovulačného cyklu, poruchy folikulogenézy nepriaznivo ovplyvňujú fyzický a psycho-emocionálny stav ženy.

Stálosť - stav, keď sa vajce netvorí

Typy porušení:

 • regresia - rast dominantného folikulu sa náhle zastaví, zrúti sa, nerozbije sa, ovulácia sa nevyskytne,
 • perzistencia - v dôsledku neskorého otvorenia folikulárneho prvku sa netvorí vaječná bunka,
 • cysta - vytvorená v dôsledku akumulácie folikulárnej tekutiny pri predčasnom otvorení folikulu vo vaječníkoch, benígnom novotvare, niekedy sa rieši samostatne,
 • polycystický - významný prebytok počtu folikulárnych zlúčenín na periférii, ktorý zabraňuje dozrievaniu dominantného folikulu, nástup ovulácie nie je možný,
 • luteinizácia - tvorí sa corpus luteum, ale folikul sa nerozbije, patológia sa vyskytuje na pozadí hormonálnej nerovnováhy, anomálnej štruktúry vaječníkov.

Jednotlivé folikuly sa nemôžu plne rozvinúť do požadovanej veľkosti, patológia sa vyskytuje na pozadí hladovej diéty, nadmernej fyzickej námahy, menopauzy, hormonálnej nerovnováhy, obezity.

Pin
Send
Share
Send
Send